Eron tashqi ishlar vaziri Husayn Arochchi mamlakatning yuqori martabali amaldorlarining aksariyati xavfsiz holatda ekanligini, faqat ayrim qo'mondonlarni yo'qotish mumkinligini aytdi.
"Eron oliy rahbari oyatulloh Ali Xomeneyi, men bilganimcha, tirik. Balki biz bir yoki ikki qo'mondonni yo'qotgan bo'lishimiz mumkin, lekin bu katta muammo emas", dedi u NBC telekanaliga bergan intervyusida.
Bu bayonotlar xorijiy OAVlarning oliy rahbar oyatulloh Ali Xomeneyining o'limi haqidagi xabarlari fonida e'lon qilindi. Isroil manbalari va BBC kabi xalqaro telekanallar Xomeneyining yarador yoki o'ldirilgan bo'lishi mumkinligini muhokama qilmoqda, ammo bu ma'lumotlarning rasmiy tasdigi hali yo'q.
Eslatib o'tamiz, 28-fevralda Isroil qurolli kuchlari Erondagi harbiy ob'ektlarni hujumga uchratdi, buni mamlakat mudofaa vaziri Isroel Kats tasdiqlab, harakatlarni profilaktika chorasi deb atadi. Operatsiya boshlanganidan keyin Isroil hokimiyati mamlakat hududida favqulodda holat joriy qildi.
Keyinchalik AQSh prezidenti Donald Tramp "bevosita tahdid"ni bartaraf etish va Tehronning yadro quroliga ega bo'lishining oldini olish maqsadida Isroil bilan hamkorlikda olib borilayotgan Eronga qarshi keng ko'lamli harbiy operatsiyaning boshlanganini rasman tasdiqladi.
Yaqin Sharq mintaqasidagi vaziyat keng ko'lamli harbiy qarama-qarshilik bosqichiga o'tdi. Isroil va AQShning Erondagi ob'ektlarga qarshi qo'shma operatsiyasidan so'ng, Tehron nafaqat Isroilni, balki qo'shni arab davlatlarini ham qamrab olgan qasos hujumini boshladi.

Министр иностранных дел Ирана Хосейн Арагчи заявил, что большинство высокопоставленных чиновников страны находятся в безопасности, возможны потери лишь отдельных командиров.
"Верховный лидер Ирана, аятолла Али Хаменеи, жив, насколько мне известно. Возможно, мы потеряли одного или двух командиров, но это не большая проблема", — сказал он в эфире NBC.
Эти заявления публикуются на фоне сообщений зарубежных СМИ о возможной гибели верховного лидера аятоллы Али Хаменеи. Израильские источники и международные трансляции, включая BBC, обсуждали возможность того, что Хаменеи мог быть ранен или убит, однако официального подтверждения этих сведений пока нет.
Напомним, 28 февраля израильские вооруженные силы атаковали военные объекты в Иране, что официально подтвердил министр обороны страны Исраэль Кац, назвав действия превентивной мерой. Вслед за началом операции власти Израиля ввели на территории страны чрезвычайное положение.
Позже президент США Дональд Трамп официально подтвердил начало широкомасштабной военной операции против Ирана, проводимой совместно с Израилем, с целью устранения "непосредственной угрозы" и предотвращения появления у Тегерана ядерного оружия.
Ситуация в ближневосточном регионе перешла в стадию масштабного военного противостояния. После совместной операции Израиля и США против объектов на территории Ирана, Тегеран инициировал массированную атаку возмездия, затронувшую не только Израиль, но и соседние арабские государства.