Biroq, u sobiq kansler Angela Merkelni CDUni chapga surganlikda ayblaydi va yakshanba kuni Saksoniya-Anhalt shtatida bo'lib o'tadigan saylovda o'ng qanotdagi "Germaniya uchun muqobil" (AfD) partiyasini qo'llab-quvvatlaydi.
"Men konservativman va AfDga ovoz berishimning asosiy sababi iqtisodiyotdir", dedi u Al Jazeera nashriga. U AfDning qattiq immigratsiya siyosatiga ham qo'shiladi.
"Barcha noqonuniy muhojirlar, arizalari rad etilganlar va jinoiy muhojirlar ham deportatsiya qilinishi kerak; bu shubhasiz", dedi u.
Mintaqaviy saylovlar Germaniya siyosiy tuzumining sinoviga aylanmoqda, AfD shtat hukumatida yuqori lavozimlarga da'vogarlik qilmoqda. Saksoniya-Anhaltda u Ikkinchi jahon urushidan keyin birinchi marta o'ta o'ng kuchlarning Germaniya shtat hukumatini boshqarishiga tayyorlanmoqda, AfDning yetakchi nomzodi Ulrix Zigmund bilan.
Zigmund "Germaniyaning eng xavfli odami" deb atalgan. AfDga siyosatchi bo'lishdan oldin u CDU a'zosi edi. Partiya Germaniya ichki razvedka xizmati tomonidan Saksoniya-Anhaltda "o'ta o'ng ekstremist" deb tasniflangan. AfD so'rovlarda katta farq bilan yetakchilik qilmoqda, 40 foizdan ko'proq ovoz olishi kutilmoqda.
Konservativ CDU 20 foizdan sal ko'proq ovoz bilan ancha orqada, undan keyin Chap partiya 12 foiz, Sotsial-demokratlar 7 foiz va Yashillar 5 foiz. Kichikroq partiyalarning parlamentga kirishiga qarab, boshqa partiyalar AfDsiz ko'pchilikni tashkil qilishi mumkin. Ammo kansler Fridrix Merts (CDU) yaqinda Chap partiya va AfD bilan hamkorlikni rad etdi.
"Mamlakat birinchi o'rinda" deb nomlangan saylov platformasida AfD boshpana huquqini bekor qilish, boshpana izlovchilarning naqd pullari va mol-mulkini musodara qilish hamda ommaviy deportatsiyalarni talab qilmoqda. Germaniya o'zligini yoki "tarixiy-madaniy Germaniya"ni haqorat qilgan har bir kishi qamoq jazosiga hukm qilinishi mumkin. Partiya, shuningdek, "Antifa" harakatini taqiqlash, jamoat televideniyesini bekor qilish va qayta tiklanadigan energiyaga o'tishni to'xtatishni maqsad qilgan.
2013-yilda Yevropa Ittifoqi moliyaviy inqirozi davrida yevroskeptik partiya sifatida tashkil etilgan AfD, Merkelning 2015-yilda millionga yaqin qochqinga, ularning aksariyati suriyaliklarga, qabul qilish qaroridan keyin kuchaydi. O'shandan beri u yanada o'ngga siljidi, bugungi kunda millatchi qanot va sharqdagi qattiq qanot fraktsiyalari ustunlik qilmoqda.
Mutaxassislar partiya mashhurligining sabablari haqida turli farazlarni ilgari surgan. O'tgan yili u Bundestagda ikkinchi yirik partiyaga aylandi, federal saylovlarda 21 foiz ovoz oldi. Germaniyaning sharqiy shtatlarida, ilgari Germaniya Demokratik Respublikasi tarkibiga kirgan va birlashishdan keyin tub o'zgarishlarni boshdan kechirgan hududlarda tarkibiy omillar mavjud, deydi tahlilchilar.
Tomas Bibrixer, Frankfurt universiteti professori, AfD muvaffaqiyatining asosiy sababi "siyosiy vaziyat, federal hukumat va mamlakatdagi umumiy iqtisodiy vaziyatdan keng tarqalgan norozilik" deb hisoblaydi. "Shu bilan birga, AfD juda yaxshi ish qilayotgan yetakchi nomzodni ko'rsatishga muvaffaq bo'ldi", dedi u Al Jazeeraga.
Partiya ko'pincha ishchilar orasida eng mashhur deb hisoblansa-da, uning muvaffaqiyati neoliberal kun tartibini ilgari surayotgan "kapitalistik sinf qismlari" bilan ham bog'liq, dedi Bibrixer. "Agar u hukumatga kirsa, bu 1945-yildan beri birinchi marta o'ta o'ng kun tartibiga ega partiya shtat darajasida hukumatga kirishi bo'ladi", deb qo'shimcha qildi u.
Bir necha yillar davomida CDU AfD bilan qanday munosabatda bo'lishni muhokama qilmoqda. Mahalliy darajada "hamkorlik qilmaslik tamoyili" - "olov devori" deb ham ataladi - allaqachon tark etilgan. Martin Shroder, Saarland universiteti professori, AfDning immigratsiya siyosati uning muvaffaqiyati uchun hal qiluvchi ahamiyatga ega deb hisoblaydi. U jamoasi bilan 2014-2024 yillar ma'lumotlariga asoslangan tadqiqot o'tkazdi.
"Immigratsiya haqidagi xavotirlar AfDni qo'llab-quvvatlashni haqiqiy yoki his qilingan iqtisodiy noqulaylikdan deyarli 10 baravar ko'proq tushuntiradi", dedi u Al Jazeeraga. Yana bir muhim saylov 20 sentyabrda Meklenburg-Old Pomeraniyada bo'lib o'tadi, u yerda AfD taxminan 37 foiz ovozga ega. Berlinda ham o'sha kuni saylov bo'lib o'tadi.

Марио Юнг, 59-летний банковский служащий из Магдебурга на востоке Германии, не похож на политического радикала. В прошлом он голосовал за консервативный Христианско-демократический союз (ХДС).
Однако он винит бывшего канцлера Ангелу Меркель в том, что она сдвинула ХДС влево, и в воскресенье на земельных выборах в Саксонии-Анхальт он поддержит ультраправую партию "Альтернатива для Германии" (AfD).
"Я консерватор, и главная причина, по которой я голосую за AfD, - экономика", - сказал он Al Jazeera. Он также согласен с жесткой иммиграционной политикой AfD.
"Все нелегальные иммигранты, те, чьи заявления были отклонены, а также иммигранты-преступники должны быть депортированы; это не обсуждается", - заявил он.
Региональные выборы стали испытанием для политического истеблишмента Германии: AfD претендует на ведущие позиции в земельном правительстве. В Саксонии-Анхальт она готова стать первой ультраправой силой, возглавившей земельное правительство после Второй мировой войны, с ведущим кандидатом Ульрихом Зигмундом.
Зигмунда называли "самым опасным человеком Германии" по версии журнала Der Spiegel. До прихода в AfD он был членом ХДС. Партия классифицирована как "ультраправая экстремистская" в Саксонии-Анхальт немецкой службой внутренней разведки. AfD лидирует с большим отрывом, ожидается, что она получит более 40 процентов голосов.
Консервативный ХДС сильно отстает - чуть более 20 процентов, за ним следуют Левая партия (12 процентов), социал-демократы (7 процентов) и Зеленые (5 процентов). В зависимости от того, какие меньшие партии преодолеют порог, другие партии потенциально могут сформировать большинство без AfD. Однако канцлер Фридрих Мерц (ХДС) недавно исключил сотрудничество как с Левой партией, так и с AfD.
В своей предвыборной платформе под названием "Страна прежде всего" AfD требует отмены права на убежище, конфискации наличных и активов у просителей убежища и массовых депортаций. Любой, кто оскорбляет немецкую идентичность или "историко-культурную общность Германии", может быть приговорен к тюремному заключению. Партия также стремится запретить движение "Антифа", отменить общественное вещание и остановить переход к возобновляемой энергии.
Основанная в 2013 году как евроскептическая партия после финансового кризиса ЕС, AfD усилилась после решения Меркель в 2015 году принять около миллиона беженцев, многие из которых были сирийцами. С тех пор она сдвинулась еще правее, и сегодня в ней доминируют националистическое крыло и радикальные фракции на востоке.
Эксперты выдвинули различные гипотезы для объяснения популярности партии. В прошлом году она стала второй по величине партией в Бундестаге, получив 21 процент голосов на федеральных выборах. В восточных землях Германии, которые ранее входили в ГДР и пережили радикальные изменения после объединения, действуют структурные факторы, считают аналитики.
Томас Бибрихер, профессор Франкфуртского университета, считает, что главная причина успеха AfD - "широкое недовольство политической ситуацией, федеральным правительством и общей экономической ситуацией в стране. В то же время AfD удалось выдвинуть ведущего кандидата, который делает очень хорошую работу", - сказал он Al Jazeera.
Хотя партию часто считают наиболее популярной среди рабочих, ее успех также связан с "частями капиталистического класса", продвигающими неолиберальную повестку, добавил Бибрихер. "Если она войдет в правительство, это будет первый случай с 1945 года, когда партия с ультраправой повесткой войдет в правительство на земельном уровне", - добавил он.
В течение нескольких лет ХДС ведет общенациональные дебаты о том, как обращаться с AfD. На местном уровне "принцип несотрудничества", также известный как "огненная стена", уже отброшен. Мартин Шредер, профессор Саарландского университета, считает, что иммиграционная политика AfD имеет решающее значение для ее успеха. Вместе с командой он провел исследование на основе данных с 2014 по 2024 год.
"Обеспокоенность по поводу иммиграции объясняет поддержку AfD почти в 10 раз больше, чем фактическое или воспринимаемое экономическое неблагополучие", - сказал он Al Jazeera. Еще одни ключевые выборы состоятся 20 сентября в Мекленбурге-Передней Померании, где AfD также набирает около 37 процентов. В Берлине в тот же день пройдут выборы.