Hindistonning kriket yulduzi Smriti Mandhana Dubayda bo‘lib o‘tgan Ayollar Osiyo Kubogida Gonkongga qarshi o‘yinda 64 to‘pda 124 run to‘plab, ayollar xalqaro kriketi tarixida eng ko‘p run to‘plagan o‘yinchiga aylandi.
Ushbu rekord natija bilan Mandhana sobiq Hindiston sardori Mitali Rajni ortda qoldirdi. Raj 10,868 xalqaro run bilan oldingi yetakchi edi. Mandhananing bu zarbasi Hindistonga turnir yarim finaliga chiqishni ham ta’minladi.
30 yoshli Mandhana, shuningdek, ayollar xalqaro kriketida eng ko‘p asrlik (100+ run) qayd etgan o‘yinchi bo‘ldi. Uning hisobida barcha formatlarda 18 ta asrlik bor. Bu ko‘rsatkich bo‘yicha u avstraliyalik Meg Lanning va janubiy afrikalik Laura Volvaardtni (17 tadan) ortda qoldirdi.
O‘yindan so‘ng Mandhana: "Bu shunchaki boshlanish", dedi. U 2013-yilda Hindiston terma jamoasida debyut qilgan va o‘tgan yili T20 xalqaro yuz yillikni qayd etib, uchala formatda ham asrlik qayd etgan birinchi hind ayoli bo‘lgan edi.
"Men zarba berayotganda rekord haqida bilmasdim, chunki aniq raqamlarni bilmasdim", dedi Mandhana. "Hindiston kriketi uchun juda yaxshi kun", deb qo‘shimcha qildi u.
U Mitali Rajni "afsona va namuna" deb ta’rifladi. Mandhananing zarbasi 14 ta to‘rtlik va 7 ta oltilikni o‘z ichiga oldi. Hindiston 193-5 hisobida to‘plam to‘pladi, so‘ngra Gonkongni 56 run bilan cheklab, 137 runlik yirik g‘alabaga erishdi.
Mandhana Gonkongning intizomli to‘p otishini e’tirof etib, "Ular powerplayda juda yaxshi o‘ynashdi, biz ulardan o‘rganamiz", dedi. U o‘z muvaffaqiyatini oilasiga bag‘ishladi.

Звезда индийского крикета Смита Мандхана установила новый рекорд, набрав 124 очка с 64 мячей в матче против Гонконга на Женском Кубке Азии в Дубае, и стала лучшим бомбардиром в истории женского международного крикета.
Этот результат позволил ей обойти бывшего капитана сборной Индии Митали Радж, которая ранее удерживала лидерство с 10 868 международными очками. Благодаря этой игре Индия также обеспечила себе выход в полуфинал турнира.
30-летняя Мандхана также стала рекордсменкой по количеству сотен (100+ очков) в женском международном крикете: на ее счету 18 сотен во всех форматах, что превосходит достижения австралийки Мег Ланнинг и южноафриканки Лауры Волваардт (по 17).
После матча Мандхана заявила: «Это только начало». Она дебютировала за Индию в 2013 году и в прошлом году стала первой индийской женщиной, сделавшей сотни во всех трех форматах, когда оформила свой первый век в T20.
«Пока я отбивала, я не знала о рекорде, потому что не знала точных цифр», — сказала Мандхана. «Это очень хороший день для индийского крикета», — добавила она.
Она также высоко оценила Митали Радж как «легенду и образец для подражания». В ее ударе было 14 четверок и 7 шестерок. Индия набрала 193-5, а затем выбила Гонконг на 56 очков, одержав крупную победу с разницей в 137 очков.
Мандхана отметила дисциплинированную игру Гонконга в боулинге: «Они были дисциплинированы в powerplay, хорошо подавали, и их энергия — это то, чему мы можем поучиться». Она посвятила свое достижение семье.