Isroil Eronning janubidagi Hormuzg'on viloyatining Minob shahridagi boshlang'ich qizlar maktabiga zarba berdi, davlat ommaviy axborot vositalari xabar berishicha, kamida 51 kishi halok bo'ldi. Bu Isroil va AQShning Eronni keng ko'lamli bombardimon qilishining darhol fuqarolarga yetkazayotgan zarari aniqroq ko'rinmoqda.
Eronning Mehr axborot agentligi, shuningdek, poytaxt Tehron sharqidagi maktabga qilingan Isroil hujumida kamida ikki talaba halok bo'lganini xabar qildi.
Tehrondan hisobot berayotgan Al Jazeera muxbiri Muhammad Vall qizlar maktabiga qilingan hujum haqida: "U zarbada halok bo'lganlar soni endi 40 dan oshganligini tasdiqlovchi yangi hisobotlar mavjud. Bu fuqarolik nishon va bu amerikaliklar va isroilliklarning faqat harbiy nishonlarni nishonga olganini va rejimni, Eron xalqini emas, jazolashga urinayotganini aytayotgan ushbu kampaniyaga nisbatan muammoli bo'lishi mumkin bo'lgan nishonlardan biridir" dedi.
U qo'shimcha qildi: "Prezident Trump Eron xalbiga yordam yoki yordam kelayotganini va'da qildi, lekin endi biz fuqarolik qurbonlarini ko'rmoqdamiz; bu Eron hukumati xalqaro huqoqni buzish va Eron xalqiga tajovuz qilish holati sifatida ta'kidlaydigan narsadir."
Eron Sog'liqni saqlash va tibbiy ta'lim vazirligiga ko'ra, 2025 yil iyun oyidagi AQSh-Isroil 12 kunlik urushi davomida minglab fuqarolar halok bo'ldi yoki yaralandi va jamoat infratuzilmasi shikastlandi.

Израильский удар поразил начальную школу для девочек в городе Минаб провинции Хормозган на юге Ирана, в результате чего погибли по меньшей мере 51 человек, сообщили государственные СМИ, что подчеркивает немедленные гражданские потери от масштабной бомбардировки Ирана Израилем и США.
Иранское информационное агентство Mehr также сообщило, что по меньшей мере два ученика погибли в результате израильской атаки на школу к востоку от столицы Тегерана.
Корреспондент Al Jazeera Мохаммед Валль из Тегерана заявил об атаке на школу для девочек: «Поступают новые сообщения, подтверждающие, что число погибших в результате этого удара превысило 40 человек. Это гражданская цель, и это одна из целей, которая может стать проблемной в рамках этой кампании американцев и израильтян, которые заявляют, что нацеливаются только на военные объекты и пытаются наказать режим, а не народ Ирана».
Он добавил: «Президент Трамп пообещал иранскому народу, что помощь или поддержка придут, но теперь мы видим гражданские жертвы; это то, что иранское правительство будет подчеркивать как случай нарушения международного права и агрессии против иранского народа».
Согласно Министерству здравоохранения и медицинского образования Ирана, тысячи гражданских лиц погибли или получили ранения, а общественная инфраструктура была повреждена во время 12-дневной войны США и Израиля в июне 2025 года.