Nyu-York shahrining davlat maktab tizimi — mamlakatdagi eng yirik tizim — boshlang'ich va o'rta maktab o'quvchilari uchun sinfda sun'iy intellektdan foydalanishni taqiqlash to'g'risida qaror qabul qildi. Mutaxassislarning fikricha, bu qaror Qo'shma Shtatlardagi boshqa maktab tizimlarining sun'iy intellektga bo'lgan munosabatiga ta'sir ko'rsatishi mumkin.
Chorshanba kuni e'lon qilingan moratoriy bir yil davom etadi va 600 ming o'quvchiga ta'sir qiladigan 40 xil ta'lim vositalaridan foydalanishni to'xtatadi. Taqiq o'qituvchilarning dars rejalarini tuzishda texnologiyadan foydalanishiga to'sqinlik qilmaydi.
"Bolalar o'rganish va o'sish uchun o'qituvchilar va insoniy aloqaga muhtoj. Ular tengdoshlari bilan birga ko'nikmalarni rivojlantirishlari, o'qituvchilar bilan munosabatlarni o'rnatishlari va qiyin muammolarni o'zlari hal qilishlari kerak", dedi mer Zohran Mamdani chorshanba kungi matbuot anjumanida. "Texnologiya sanoati bizni sun'iy intellektga asoslangan erta ta'lim nafaqat muqarrar, balki zarur deb ishontirishni xohlaydi. Biz buni bunday deb hisoblamaymiz."
Mamdani shahar kelgusi yilni siyosatning o'quvchilarga ta'sirini o'rganishga sarflashini qo'shimcha qildi. Shahar davlat maktab tizimi, shuningdek, o'rta maktablarda cheklangan miqdordagi o'quvchilar uchun pilot dasturni boshlaydi.
Sinovdan o'tkaziladigan vositalar orasida matematika bo'yicha Edia platformasi bo'lib, u "bosqichma-bosqich murabbiylik" qiladi va o'quvchilarni o'z fikrlarini tushuntirishga undaydi. Uning ishlatilishi haftasiga 20 daqiqa bilan cheklanadi. Yana bir vosita Quill esa ingliz tili darslarida qo'llaniladi va haftasiga 15 daqiqa bilan cheklanadi.
"Mer maktablar, ota-onalar va olimlarga ushbu vositalarning ta'lim tizimimizga ta'sirini o'rganish uchun imkoniyat bermoqda", dedi Nyu-Yorkdagi Carroll Street Campaigns siyosiy konsalting kompaniyasi asoschisi Adin Lenchner Al Jazeera nashriga. "Bu odamlar haqiqatan ham kutgan yetakchilik turi — korporativ manfaatlarga qarshi turish va o'quvchilarni himoya qilish."
Siyosat, shuningdek, sakkizinchi sinfgacha har kuni 45 daqiqadan kam bo'lgan ekran vaqtini bosqichma-bosqich cheklashni joriy qiladi. Siyosat, shuningdek, o'rta maktabgacha "hamroh chatbotlar" ni taqiqlaydi. Shahar hokimiyati bu nimani o'z ichiga olishi haqida Al Jazeera so'roviga aniqlik kiritmadi.
Moratoriy Nyu-York shahrining davlat maktablari uchun muhim davrda kelmoqda. 2025-yilda 3-8-sinf o'quvchilari o'rtasida o'qish savodxonligi ballari 6 foizga tushib ketdi.
Mutaxassislar Nyu-York shahri boshqa maktab tumanlari sun'iy intellektga qanday yondashishini belgilashi mumkinligini aytishadi. "Nyu-York davlat maktablarining boshlang'ich va o'rta maktablarda sun'iy intellektni taqiqlashi muhim xabar yuboradi, chunki bu AQShdagi eng yirik maktab tumani. Biroq, taqiqning samaradorligini bilish qiyin, chunki ular ijro mexanizmini o'rtoqlashmagan", dedi Michigan universiteti professori Margeret Murry Al Jazeera nashriga.
Merning qarori bolalar ta'limida sun'iy intellektdan foydalanish kognitiv rivojlanishga salbiy ta'sir ko'rsatishi haqidagi ko'payib borayotgan hisobotlar bilan birga kelmoqda. Brukings institutining Umumjahon ta'lim markazi tomonidan o'tkazilgan 400 ta tadqiqotning keng qamrovli tahlili, o'qituvchilar, ota-onalar va boshqa pedagoglar bilan suhbatlar asosida, sinfda generativ sun'iy intellektning salbiy tomonlari ijobiy tomonlardan ustun ekanligini ko'rsatdi. Biroq, hisobotda muayyan foydalanish holatlarida ehtiyotkor va cheklangan joriy etish o'quv natijalarini boyitishga yordam berishi ta'kidlangan.
"Bu ilm-fanga mos keladi", dedi Rudick Law Group advokati va Rodjer Williams universiteti huquq fakultetining sun'iy intellekt kabi rivojlanayotgan sohalarga ixtisoslashgan o'qituvchisi Shaleen Title merning harakati haqida. "Eng muhimi, bu yondashuvni o'zgartiradi. Ilgari yondashuv o'quvchilarga texnologiyadan xavflarni tekshirmasdan foydalanishga ruxsat berish edi, endi esa standart shundan iboratki, mahsulotlar o'quvchilar tomonidan ishlatilishidan oldin xavfsiz ekanligini isbotlashlari kerak. Menimcha, bu to'g'ri yondashuv."
Brukings instituti hisobotida tasvirlangan takrorlanuvchi mavzulardan biri tadqiqotchilar "raqamli induktsiyalangan amneziya" deb ta'riflagan holat bo'lib, unda o'quvchilar o'rgangan yoki topshirgan mavzular haqidagi asosiy faktik ma'lumotlarni eslay olmadilar. Bu mavzu o'smirlik va yosh kattalik davrida davom etadi. 2025-yil yanvar oyida Societies sotsiologiya jurnalida chop etilgan hisobotga ko'ra, sun'iy intellektga ko'proq tayangan 17 yoshdan 25 yoshgacha bo'lgan odamlar tanqidiy fikrlash qobiliyatining past darajasiga ega.
Universitetga kirishga tayyorlanayotganlar uchun professorlar bu ta'sirlarni seza boshladilar. Kollej kengashi hisobotiga ko'ra, professor-o'qituvchilarning 84 foizi sun'iy intellekt talabalarning tanqidiy fikrlash qobiliyatini buzadi deb hisoblaydi. Bir nechta universitetlarda dars beradigan o'qituvchi Chronicle of Higher Education nashrida chop etilgan maqolasida uning talabalari o'n yil oldin talabalar bardosh bera olgan o'qish va yozish vazifalarini bajarishga tobora qodir emasligini aytdi.
Shahar sinfda sun'iy intellektdan foydalanishga qarshi tura olsa-da, uyda foydalanishni tartibga solish qiyinroq bo'ladi. "Bu biz ko'p yillar davomida shug'ullanib kelayotgan narsa. Ushbu siyosatning g'oyasi cheklovlarga erishishdir. O'tgan yili maktabimizda sun'iy intellektdan foydalanish bo'lganini unutmasligimiz kerak", dedi Nyu-York shahar davlat maktablari kansleri Kamar Samuels matbuot anjumanida uy vazifasi uchun sun'iy intellektdan foydalanish haqida so'ralganda. "Ushbu siyosat buni cheklashga va o'qituvchilarimizning uyda sun'iy intellektdan tashqi foydalanishga qarshi kurashish tushunchasini kengaytirishga intiladi."
Taqiq ba'zi istisnolarga ega, jumladan nogiron o'quvchilar va "ko'p tilli o'quvchilar" uchun, shuningdek, o'quvchilar "kompyuter fanlari kabi kasbiy tayyorgarlik dasturlarida" ishtirok etadigan muhitlarda. "Ular, masalan, kodlash darslarida generativ sun'iy intellektdan foydalanishni xohlashlari mumkin. Shuningdek, ular nogironlik va moslashuvlar uchun ba'zan generativ sun'iy intellekt kerak bo'lishini aniq aytishdi. Shunday qilib, maktablarda buning uchun istisno va o'rin bor", deb qo'shimcha qildi Title.
E'londa, shuningdek, talabalarga yiliga ikki marta sun'iy intellekt savodxonligi kurslari berilishi aytilgan bo'lib, ular texnologiyani, shuningdek, sun'iy intellektdan foydalanishdan kelib chiqadigan tarafkashlik va axloqiy muammolarni tushunishga yordam berish uchun mo'ljallangan.

Система государственных школ Нью-Йорка — крупнейшая в стране — ввела запрет на использование искусственного интеллекта в классах для учеников начальных и средних школ. По мнению экспертов, это решение может задать тон тому, как другие школьные округа США будут подходить к использованию ИИ.
Мораторий, объявленный в среду, продлится один год и прекратит использование 40 различных образовательных инструментов, затрагивающих 600 000 учеников. Запрет не помешает учителям использовать технологию для создания планов уроков.
«Детям нужны учителя и человеческое общение, чтобы учиться и расти. Им нужно развивать навыки вместе со сверстниками, строить отношения с педагогами и самостоятельно решать трудные проблемы», — заявил мэр Зохран Мамдани на пресс-конференции в среду. «Технологическая индустрия хочет убедить нас, что раннее образование на основе ИИ не только неизбежно, но и необходимо. Мы так не считаем».
Мамдани добавил, что город потратит следующий год на изучение того, как эта политика повлияет на учеников. Система государственных школ города также запустит пилотную программу в старших классах для ограниченного числа учащихся.
Среди тестируемых инструментов будет математическая платформа ИИ Edia, которая обеспечит «пошаговое обучение» и будет побуждать учеников объяснять свои рассуждения. Ее использование будет ограничено 20 минутами в неделю. Другой инструмент, Quill, будет использоваться на уроках английского языка и будет ограничен 15 минутами в неделю.
«Мэр дает школам, родителям, ученым возможность изучить, какое влияние эти инструменты окажут на нашу систему образования», — сказал Al Jazeera Адин Ленчнер, основатель нью-йоркской политической консалтинговой компании Carroll Street Campaigns. «Это похоже на то лидерство, которого люди действительно жаждали — противостоять корпоративным интересам и заботиться об учениках».
Политика также вводит поэтапные ограничения на время использования экрана: не более 45 минут в день до восьмого класса. Политика также запрещает «чат-ботов-компаньонов» в старших классах. Городская администрация не уточнила, что это покрывает, по запросу Al Jazeera.
Мораторий вводится в важное время для государственных школ Нью-Йорка. Показатели чтения упали на 6 процентов в 2025 году среди учеников с 3 по 8 класс.
Эксперты говорят, что Нью-Йорк может задать тон тому, как другие школьные округа будут подходить к ИИ. «Запрет ИИ в начальных и средних школах Нью-Йорка посылает важный сигнал, потому что это крупнейший школьный округ в США. Однако трудно понять эффективность запрета, поскольку они не раскрыли механизм правоприменения», — сказала Al Jazeera Маргерит Мюрри, доцент Мичиганского университета.
Решение мэра сопровождается растущим числом сообщений о том, что использование ИИ в образовании детей может оказывать негативное влияние на когнитивное развитие. Всесторонний обзор 400 исследований, а также интервью с учителями, родителями и другими педагогами, проведенный Центром всеобщего образования Брукингского института, показал, что негативные стороны генеративного ИИ в классе перевешивают положительные. Однако в отчете подчеркивается, что осторожное и ограниченное внедрение в конкретных случаях может обогатить результаты обучения.
«Это соответствует науке», — сказал Шалин Тайтл, адвокат Rudick Law Group и адъюнкт-профессор Школы права Университета Роджера Уильямса, специализирующийся на новых секторах, таких как ИИ, о решении мэра. «Самое важное в этом то, что это меняет подход. Раньше подход заключался в том, чтобы позволить ученикам использовать технологию без реальной проверки рисков, тогда как теперь по умолчанию продукты должны быть доказаны безопасными, прежде чем их смогут использовать ученики, что, я думаю, является правильным подходом».
Одна из повторяющихся тем, описанных в отчете Брукингского института, — это то, что исследователи назвали «цифровой амнезией», когда ученики не могли вспомнить основную фактическую информацию о темах, которые они изучали или по которым сдавали работы. Эта тема продолжается в подростковом и молодом взрослом возрасте. В отчете за январь 2025 года в рецензируемом социологическом журнале Societies говорится, что люди в возрасте от 17 до 25 лет, которые больше полагались на ИИ, имели более низкий уровень способности к критическому мышлению.
Для тех, кто собирается поступать в университет, профессора начинают замечать последствия. Согласно отчету College Board, 84 процента преподавателей считают, что ИИ разрушает навыки критического мышления студентов. В статье, опубликованной в Chronicle of Higher Education, адъюнкт-профессор нескольких университетов сказал, что его студенты, по-видимому, все больше не могут справляться с задачами чтения и письма, с которыми студенты справлялись десять лет назад.
Хотя город может противостоять использованию ИИ в классе, регулировать его использование дома будет сложнее. «Мы, очевидно, имеем дело с этим уже несколько лет. Идея этой политики состоит в том, чтобы добиться ограничений. Думаю, не стоит забывать, что в прошлом году в нашей школе использовался ИИ», — сказал канцлер государственных школ Нью-Йорка Камар Самуэлс на пресс-конференции, когда его спросили об использовании ИИ для домашних заданий. «Эта политика направлена на то, чтобы ограничить это и расширить понимание нашими учителями того, как бороться с внешним использованием ИИ, когда оно происходит дома».
Запрет имеет некоторые исключения, в том числе для учащихся с ограниченными возможностями и «изучающих несколько языков», а также в средах, где учащиеся участвуют в «программах карьерной подготовки, таких как компьютерные науки». «Они, вероятно, захотят использовать генеративный ИИ на своих занятиях по программированию, например. Они также четко заявили, что иногда генеративный ИИ потребуется для инвалидов и приспособлений. Так что, безусловно, для этого есть исключение и место в школах», — добавил Тайтл.
В объявлении также говорится, что учащимся будет предоставлен доступ к двум ежегодным курсам по ИИ-грамотности, которые призваны помочь понять технологию, а также предвзятость и этические проблемы, возникающие из-за использования ИИ.