AQSh Mudofaa vaziri Pit Xegset o‘z rahbarligi davrida jiddiy tanqidlarga uchramoqda. Hatto uning o‘z partiyasi (Respublikachilar) ichidan ham norozilik ovozi ko‘tarilmoqda. Senator Tom Tillis o‘tgan chorshanba kuni Prezident Donald Trampni Xegsetni lavozimidan ozod etishga chaqirib, uni harbiy rahbariyatda "yetakchilik bo‘shlig‘i" yaratganlikda aybladi.
Tillisning so‘zlariga ko‘ra, u harbiy xizmatchilarga nisbatan bunday qobiliyatsiz boshqaruvni hech qachon ko‘rmagan. "U kompetentlikdan qo‘rqadi", dedi u. Bu izohlar armiya kotibi Den Driskollning dushanba kuni iste’foga chiqishidan so‘ng bildirildi. Driskoll Xegset bilan ziddiyatlar tufayli ketgan eng so‘nggi yuqori martabali amaldor bo‘ldi.
Xegset, sobiq Fox News boshlovchisi va Milliy Gvardiya faxriysi, 2025-yil yanvarida qizg‘in bahs-munozaralardan so‘ng mudofaa vaziri etib tasdiqlangan edi. U harbiy sohada "jangchi ruhi"ni tiklash va "o‘lim keltiruvchi kuch"ni oshirishni maqsad qilgan. Biroq, yuqori martabali harbiy amaldorlar uning yondashuvi beqarorlikni keltirib chiqarayotganini va harbiy tayyorgarlikdan ko‘ra madaniy urushlarga e’tibor qaratilayotganini ta’kidlamoqda.
Xegsetning faoliyati bir qator janjallar bilan kechdi. Eng birinchisi 2025-yil mart oyida, uning tayinlanishidan ikki oy o‘tib yuz berdi. Tramp ma’muriyati a’zolari The Atlantic jurnali muharriri Jeffri Goldbergni Signal ilovasida Yaman hujumi muhokama qilinayotgan maxfiy chatga qo‘shib yuborishgan. Xegsetning xabarlarida samolyotlar uchirilishi va zarbalar vaqti haqida ma’lumotlar bor edi. U "urush rejalari" baham ko‘rilmaganini da’vo qilgan bo‘lsa-da, ekspertlar bu bayonotni shubha ostiga oldi.
Harbiy qismlarda uchinchi tomon platformalaridan foydalanish taqiqlangan. Keyinchalik bosh inspektor hisobotida Signal chatidagi ma’lumotlar sizib chiqishi harbiy xizmatchilarni xavf ostida qoldirishi mumkinligi ta’kidlangan. Yana bir Signal chatida Xegset rafiqasi, ukasi va shaxsiy advokati bilan maxfiy harbiy ma’lumotlarni muhokama qilgani haqida xabarlar tarqaldi. Ammo u hech qanday jazo choralariga tortilmadi.
Xegset davrida Pentagon yuqori martabali harbiy va fuqarolik amaldorlarining ommaviy almashinuvini boshdan kechirdi. U lavozimga kelishi bilan bir qancha yuqori harbiy rahbarlar ishdan bo‘shatildi, jumladan, Admiral Liza Franchetti, Sohil Xavfsizligi qo‘mondoni Linda Fagan va Birlashgan shtablar raisi Charlz Q. Braun. Fagan va Franchetti o‘z lavozimlarida birinchi ayollar edi. Tramp ma’muriyati Faganni ishdan bo‘shatishni "yetakchilikdagi kamchiliklar" va "xilma-xillikka haddan tashqari e’tibor" bilan izohladi.
Xegset harbiy xizmatchilarni lavozimga ko‘tarish ro‘yxatidan o‘nlab nomlarni o‘chirib tashladi. Bu odatda harbiy bo‘limlardagi tanlov komissiyalari tomonidan belgilanadigan jarayon bo‘lib, apolitik bo‘lishi kerak. Ammo Xegset 80 ga yaqin nomni, jumladan, bir yulduzli va ikki yulduzli generallar bo‘lishi kutilganlarni ro‘yxatdan chiqargan. Tanqidchilar uning buni qilishga vakolati yo‘qligini so‘roq qilmoqda. Ayollar va qora tanli ofitserlar nomzodlar orasida nomutanosib ravishda ko‘p ekani qayd etilgan.
Xegset matbuot bilan munosabatlarni keskinlashtirdi. U jurnalistlarning Pentagon matbuot xonasiga kirishini cheklab, 2025-yil sentabrida yangi qoida joriy etdi: jurnalistlar axborot yig‘ishni cheklovchi va’da berishlari yoki akkreditatsiyadan mahrum bo‘lishlari kerak edi. Bu qoida mart oyida sud tomonidan bekor qilindi, chunki u so‘z erkinligini buzadi. Keyinroq Stars and Stripes gazetasining uch nafar xodimi tsenzura uchun sudga da’vo qildi.
Xegset harbiy harakatlarda "o‘ldirish qobiliyati"ni asosiy tamoyil qildi. U "ahmoqona jang qoidalari"ni bekor qilishga va’da berdi. 2025-yil 2-sentabrdan boshlab AQSh harbiylari Karib dengizi va Tinch okeanining sharqiy qismida "narko-terrorchilar"ga qarshi qayiq hujumlarini amalga oshirmoqda. Biroq, o‘ldirilganlarning shaxsi noma’lum, ularga qarshi hech qanday dalil keltirilmagan. Yuridik ekspertlar bu kampaniyani suddan tashqari qatllar deb atamoqda. Qurbonlar orasida begunoh baliqchilar ham bo‘lishi mumkinligi haqida xavotirlar bor. Hozirgacha qurbonlar soni 227 nafarga yetdi.
Xegsetning buyrug‘i bilan dastlabki zarbadan omon qolganlarga qarshi "qo‘sh zarba" berilgani xabar qilingan. U buni rad etib, "soxta, g‘azablantiruvchi va haqoratli" deb atadi. U, shuningdek, AQShning Eronga qarshi urushida "maksimal vakolatlar"dan foydalanishni maqtagan. Bu izohlar Tomahawk raketasi Eron maktabiga urilib, 170 kishi, asosan bolalar halok bo‘lganidan keyin tanqidga uchradi.
Xegset Kongressdan 2027-moliyaviy yil uchun rekord darajadagi 1,5 trillion dollarlik mudofaa byudjetini so‘radi. Tanqidchilar bu "bo‘sh chek" so‘rash ekanligini, byudjetning 42 foizga oshishi uchun hech qanday asos yo‘qligini ta’kidlamoqda. Quincy instituti bu summani "aqlsizlik" deb atadi.
Xegset va Tramp davrida AQSh harbiylari xalqaro huquqni buzuvchi bir nechta harbiy kampaniyalarni boshladi. 3-yanvarda Venesuela prezidenti Nikolas Maduroni o‘g‘irlab, Nyu-Yorkka olib kelish operatsiyasi amalga oshirildi. Tramp ma’muriyati buni ichki huquqni muhofaza qilish harakati deb atadi, ammo tanqidchilar buni suverenitetning buzilishi deb baholadi.
Xegset harbiy xizmatda "uyg‘onish" mafkurasini rad etdi. U transgender harbiy xizmatchilarni chiqarib yuborishni nazorat qildi, shuningdek, 30 yoshdan oshgan askarlar uchun testosteron testlarini joriy etishni rejalashtirmoqda. U Pentagon'da muntazam nasroniy ibodatlarini o‘tkazadi va ba’zi harbiy harakatlarni diniy nuqtai nazardan talqin qiladi.

Министр обороны США Пит Хегсет сталкивается с растущей критикой своего руководства Пентагоном, причем недовольство звучит даже из рядов его собственной партии. В среду сенатор-республиканец Том Тиллис призвал президента Дональда Трампа заменить Хегсета, обвинив его в создании «вакуума лидерства» в верхушке американских вооруженных сил.
«Я никогда не видел более некомпетентного управления храбрыми мужчинами и женщинами, служащими нашей стране», — заявил Тиллис. «Его пугает компетентность». Эти комментарии прозвучали после отставки министра армии Дэна Дрисколла в понедельник, ставшего последним высокопоставленным чиновником, покинувшим Пентагон на фоне сообщений о напряженности с Хегсетом.
Хегсет, бывший ведущий Fox News и ветеран Национальной гвардии, был утвержден на посту министра обороны в январе 2025 года после спорного голосования в Сенате. С тех пор он проводит агрессивную политику по перестройке армии, делая упор на «смертоносность» и так называемый «воинский дух». Однако высокопоставленные чиновники утверждают, что его подход привел к нестабильности и ставит культурные войны выше боевой готовности.
Первый крупный скандал разразился в марте 2025 года, всего через два месяца после назначения Хегсета. Член администрации Трампа случайно включил Джеффри Голдберга, главного редактора журнала The Atlantic, в частный чат в приложении Signal, где обсуждалась предстоящая атака на Йемен. Хегсет активно участвовал в обсуждении, его сообщения содержали детали о времени запуска самолетов и ударов. Он настаивал, что «военные планы» не передавались, но эксперты оспорили это заявление, отметив, что подобная информация обычно засекречена.
Военные правила запрещают использование сторонних платформ для оперативной безопасности, а отчет генерального инспектора позже показал, что утечка из чата Signal могла подвергнуть опасности военнослужащих. Также появились сообщения о втором чате Signal, в котором Хегсет обсуждал чувствительную военную информацию со своей женой, братом и личным адвокатом. Никаких формальных наказаний за эти инциденты не последовало.
При Хегсете Пентагон пережил массовую смену высших военных и гражданских чиновников. Вскоре после вступления в должность были уволены несколько ведущих военачальников, включая адмирала Лизу Франкетти, коменданта береговой охраны Линду Фаган и главу Объединенного комитета начальников штабов Чарльза К. Брауна. Фаган и Франкетти были первыми женщинами на своих постах. Администрация Трампа объяснила увольнение Фаган «недостатками руководства» и «чрезмерным вниманием» к разнообразию.
Хегсет вычеркнул десятки имен из списков на повышение в высшие военные должности — редкий шаг для главы Пентагона. Обычно кандидатов определяют отборочные комиссии в различных родах войск, и процесс должен быть аполитичным. По сообщениям, Хегсет убрал до 80 имен, включая тех, кто должен был стать генералами одной или двух звезд. Критики сомневаются в его полномочиях блокировать повышения, а также отмечают, что женщины и чернокожие офицеры непропорционально часто лишаются высших должностей.
При Хегсете Пентагон занял все более враждебную позицию по отношению к журналистам. Его ведомство ограничило доступ репортеров в пресс-офис Пентагона, а в сентябре 2025 года ввело политику, требующую от журналистов подписать обязательство, ограничивающее сбор новостей, или потерять аккредитацию. Эта политика была заблокирована судом в марте как нарушающая Первую поправку. Позже три сотрудника газеты Stars and Stripes подали иск против Министерства обороны за цензуру после увольнения за высказывания о редакционной независимости.
Хегсет сделал «смертоносность» центральным принципом американских вооруженных сил и пообещал отказаться от «глупых правил ведения боя». С 2 сентября 2025 года США проводят серию ударов по лодкам в Карибском море и восточной части Тихого океана под предлогом защиты от «наркотеррористов». Однако личности убитых остаются неизвестными, и никаких публичных доказательств их вины не представлено. Юристы называют эту кампанию серией внесудебных казней. Семьи в Колумбии, Тринидаде, Эквадоре опасаются, что убиты невинные рыбаки. Число погибших достигло 227.
Сообщалось, что Хегсет приказал нанести «двойной удар» для уничтожения выживших после первой атаки. Он отрицал это, называя сообщения «сфабрикованными, провокационными и оскорбительными». Он также хвастался использованием «максимальных полномочий на поле боя» в войне против Ирана, что вызвало критику после того, как ракета «Томагавк» поразила иранскую начальную школу, убив около 170 человек, в основном детей.
Хегсет запросил у Конгресса рекордные 1,5 триллиона долларов на оборонный бюджет на 2027 финансовый год. Критики утверждают, что это фактически просьба о «пустом чеке» без объяснения 42-процентного увеличения бюджета. Квинси Институт назвал эту сумму «безумной». Часть средств, вероятно, пойдет на покрытие расходов на войну с Ираном, которая уже обошлась в 37,5 миллиарда долларов.
При Хегсете и Трампе США начали несколько военных кампаний, которые, по-видимому, нарушают международное право. 3 января была проведена операция по похищению президента Венесуэлы Николаса Мадуро и доставке его в Нью-Йорк для суда. Администрация Трампа назвала это действием по обеспечению внутреннего правопорядка, но критики расценили это как нарушение суверенитета.
Хегсет отвергает «пробужденность» в армии. Он курировал изгнание трансгендерных военнослужащих, а также планирует тестирование на тестостерон для военнослужащих старше 30 лет. Он регулярно проводит христианские молитвы в Пентагоне и интерпретирует некоторые военные действия в религиозном ключе.