Birlashgan Millatlar Tashkilotining maxsus ma’ruzachisi Francheska Albanese Isroilning G‘azodagi vayronalarni tozalash ishlari urush jinoyatlari dalillarini yo‘q qilishi mumkinligi haqida ogohlantirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, vayronalarni olib tashlashda ishtirok etayotgan davlatlar va kompaniyalar “xalqaro jinoiy javobgarlikka tortilishi mumkin”.
Albanese, shuningdek, G‘azoni qayta qurish uning o‘tmishini o‘chirish va qurbonlar uchun adolatni ta’minlash uchun zarur bo‘lgan dalillarni yo‘q qilish sharti bilan bog‘liq bo‘lishini qabul qilib bo‘lmasligini ta’kidladi. U Isroilning keskin tanqidchisi sifatida tanilgan.
Isroil armiyasi avgust oyida qabristonlar va inson qoldiqlari bo‘lgan boshqa joylardan millionlab tonna vayronalarni maydalash, aralashtirish va tashish bo‘yicha keng ko‘lamli operatsiya o‘tkazgan edi. Yevro-O‘rta Yer dengizi Inson Huquqlari Monitori hisobotiga ko‘ra, bu harakatlar demografik muhandislik va genotsid dalillarini yo‘q qilishga urinish bo‘lishi mumkin.
Falastin rasmiylarining taxminlariga ko‘ra, 8000 dan ortiq odam hali ham vayronalar ostida qolgan va ko‘plab g‘azoliklar yaqinlarining qoldiqlarini izlashda davom etmoqda. Isroil jasadlarni topish uchun zarur bo‘lgan og‘ir texnika va sud-tibbiyot vositalarini kiritishni bloklamoqda.
Yakshanba kuni shimoliy G‘azoda falastinliklar G‘azo shahridagi vayron qilingan binolar ostidan topilgan 100 ga yaqin kishi, jumladan 60 nafar bola uchun dafn marosimini o‘tkazdi. G‘azo fuqaro mudofaasi xizmati rahbari Raid al-Dahshanning aytishicha, tegishli jihozlar bilan qoldiqlarni topish 90 kun ichida yakunlanishi mumkin, ammo ularsiz bu yillar davom etishi mumkin.

Специальный докладчик ООН по оккупированным палестинским территориям Франческа Альбанезе предупредила в понедельник, что государства и компании, участвующие в расчистке завалов в Газе, «могут нести международную уголовную ответственность» за уничтожение доказательств преступлений, совершенных во время геноцидной войны Израиля против анклава.
Альбанезе, известная своей резкой критикой Израиля, заявила: «Недопустимо, чтобы восстановление Газы было обусловлено стиранием ее прошлого и доказательств, необходимых для обеспечения правосудия для ее жертв». Она напомнила, что два года назад Международный суд ООН обязал Израиль принять эффективные меры для предотвращения уничтожения доказательств, относящихся к обвинениям по Конвенции о геноциде.
В августе израильские военные провели масштабную операцию по дроблению, смешиванию и транспортировке миллионов тонн обломков с многочисленных объектов, включая кладбища и другие известные места захоронения человеческих останков. Согласно докладу Euro-Med Human Rights Monitor, опубликованному в прошлом месяце, удаление обломков из Газы может быть попыткой демографической инженерии и стирания доказательств геноцида.
Палестинские власти оценивают, что более 8000 человек остаются погребенными под обломками, и многие в Газе до сих пор ищут останки своих близких. Израиль продолжает блокировать поставки тяжелой техники и криминалистического оборудования, необходимых для извлечения тел.
В воскресенье палестинцы на севере Газы провели похоронные церемонии для около 100 человек, включая 60 детей, чьи останки были извлечены из-под обломков разрушенных зданий в городе Газа. Глава гражданской обороны Газы Раед аль-Дахшан заявил Al Jazeera, что при наличии надлежащего оборудования извлечение останков из-под завалов может быть завершено примерно за 90 дней, но без него это может занять годы.