Voqea joyidan olingan tasvirlarda vayron bo‘lgan uylar, tarqoq molozlar, bo‘sh hayvon qo‘ralari, suv idishlari va yo‘q qilingan muhim infratuzilma ob’ektlari ko‘rinib turibdi. Bir ayol traktor tirkamasi ostida quyosh jaziramasidan panoh topishga urinmoqda, yonida esa vayronagarchilikdan saqlab qolgan ba’zi buyumlari turibdi.
Masafer Yatta kengashi rahbari Nidal Yunis bu buzilishni “qishloqni yer yuzidan o‘chirish” deb ta’riflaydi. Biroq u qishloq aholisi Isroilning Masafer Yatta bo‘ylab falastinliklarni quvib chiqarishga bo‘lgan qayta-qayta urinishlariga qaramay, o‘z yerlarini tark etmasligini ta’kidlaydi. “Qolish va mustahkam turish qarori xalqning o‘z qaroridir”, deydi Yunis. “Ular bu yerdan boshqa muqobilni ko‘rmaydilar.”
Ammo Xirbet at-Tabban aholisi uchun qolish ochiq havoda uxlashni anglatadi. Suv manbalari va sanitariya inshootlari vayron qilingani sababli, Yunisning so‘zlariga ko‘ra, aholining eng dolzarb ehtiyojlari boshpana, ichimlik suvi va sanitariya vositalaridir. U chodirlar kelgusi oylarda keladigan kuchli shamol va sovuqqa, ayniqsa bolalar, ayollar, qariyalar va kasallar uchun yetarli bo‘lmasligidan ogohlantiradi.
Yunis, shuningdek, Xirbet at-Tabbanda sodir bo‘lgan voqea Masafer Yattaning boshqa qishloqlarida ham takrorlanishi mumkinligidan xavotirda. Bunga sabab esa 2022-yilda Isroil sudining hududni o‘nlab yillar oldin harbiy otishma zonasi deb belgilaganidan keyin aholini ko‘chirishga ruxsat beruvchi qaroridir. Isroil chorshanba kungi buzilishni binolar ruxsatsiz qurilgani bilan oqladi. Falastinliklar uchun G‘arbiy Sohilning “C” hududida, hatto harbiy otishma zonalaridan tashqarida ham ruxsat olish deyarli imkonsiz. Buzishlar odatiy holga aylangan.
“Maqsad, bizningcha, falastinliklarni ko‘chirish va bu hududlarning real holatini o‘zgartirishdir”, deydi Yunis. Qishloq aholisidan Nasser Mahmud Ubaydning aytishicha, Isroil kuchlari chorshanba kuni ertalab kelganlarida aholiga “kuch bilan chiqib ketishni” buyurgan. Ubayd 1999-yilda bo‘lib o‘tgan yirik buzilishni eslaydi va shundan beri Isroil armiyasi va ko‘chmanchilarining hujumlariga chidab kelgan.
Ubayd isroilliklar ketganidan keyin molozlarni tozalash va vaqtinchalik uxlash joylarini tayyorlashga kirishdi. U Al Jazeera muxbiriga qishloq aholisi oxir-oqibat hamma narsani qayta tiklashiga ishonishini aytadi. Ubayd 1977-yilda Xirbet at-Tabbonda tug‘ilganini, otasi va bobosi ham undan oldin shu yerda yashaganini ta’kidlaydi. “Bu bizning yerimiz va biz shu yerda quramiz va qayta quramiz”, deydi u. “O‘z ko‘zingiz bilan ko‘ryapsiz, biz nima qilyapmiz. Biz umidimizni yo‘qotganimiz yo‘q va yo‘qotmaymiz ham.”
48 yoshli Suad Muhammad Ubayd o‘zi 30 yildan ortiq yashagan joyning qoldiqlari orasida turardi. U molozlar orasidan o‘z buyumlarini, jumladan, eriga, bolalariga va nabiralariga kiyim tikadigan tikuv mashinasini qidirdi. Suad Xirbet at-Tabbanga turmushga chiqqanidan keyin 32 yil avval kelgan. Yillar davomida uning hayoti dehqonchilik, chorvachilik va pishloq hamda qatiq kabi sut mahsulotlari ishlab chiqarish bilan chambarchas bog‘liq bo‘lgan.
“Ular butun Xirbet at-Tabbani buzib, yer yuzidan o‘chirib tashlashdi”, deydi u. “Buzilishdan keyingi kecha biz, bolalarimiz va nabiralarimiz uchun juda og‘ir bo‘ldi. Bolalar o‘z xonalaridan tashqarida uxlashga o‘rganmagan, biz esa ko‘chmanchilar hujumlari tufayli ochiq havoda uxlashdan qo‘rqamiz.” Uning so‘zlariga ko‘ra, bolalar tun bo‘yi qo‘rquvda va uyqusiz qolishgan. “Bugun biz ochiq maydondamiz. Biz uchun boshpana yo‘q.”
U sodir bo‘lgan voqea Isroilning G‘arbiy Sohildagi falastinliklarning hayotini buzish, buzishlar, yaylovlarga kirishni taqiqlash va ko‘chmanchilar hujumlari orqali imkonsiz qilishga urinishining bir qismi deb hisoblaydi. Ammo u “Xudo xohlasa, tashkilotlar bizga yordam beradi va chodirlar beradi, biz esa mustahkam turamiz”, deb ta’kidlaydi.

Израильские военные силы в среду без предупреждения вошли в небольшую деревню Хирбет ат-Таббан в южной части Западного берега, в регионе Масафер Ятта, и снесли все 12 домов, а также большинство других построек общины, оставив около 70 человек без крова.
На кадрах с места событий видны разрушенные дома, разбросанные обломки, пустые загоны для скота, а также уничтоженные емкости для воды и другие важные объекты инфраструктуры. Женщина сидит под прицепом трактора, пытаясь укрыться от палящего солнца, рядом с ней — некоторые вещи, которые ей удалось спасти.
Глава совета Масафер Ятта Нидаль Юнис описывает разрушение как «стирание деревни с лица земли». Однако он настаивает, что жители не уйдут, несмотря на неоднократные попытки Израиля вытеснить палестинцев из Масафер Ятта. «Решение остаться и быть стойкими — это собственное решение народа», — говорит Юнис. «Они не видят альтернативы этой земле».
Но в Хирбет ат-Таббан остаться означает спать под открытым небом. Поскольку источники воды и санитарные сооружения разрушены, Юнис говорит, что первоочередные потребности жителей — это кров, питьевая вода и санитарные условия. Он предупреждает, что палатки не будут достаточной защитой от сильных ветров и холода, которые придут в ближайшие месяцы, особенно для детей, женщин, пожилых и больных.
Он также опасается, что то, что произошло в Хирбет ат-Таббан, может повториться в других деревнях Масафер Ятта после решения израильского суда 2022 года, разрешившего выселение жителей из этого района, который десятилетиями был объявлен военной зоной. Израиль оправдал разрушение в среду тем, что здания были неавторизованными. Для палестинцев в зоне C на Западном берегу, где находится Масафер Ятта, получить разрешение практически невозможно, даже вне военных зон. Снос стал обычным явлением.
«Цель, как мы ее видим, — вытеснить палестинцев и изменить реальность этих районов», — говорит Юнис. Житель деревни Насер Махмуд Обейд рассказывает, что израильские силы приказали жителям «выйти силой», когда они прибыли в среду утром. Этот приказ не был полностью незнаком Обейду — он помнит крупный снос в 1999 году и с тех пор вынужден терпеть годы нападений со стороны израильской армии и поселенцев.
После ухода израильтян на этой неделе Обейд приступил к расчистке обломков и подготовке временных мест для сна. Он настаивает в интервью Al Jazeera, что жители в конечном итоге отстроят все заново. Обейд говорит, что родился в Хирбет ат-Таббан в 1977 году, и что его отец и дед жили здесь до него. «Это наша земля, и здесь мы будем строить и перестраивать», — говорит он. «Вы своими глазами видите, что мы делаем. Мы не потеряли надежду и не потеряем».
48-летняя Суад Мухаммед Обейд стояла среди остатков места, где она прожила более трех десятилетий. Она искала свои вещи в обломках, останавливаясь на предметах, которые были частью ее повседневной жизни, включая швейную машинку, на которой она шила одежду для своего мужа, работающего в металлообрабатывающей мастерской, а также для своих детей и внуков. Суад живет в Хирбет ат-Таббан 32 года, переехав в деревню после замужества. За эти годы ее жизнь была тесно связана с сельским хозяйством, животноводством и производством молочных продуктов, включая сыр и йогурт.
«Они разрушили весь Хирбет ат-Таббан и стерли его с лица земли», — говорит она. «Ночь после разрушения была очень трудной для нас, наших детей и внуков», — говорит она. «Дети не привыкли спать вне своих комнат, и мы уже боимся спать на открытом воздухе из-за нападений поселенцев». Она говорит, что дети оставались напуганными и не спали всю ночь. «Сегодня мы под открытым небом. Нам негде укрыться».
Она считает, что произошедшее является частью попытки Израиля сделать жизнь палестинцев на Западном берегу невозможной с помощью сносов, запрета доступа к пастбищам и нападений поселенцев. Но она настаивает: «Если Бог даст, организации помогут нам и предоставят палатки, и мы останемся стойкими».