Qo'shma Shtatlar Kubaga qarshi yangi iqtisodiy sanksiyalar seriyasini e'lon qildi. Bu, orolning allaqachon zaif iqtisodiyotini siqish kampaniyasidagi so'nggi qadamdir.
AQSh Davlat departamenti payshanba kuni bir nechta Kuba kompaniyalari va sobiq rahbar Raul Kastroning nabirasi, 31 yoshli Fidel Ernesto Kastroni sanksiyalarga duchor qilishini ma'lum qildi. AQSh Davlat kotibi Marko Rubio o'zining ijtimoiy tarmoqdagi postida "Kubaning kommunistik rejimi elitalari oddiy kubaliklar och qoladigan muvaffaqiyatsiz davlatni boshqaradi", deb yozgan.
Yanvar oyidan beri Prezident Donald Tramp Kuba hukumatini zaiflashtirish bo'yicha kuchaytirilgan kampaniyani olib bormoqda. Bu kampaniyaning bir qismi sifatida sanksiyalar kuchaytirilmoqda va amalda yoqilg'i blokadasi o'rnatilgan. Kuba Sovuq urush davridan beri davom etayotgan AQShning tarixiy embargo ostida edi.
Biroq Rubio, Kuba rahbariyatini o'nlab yillar davomidagi noto'g'ri boshqaruv va repressiya uchun jazolash uchun qo'shimcha choralar zarur deb hisoblaydi. U, shuningdek, Kubani "AQSh va G'arbiy yarim shardagi boshqa davlatlarga buzg'unchi marksistik mafkurani eksport qilishga" urinishda aybladi.
Kuchaytirilgan bosim kampaniyasi boshlanganidan beri Kuba tanqidlarga javob choralarini ko'rdi. Iyun oyida u so'nggi o'n yilliklardagi eng yirik bozor islohotlarini qabul qildi, 176 ta yangi chora bilan. Shuningdek, "insonparvarlik va suveren ishora" sifatida mahbuslarni ozod qilishni amalga oshirdi. Payshanba kuni turizm kabi sohalarda tartibga solishni yumshatishga qaratilgan 34 sahifalik qonuniy o'zgarishlar e'lon qilindi.
Yangi qoidalarga ko'ra, xususiy kompaniyalar Kuba hukumatidan mustaqil ravishda sayyohlik agentliklarini tashkil etishlari mumkin bo'ladi. Shuningdek, ular davlat agentliklari orqali xodimlarni yollashlari shart emas. Ba'zi mahalliy investorlar uchun xorijiy bank hisob raqamlarini ochish ham osonlashadi.
Ammo bunday qadamlar Tramp ma'muriyatini tinchlantirishga ozgina yordam berdi. Yil boshidan beri AQSh Kubaga harbiy aralashuv bilan tahdid qilmoqda va sanksiya kampaniyasi davom etmoqda. Tanqidchilar sanksiyalar va energiya blokadasi mamlakat elektr tarmog'i va sog'liqni saqlash tizimini yemirilish yoqasiga olib kelganini ogohlantirmoqda.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining Inson huquqlari bo'yicha Oliy komissari Volker Turk iyun oyida bunday cheklovlar "kubaliklarga bevosita zarar yetkazayotganini" aytib, ularni bekor qilishga chaqirgan edi. "Bolalar shifokorlar zarur tibbiy materiallar va dori-darmonlarga ega bo'lmagani uchun o'lmoqda", dedi Turk.
Kuba tashqi ishlar vaziri Bruno Rodriges payshanba kuni davlat gazetasida chop etilgan intervyusida AQShni mamlakatga bosim o'tkazish uchun bahona sifatida tahdidlarni uydirmoqda deb aybladi. "Haqiqat shundaki, Kuba AQSh milliy xavfsizligiga yoki iqtisodiyotiga tahdid solmaydi va buni qilishni ham xohlamaydi", dedi u.

Соединенные Штаты объявили о новой серии экономических санкций, направленных против Кубы, что является последним шагом в кампании по сжатию и без того хрупкой экономики острова.
Госдепартамент США в четверг заявил, что вводит санкции против нескольких кубинских компаний и 31-летнего Фиделя Эрнесто Кастро, внука 95-летнего бывшего лидера Рауля Кастро. Госсекретарь США Марко Рубио в своем посте в соцсетях заявил: «Элиты коммунистического режима Кубы управляют несостоявшимся государством, где простые кубинцы голодают».
С января президент Дональд Трамп проводит усиленную кампанию по ослаблению правительства Кубы в попытке добиться смены режима. Частью этой кампании стала серия усиливающихся санкций, а также фактическая топливная блокада. Куба уже находилась под историческим, многолетним эмбарго США, восходящим к Холодной войне.
Однако Рубио утверждал, что дальнейшие действия необходимы для наказания руководства Кубы за десятилетия бесхозяйственности и репрессий. Он также обвинил Кубу в попытке «экспортировать подрывную марксистскую идеологию в Соединенные Штаты и другие государства Западного полушария».
С начала усиленной кампании давления в январе Куба предприняла шаги для ослабления критики. В июне она приняла крупнейшие за десятилетия рыночные реформы, включающие 176 новых мер. Также были проведены освобождения заключенных в качестве «гуманитарного и суверенного жеста». В четверг были объявлены дальнейшие реформы: 34 страницы юридических изменений, направленных на ослабление регулирования и государственного контроля в таких отраслях, как туризм.
По новым правилам частные компании смогут создавать туристические агентства, независимые от кубинского правительства. Им также не придется нанимать сотрудников через государственные агентства. Некоторым местным инвесторам станет проще открывать счета в иностранных банках.
Но такие шаги до сих пор мало что сделали для умиротворения администрации Трампа. С начала года США неоднократно угрожали Кубе военным вмешательством, и санкционная кампания продолжается. Критики предупреждают, что санкции в сочетании с энергетической блокадой привели энергосистему и здравоохранение страны на грань коллапса.
Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк в июне заявил, что такие ограничения «напрямую вредят кубинцам», и призвал к их отмене. «Дети умирают, потому что врачи не имеют доступа к основным медикаментам и лекарствам», — сказал Тюрк.
Министр иностранных дел Кубы Бруно Родригес в четверг в интервью государственной газете обвинил США в фабрикации угроз как предлога для давления на страну. «Правда в том, что Куба не угрожает национальной безопасности США или их экономике и не желает этого делать», — заявил он.
Помимо семьи Кастро, новые санкции охватывают две компании в никеледобывающей отрасли Кубы, две компании в энергетическом секторе, включая нефтеимпортирующую компанию, и государственный банк Banco Exterior de Cuba.