Isroil Eronning janubidagi Hormuzg'on viloyatining Minob shahridagi boshlang'ich qizlar maktabiga zarba berdi, davlat ommaviy axborot vositalari xabar berishicha, kamida 51 kishi halok bo'ldi. Bu Isroil va AQShning Eronni keng ko'lamli bombardimon qilishining darhol fuqarolarga yetkazayotgan zarari aniqroq ko'rinmoqda.
Eronning Mehr axborot agentligi, shuningdek, poytaxt Tehron sharqidagi maktabga qilingan Isroil hujumida kamida ikki talaba halok bo'lganini xabar qildi.
Tehrondan hisobot berayotgan Al Jazeera muxbiri Muhammad Vall qizlar maktabiga qilingan hujum haqida: "U zarbada halok bo'lganlar soni endi 40 dan oshganligini tasdiqlovchi yangi hisobotlar mavjud. Bu fuqarolik nishon va bu amerikaliklar va isroilliklarning faqat harbiy nishonlarni nishonga olganini va rejimni, Eron xalqini emas, jazolashga urinayotganini aytayotgan ushbu kampaniyaga nisbatan muammoli bo'lishi mumkin bo'lgan nishonlardan biridir" dedi.
U qo'shimcha qildi: "Prezident Trump Eron xalbiga yordam yoki yordam kelayotganini va'da qildi, lekin endi biz fuqarolik qurbonlarini ko'rmoqdamiz; bu Eron hukumati xalqaro huqoqni buzish va Eron xalqiga tajovuz qilish holati sifatida ta'kidlaydigan narsadir."
Eron Sog'liqni saqlash va tibbiy ta'lim vazirligiga ko'ra, 2025 yil iyun oyidagi AQSh-Isroil 12 kunlik urushi davomida minglab fuqarolar halok bo'ldi yoki yaralandi va jamoat infratuzilmasi shikastlandi.

An Israeli strike hit an elementary girls' school in Minab, a city in Iran's southern Hormozgan province, killing at least 51 people, state media reported, highlighting the immediate civilian toll from the massive bombardment of Iran by Israel and the United States.
Iran's Mehr news agency also reported that at least two students were killed in an Israeli attack on a school east of the capital, Tehran.
Reporting from Tehran, Al Jazeera's Mohammed Vall said of the attack on the girls' school, "There are new reports confirming the number of people killed in that strike has now exceeded 40. That's a civilian target, and that's one of the targets that might become problematic regarding this campaign by the Americans and Israelis, who say they are targeting only military objectives and trying to punish the regime, not the Iranian people."
He added, "President Trump has promised the Iranian people that aid or help is coming, but now we are seeing civilian casualties; that's something the Iranian government will stress as a case of violation of international law and aggression against the Iranian people."
According to Iran's Ministry of Health and Medical Education, thousands of civilians were killed or injured, and public infrastructure was damaged during the US-Israel 12-day war in June 2025.