Sun'iy intellekt so'rovlariga javob berish uchun har safar minglab serverlar ishga tushadi, bu esa ulkan energiya, suv va yer resurslarini talab qiladi. Dunyo bo'ylab — Virjiniya, San-Paulu yoki Gonkongda — ChatGPT kabi platformalarga kuniga 2,5 milliarddan ortiq savolga javob berish uchun ulkan omborxonalar ishlamoqda.
Birlashgan Millatlar Universiteti tadqiqotchilariga ko'ra, agar ma'lumot markazlari alohida davlat bo'lganda, ular elektr energiyasi iste'moli bo'yicha dunyoda 11-o'rinni egallagan bo'lardi. Bu markazlar 24/7 ishlaydi va sovutish tizimlari doimiy ravishda ishlab turadi, bu esa ulkan energiya sarfini keltirib chiqaradi.
Germaniyaning Frankfurt shahrida elektr tarmog'i shunchalik to'yinganki, yangi ulanishlar 2030-yilgacha mumkin bo'lmaydi. Shaharda ma'lumot markazlari elektr energiyasining 41 foizini iste'mol qiladi, Dublinda esa bu ko'rsatkich ikki baravar yuqori. Xalqaro energetika agentligi ma'lumotlariga ko'ra, 2030-yilga kelib ma'lumot markazlarining elektr iste'moli ikki baravar oshib, taxminan 945 teravatt-soatga yetadi — bu Yaponiyaning yillik iste'moliga teng.
Bu energiyaning katta qismi qazib olinadigan yoqilg'ilardan olinmoqda. 2024-yilgi tadqiqot shuni ko'rsatdiki, AQShdagi ma'lumot markazlarining yarmidan ko'pi qazib olinadigan yoqilg'ilar bilan ishlaydi va 105 million tonnadan ortiq CO2 chiqaradi. Buni qoplash uchun 31 mingdan ortiq shamol turbinasi butun yil davomida ishlashi kerak.
Suv resurslari ham jiddiy muammo. Bitta yirik ma'lumot markazi kuniga 5 million gallon suv ishlatishi mumkin, bu 10-50 ming aholisi bo'lgan shaharchaga teng. Shimoliy Virjiniyada 2023-yilda ma'lumot markazlari 2 milliard gallon suv sarflagan. Suvning 80 foizi sovutish jarayonida bug'lanadi, qolgani esa oqava suvga aylanadi.
Issiqlik chiqindilari ham atrof-muhitga ta'sir qiladi. Feniks (Arizona) tadqiqotchilari bitta yirik ma'lumot markazi yuz minglab uy xo'jaliklariga teng issiqlik chiqarishi mumkinligini aniqladilar. Bu esa shahar issiqlik orollarini kuchaytiradi va yaqin atrofdagi haroratni 9 darajagacha oshirishi mumkin.
Havo ifloslanishi ham jiddiy. Ko'mir va gaz elektr stansiyalari zaharli zarrachalar chiqaradi, dizel generatorlari esa azot oksidlarini tabiiy gaz stansiyalariga qaraganda 200-600 baravar ko'p chiqaradi. Virjiniyadagi ma'lumot markazlarining zaxira generatorlari yiliga 14 ming astma holati va 300 million dollargacha sog'liqni saqlash xarajatlariga olib kelishi mumkin.
Yer resurslari ham kamaymoqda. Germaniyaning Xattersheim shahrida qishloq xo'jaligi uchun ajratilgan 7 gektar yer 2024-yilda ma'lumot markazlari qurilishi uchun qayta zonalashtirildi. Bu esa biologik xilma-xillikka tahdid soladi va ekotizimlarni buzadi.

Каждый запрос к моделям искусственного интеллекта требует физической инфраструктуры, потребляющей реальные энергию, воду и землю. По всему миру — от Вирджинии до Сан-Паулу и Гонконга — огромные склады с серверами обрабатывают более 2,5 миллиардов вопросов ежедневно только для ChatGPT.
По данным исследователей Университета ООН, если бы дата-центры были страной, они занимали бы 11-е место в мире по потреблению электроэнергии. Эти центры работают круглосуточно, а системы охлаждения функционируют непрерывно, чтобы предотвратить перегрев оборудования.
Во Франкфурте, Германия, электросеть настолько перегружена, что новые подключения будут недоступны как минимум до 2030-х годов. Там дата-центры потребляют около 41% электроэнергии города, а в Дублине — вдвое больше. По прогнозам Международного энергетического агентства, к 2030 году потребление электроэнергии дата-центрами удвоится и достигнет примерно 945 тераватт-часов — это сопоставимо с годовым потреблением Японии.
Вся эта энергия должна откуда-то поступать, что увеличивает зависимость от ископаемого топлива. Исследование 2024 года показало, что более половины дата-центров в США работают на ископаемом топливе, выбрасывая более 105 миллионов тонн CO2. Для компенсации потребовалось бы более 31 000 ветряных турбин, работающих непрерывно в течение года.
Строительство также продлевает жизнь старым угольным электростанциям. В США коммунальные предприятия отложили вывод из эксплуатации 15 угольных станций, которые в 2023 году выбросили почти 65 миллионов тонн парниковых газов. Также объявлено о строительстве более 100 ГВт новых газовых мощностей.
Водные ресурсы также истощаются. Один крупный дата-центр может использовать до 5 миллионов галлонов воды в день — столько же, сколько город с населением 10 000–50 000 человек. В северной Вирджинии, где расположено около 300 дата-центров, в 2023 году они совместно использовали почти 2 миллиарда галлонов воды. Около 80% воды испаряется при охлаждении, остальное становится сточными водами.
Тепловое загрязнение также вызывает беспокойство. Исследователи в Финиксе обнаружили, что один крупный дата-центр может выделять столько же отработанного тепла, сколько десятки или сотни тысяч домохозяйств, повышая температуру поверхности земли на 9 градусов Цельсия и температуру воздуха на 2 градуса. Это усугубляет эффект городского острова тепла.
Загрязнение воздуха происходит по двум направлениям: выбросы от угольных и газовых электростанций, а также от дизельных генераторов резервного питания. Эти генераторы выбрасывают в 200–600 раз больше оксидов азота, чем газовые станции. По оценкам, генераторы дата-центров Вирджинии могут вызывать 14 000 случаев астмы и до 300 миллионов долларов расходов на здравоохранение ежегодно.
Строительство дата-центров требует больших земельных участков. В Хаттерсхайме, Германия, 7 гектаров сельскохозяйственных земель были перепрофилированы под строительство кампуса дата-центров, что угрожает биоразнообразию и нарушает экосистемы.