Neft narxi olti haftalik eng yuqori darajaga ko‘tarilib, global bozor AQSh va Eron o‘rtasidagi keskinlashgan to‘qnashuvlar tufayli jiddiy bosim ostida qolmoqda. Hormuz bo‘g‘ozi orqali tinchlik davrida dunyo neft yetkazib berishning taxminan beshdan bir qismi o‘tadi va bu hududdagi har qanday beqarorlik jahon energetika xavfsizligiga bevosita ta’sir qiladi.
Dushanba kuni Brent neft fyucherslari global benchmark sifatida barrel uchun 97 dollarga yaqin savdo qilindi. Bu ko‘rsatkich so‘nggi besh kun ichida 9 foizga va oxirgi oy ichida 19 foizga o‘sganini anglatadi. Bozor harakati 24-iyuldan beri eng yuqori nuqtaga yaqinlashmoqda, o‘shanda narx 97,93 dollardan oshgandi. AQShning West Texas Intermediate (WTI) nefti ham barrel uchun 92,27 dollargacha ko‘tarilib, 79 sentga oshdi va bu ham olti haftalik eng yuqori ko‘rsatkichdir.
So‘nggi kunlarda Hormuz bo‘g‘ozida zarbalar keskinlashdi. AQSh shanba kuni uchta Eron neft tankeriga hujum qilgan bo‘lsa, Eron Islom Inqilobi Qo‘riqchilari Korpusi (IRGC) boshqa hududlarda uchta tanker va uchta AQSh bilan bog‘liq kemani nishonga olganini ma’lum qildi. Bu o‘zaro zarbalar almashinuvi mintaqadagi vaziyatni yanada murakkablashtirmoqda.
“Bu davom etayotgan mojaro va o‘t ochish almashinuvining aksidir. Global ta’minot taqchilligi davom etmoqda va bu kamchiliklarga deyarli chek yo‘q”, dedi Yangi Amerika Xavfsizlik Markazi (CNAS) qoshidagi qo‘shimcha katta ilmiy xodim Reychel Ziemba Al Jazeera nashriga. Uning qo‘shimcha qilishicha, Saudiya Aramco’ning Jizan zavodiga hujum qilinishi, ehtimol uning ishlab chiqarishga qaytishini kechiktirishi vaziyatni yanada og‘irlashtirmoqda.
Financial Times nashriga tayanib xabar berilishicha, dushanba kuni Saudiya Aramco’ning Jizan inshootlari so‘nggi bir oy ichida ikkinchi marta zarbaga uchradi. Bu haqda masaladan xabardor ikki kishi ma’lumot berdi. Kpler ma’lumotlariga ko‘ra, zarbalar kuchayishi sababli Hormuz bo‘g‘ozida harakat sezilarli kamaygan – so‘nggi 10 kun ichida kuniga o‘rtacha 10 ta tovar kemasi bu muhim o‘tish joyidan o‘tmoqda.
“Neft iyul oyi boshidagi urushdan oldingi darajaga qaytdi. Keyin yana oshdi, so‘ng yana kamaydi va hozir yana bu dam olish kunidagi almashinuv hamda Aramco hujumi tufayli oshmoqda”, dedi Gasilov Group energetika maslahat firmasi hamkori Arif Gasilov Al Jazeera nashriga. Uning fikricha, agar bu davom etsa, kelajakda o‘tish nuqtasi paydo bo‘lishi mumkin, biroq hozircha bozor beqarorligicha qolmoqda.
AQSh iste’molchilari yuqori neft narxining ta’sirini yoqilg‘i quyish shoxobchalarida sezmoqda. Amerika Avtomobil Assotsiatsiyasi (AAA) ma’lumotlariga ko‘ra, gallon (3,78 litr) benzin narxi bir hafta ichida 7 sentga oshib, dushanba kuni mamlakat bo‘yicha o‘rtacha 4,15 dollarga yetdi. Bu bir oy oldingi 4,04 dollardan va 28-fevraldagi 2,98 dollardan sezilarli o‘sishdir – ya’ni urush boshlanganidan beri 39 foizga oshgan.
O‘tgan hafta dizel narxi gallon uchun 5,85 dollar bilan barcha vaqtlardagi eng yuqori darajaga chiqdi. GasBuddy neft tahlili bo‘limi boshlig‘i Patrik De Xan X ijtimoiy tarmog‘ida “AQSh dizel narxlari hech qachon bunchalik yuqori bo‘lmagan va endi iste’molchilar sotib oladigan hamma narsaga oqib tushish uchun ortga hisoblash boshlandi” deb yozdi. Dushanba kuni o‘rtacha narxlar gallon uchun 5,90 dollardan oshdi.
Bu narx o‘sishlari amerikaliklarga og‘ir ta’sir qilmoqda – urush boshlanganidan beri har bir xonadon yoqilg‘iga o‘rtacha 764,59 dollar sarfladi, bu odatdagidan 418,82 dollarga ko‘p. Brown universitetining Watson Xalqaro va Jamiyat masalalari maktabi ma’lumotlariga ko‘ra, bu ko‘rsatkichlar AQSh iqtisodiyotiga jiddiy yuk bo‘lmoqda.
AQShning 5-7-sentabrdagi Mehnat kuni dam olish kunlari oldidan, yozning norasmiy yakuni va sayohatlar uchun mashhur vaqt, AAA prognozlari parvozlar narxining o‘tgan yilgi shu dam olish kuniga nisbatan 20 foizga oshishini ko‘rsatdi. O‘rta muddatli saylovlar oldidan iqtisod AQSh saylovchilari uchun asosiy masalaga aylanmoqda – so‘rovlar saylovchilarning Prezident Donald Trampning iqtisodiy siyosatiga bahosining yomonlashayotganini ko‘rsatmoqda. Financial Times so‘roviga ko‘ra, amerikaliklarning atigi 17 foizi uning iqtisodiy boshqaruvini ma’qullaydi.
Economist/YouGov so‘rovi ham shuni ko‘rsatdiki, amerikaliklarning 39 foizi demokratlar iqtisodiyotni yaxshiroq boshqarayotganiga ishonadi, respublikachilarni esa atigi 32 foiz qo‘llab-quvvatlaydi. Janubi-Sharqiy va Sharqiy Osiyo bozorlari Hormuz bo‘g‘ozi orqali to‘g‘ridan-to‘g‘ri importga AQShdan ko‘ra ko‘proq bog‘liq, biroq Pekin strategik neft zaxiralaridan foydalanib, o‘zini bu uzilishlardan himoya qilmoqda.
“Xitoy urush boshidanoq bu vaziyatni muvaffaqiyatli boshqarmoqda. Biz bilamizki, Xitoy neft narxlari oshishiga qaramay, ko‘plab ichki resurslarga ega”, dedi Xalqaro biznes va iqtisodiyot universitetining iqtisod professori Jon Gong Al Jazeera nashriga. U Xitoyning Rossiya bilan yaqin munosabatlari Pekinga qo‘shimcha ta’minot manbai berishini ta’kidladi – Moskva Xitoyning kunlik neft ehtiyojining deyarli yarmini ta’minlay oladi.
Xitoy, shuningdek, importga qaramlikni kamaytirish maqsadida strategik neft zaxiralaridan foydalanishni boshladi va muqobil energiya manbalariga o‘tishni jadallashtirmoqda. “Bizda quyosh va yashil energiyaga o‘tish bo‘yicha milliy strategiyalar mavjud. Xitoy bozorida sotiladigan avtomobillarning 50 foizdan ortig‘i elektrdir”, dedi Gong. Bu Xitoyning global neft bozoridagi beqarorlikka chidamliligini oshiradi.

Цены на нефть выросли до почти шестинедельного максимума на фоне волны ударов между США и Ираном в Ормузском проливе, через который в мирное время проходит примерно пятая часть мировых поставок нефти. Этот стратегический водный путь стал эпицентром напряженности, что оказывает прямое давление на глобальные энергетические рынки.
В понедельник фьючерсы на нефть Brent, глобальный эталонный сорт, выросли до около 97 долларов за баррель — это на 9 процентов больше за последние пять дней и на 19 процентов за последний месяц. Текущие рыночные движения приближаются к самой высокой точке с 24 июля, когда цены превысили 97,93 доллара. Американская нефть West Texas Intermediate (WTI) также выросла до 92,27 доллара за баррель, увеличившись на 79 центов, что также является почти шестинедельным максимумом.
За последние дни удары в Ормузском проливе усилились. США в субботу поразили три иранских нефтяных танкера, в то время как Корпус стражей исламской революции Ирана (КСИР) заявил, что нанес удары по трем танкерам и трем судам, связанным с США, в других районах. Этот обмен ударами усугубляет нестабильность в регионе и усиливает опасения по поводу перебоев с поставками.
«Это отражение продолжающегося конфликта и обмена огнем. Глобальный дефицит предложения сохраняется, и конца этим нехваткам почти не видно», — заявила Al Jazeera Рэйчел Зимба, дополнительный старший научный сотрудник Центра новой американской безопасности (CNAS). Она добавила, что удар по объектам Saudi Aramco в Джизане, который, возможно, задержит возвращение к производству, только усугубил ситуацию.
В понедельник объекты Saudi Aramco в Джизане были поражены во второй раз за последний месяц, согласно сообщению Financial Times, которое ссылалось на двух осведомленных лиц. По данным Kpler, аналитической платформы, из-за усиления ударов трафик в Ормузском проливе значительно сократился: в среднем 10 товарных судов пересекают этот важный узловой пункт ежедневно за последние 10 дней.
«Нефть вернулась к довоенному уровню начала июля. Затем она снова выросла, потом опять снизилась, и сейчас снова растет из-за обмена ударами в выходные и атаки на Aramco», — сказал Al Jazeera Ариф Гасилов, партнер энергетической консалтинговой фирмы Gasilov Group. По его словам, можно ожидать точки перелома, если это продолжится, но пока рынок остается крайне волатильным.
Американские потребители ощущают влияние высоких цен на нефть на заправочных станциях. Средняя цена за галлон (3,78 литра) бензина выросла на 7 центов за неделю, достигнув 4,15 доллара по стране в понедельник, по сравнению с 4,08 доллара неделей ранее, согласно Американской автомобильной ассоциации (AAA), которая отслеживает ежедневные цены на бензин. Это выше, чем 4,04 доллара месяц назад и 2,98 доллара 28 февраля, когда США и Израиль впервые нанесли удары по Ирану, что означает рост на 39 процентов с начала войны.
На прошлой неделе цены на дизельное топливо достигли рекордных 5,85 доллара за галлон. «Цены на дизель в США никогда не были такими высокими, и теперь начинается обратный отсчет до того, как это скажется на всем, что покупают потребители... рекордный дизель начнет просачиваться в экономику», — написал Патрик Де Хаан, глава отдела нефтяного анализа GasBuddy, в социальной сети X. С тех пор цены продолжали расти, и в понедельник средние цены превысили 5,90 доллара за галлон.
Этот рост цен ложится тяжелым бременем на американцев, которые потратили в среднем 764,59 доллара на топливо на домохозяйство с начала войны. Это на 418,82 доллара больше обычного, согласно данным Школы международных отношений и общественных дел Уотсона Брауновского университета. Перед выходными, посвященными Дню труда (5-7 сентября), которые считаются неофициальным концом лета и популярным временем для поездок, прогнозы AAA показывают 20-процентный рост стоимости авиаперелетов по сравнению с теми же выходными в прошлом году.
В преддверии промежуточных выборов экономика становится ключевым вопросом для американских избирателей — и потенциальным предупреждающим знаком для республиканцев. Опросы показывают, что избиратели негативно оценивают управление экономикой президентом Дональдом Трампом: его рейтинг одобрения экономической политики упал до нового минимума в недавнем опросе Financial Times. Только 17 процентов американцев одобряют его управление экономикой. Опрос Economist/YouGov также показал, что 39 процентов американцев считают, что демократы лучше справляются с экономикой, по сравнению с 32 процентами, которые поддерживают республиканцев.
Рынки Юго-Восточной и Восточной Азии в большей степени зависят от импорта, проходящего через Ормузский пролив напрямую, чем США, но Пекин предпринял меры для защиты от перебоев, обратившись к внутренним источникам, включая стратегический нефтяной резерв (СНР). «Китай успешно управляет этой ситуацией с начала войны. Мы знаем, что у Китая есть много внутренних ресурсов, несмотря на рост цен на нефть», — заявил Al Jazeera Джон Гонг, профессор экономики Университета международного бизнеса и экономики.
«Китай уже довольно давно экономит потребление нефти и газа. Китай был готов к этим вызовам», — сказал Гонг. Он также подчеркнул, что тесные отношения Китая с Россией дают Пекину еще один источник поставок: Москва может обеспечить почти половину ежедневных потребностей Китая в нефти. Китай также начал использовать свой СНР, снижая зависимость от импорта, поскольку Пекин ускоряет более широкий переход к альтернативным источникам энергии и транспортным средствам, требующим мало нефти или вообще не требующим ее.
«У нас есть национальные стратегии, направленные на переход к чистым источникам энергии, таким как солнечная и зеленая энергия», — сказал Гонг. «Когда мы смотрим на автомобили, купленные в Китае, более 50 процентов проданных на китайском рынке машин — электрические». Это повышает устойчивость Китая к нестабильности на мировом нефтяном рынке.