Chempionat yetakchisi Kimi Antonelli Italiya Gran-prisining uzoq tarixidagi eng hayratlanarli g‘alabalardan birini qo‘lga kiritdi. U 19-o‘rindan start olib, 60 yil ichida ilk bor o‘z uyida g‘olib bo‘lgan poygachi bo‘ldi.
Emilia-Romagna yaqinidagi 20 yoshli Mercedes haydovchisi yakshanba kuni mavsumdagi yettinchi g‘alabasini qo‘lga kiritdi va haydovchilar o‘rtasidagi chempionatda yetakchiligini mustahkamladi. U 1953 yilda Ferrari vakili Alberto Askariydan keyin Italiyaning ilk jahon chempioni bo‘lishga intilmoqda.
Antonelli 1966 yildagi Ludoviko Skarfioti dan keyin Italiya Gran-prisida g‘olib chiqqan ilk mahalliy poygachi bo‘ldi. Bu uning uchun juda katta yutuq, chunki u Monza trassasida o‘z muxlislari oldida g‘alaba qozonishni orzu qilgan edi.
Hayajonli va shiddatli poygada Antonelli jamoadoshi va titul raqibi Jorj Rasseldan 3.857 soniya oldinda finishga keldi. Rassel endi chempionatda 66 ochko ortda qolmoqda. To‘rt karra jahon chempioni Maks Ferstappen Red Bull uchun uchinchi o‘rinni egalladi.
Italiyalik muxlislar uchun bu g‘alaba Ferrari’ning muvaffaqiyatsizligi uchun qandaydir tasalli bo‘ldi. Sharl Lekler ikkinchi davrada halokatga uchradi, yetti karra chempion Lyuis Xemilton esa oltinchi o‘rinni egalladi. Leklerning halokati poyganing boshida sodir bo‘ldi va qizil bayroqcha ko‘tarildi.
Antonelli kuch bloki o‘zgarishi uchun jarima olib, 19-o‘rindan boshlagan bo‘lsa-da, butun poyga davomida yuqori tezlikni namoyish etdi. U erta qizil bayroq to‘xtashidan foyda ko‘rdi va Rasselni ortda qoldirib, g‘alabaga erishdi. "Aql bovar qilmaydi! Men juda xursandman, bugun bu yerda bo‘lishimni tasavvur ham qila olmasdim", dedi hissiyotlarga berilgan Antonelli.
"Ikkinchi qayta startdan so‘ng, yuqori o‘rinda ekanligimni va g‘alaba uchun kurashish imkoniyatim borligini bilardim. Jorjning orqasida bo‘lganimda ham bunga ishondim, lekin tortishish kuchi juda kuchli bo‘lgani uchun uzoqlashish juda qiyin edi", deb qo‘shimcha qildi u.
Rassel Antonellining g‘alabasini yuqori baholadi: "Kimiga katta tabriklar, bu uning ajoyib natijasi. Uning peshqadamlik ro‘yxatida P5 va P4 da ekanligini ko‘rganimda, u kurashga aralashishini bilardim. Men shinalar bilan qiynalayotgandim, lekin bugun P1 bo‘lishni juda xohlardim".
Poyga dramatik boshlandi: Xemiltonni jamoadoshi Lekler trassadan chiqarib yubordi. Monzada ikki karra g‘olib bo‘lgan monegaskalik ikkinchi davrada Parabolika chiqishida boshqaruvni yo‘qotdi va shag‘alga uchib, shinalar to‘sig‘iga urildi. Lekler mashinadan tushdi, biroz nafas qisilishi bor edi, lekin jarohat olmadi.
Poyga qizil bayroq bilan to‘xtatildi, Rassel yetakchilik qilayotgandi. Antonelli allaqachon 12-o‘ringacha ko‘tarilgan edi. Qayta startdan so‘ng u yana oldinga otildi va 18-davrada birinchi marta yetakchilikka chiqdi, ammo bu Rassel bilan shiddatli kurashning boshlanishi edi.
Antonelli 29-davrada virtual xavfsizlik mashinasi paytida shinalarni almashtirishdan foyda ko‘rdi va yangi o‘rta shinalarda chiqdi, Rassel esa qattiq shinalarda qoldi. 15 soniyalik ustunlik tezda yo‘qoldi va 49-davrada muvaffaqiyatsiz urinishdan so‘ng, Antonelli bir davradan keyin Rasselni ortda qoldirib, so‘nggi uch davrani osongina o‘tkazdi va marra bayrog‘ini oldi.

Лидер чемпионата Кими Антонелли одержал одну из самых сенсационных побед в долгой истории Гран-при Италии, став первым итальянцем, выигравшим домашнюю гонку за последние 60 лет, стартовав с 19-го места.
20-летний пилот Mercedes из соседней Эмилии-Романьи одержал седьмую победу в сезоне в воскресенье, укрепив свое лидерство в чемпионате пилотов, поскольку он стремится стать первым чемпионом мира из Италии с тех пор, как Феррари Альберто Аскари выиграл титул в 1953 году.
Он стал первым итальянцем, выигравшим Гран-при Италии с 1966 года, когда это удалось Людовико Скарфиотти. Эта победа стала для него огромным достижением, ведь он мечтал выиграть на глазах у своих болельщиков на трассе Монца.
В захватывающей и стремительной гонке с множеством обгонов Антонелли финишировал на 3,857 секунды впереди своего напарника и соперника по титулу Джорджа Рассела, который теперь отстает в чемпионате на 66 очков. Четырехкратный чемпион мира Макс Ферстаппен финишировал третьим за Red Bull.
Для страстной итальянской публики его победа стала некоторым утешением после разочарования от неудачного выступления Ferrari: Шарль Леклер попал в аварию на втором круге, а семикратный чемпион Льюис Хэмилтон финишировал шестым. Авария Леклера произошла в начале гонки, что привело к красному флагу.
Антонелли стартовал с 19-го места из-за штрафа за замену силовой установки, но на протяжении всей гонки демонстрировал высокую скорость, пробиваясь вперед, и воспользовался ранней остановкой из-за красного флага, прежде чем обогнать Рассела и одержать победу. "Невероятно! Я так счастлив, я не мог представить, что буду здесь сегодня, но мы справились", - сказал эмоциональный Антонелли.
"После второго рестарта я знал, что нахожусь в числе лидеров и могу побороться за победу. Я верил в это, особенно когда был позади Джорджа, но было очень трудно оторваться, так как слипстрим был очень сильным", - добавил он.
Рассел высоко оценил победу Антонелли: "Огромные поздравления Кими, это невероятный результат. Я знал, что он будет в борьбе, когда увидел, что он на P5 и P4 в начале... Я боролся с шинами, но сегодня я бы хотел быть на P1".
Гонка началась драматично: Хэмилтон был вытеснен с трассы своим напарником Леклером. Монегаск, дважды выигрывавший в Монце, потерял контроль на выходе из Параболики в конце второго круга, вылетел в гравий и врезался боком в барьеры из шин. Леклер вышел из машины, выглядел запыхавшимся, но невредимым.
Гонка была остановлена красным флагом, когда лидировал Рассел. Антонелли, начавший с 19-го места, уже поднялся на 12-е. После рестарта он продолжил пробиваться вперед и впервые вышел в лидеры на 18-м круге, но это стало началом отчаянной борьбы с Расселом.
Антонелли воспользовался "бесплатной" сменой шин во время виртуальной машины безопасности на 29-м круге, выехав на свежем комплекте средних шин, в то время как Рассел остался на трассе на жестких шинах. Преимущество в 15 секунд быстро испарилось, и после неудачной попытки обгона на 49-м круге Антонелли наконец обошел Рассела кругом позже и спокойно провел последние три круга, чтобы пересечь финишную черту.