Eronning Isroilning Beit Shemesh shahriga qilgan raketa hujumida kamida to‘qqiz kishi halok bo‘ldi. Bu hujum Eronning Isroil va AQSh harbiy ob’ektlariga qarshi qasoskorlik hujumlarining davomi bo‘lib, buning sababi Oliy Rahbar Oyatulloh Ali Xomenei Isroil-AQSh hujumida halok bo‘lgan edi.
Tel-Aviv aholisi kuchli portlashlar eshitganliklarini bildirishdi, bu raketa hujumlari yoki mudofaa tizimining to‘sib qo‘yilishi natijasida bo‘lgan. Isroil qutqaruv xizmatlari Beit Shemeshda 9 kishi halok bo‘lgani va 28 kishi yaralanganini tasdiqladi, bu mojaro boshlanganidan beri Isroilning umumiy halok bo‘lganlar sonini 10 ga yetkazdi.
“Siz bizning qizil chizig‘imizdan o‘tdingiz va buning uchun to‘lov qilishingiz kerak,” – dedi Eron parlamenti raisi Muhammad Bog‘ir G‘olibof yakshanba kuni televizion nutqida.
AQSh harbiylari hech qanday AQSh halok bo‘lganlari va minimal infratuzilma zarari yo‘qligini xabar qildi, garchi ular “yuzlab Eron raketalari va dron hujumlari” bo‘lganini ta’kidlashdi.
Isroil harbiylari Eron “o‘nlab” raketalarni Isroil hududiga otganini, ko‘pchiligi muvaffaqiyatli to‘sib qo‘yilganini aytdi. Favqulodda vaziyatlar xizmati Magen David Adom Tel-Aviv mintaqasida bir ayol Eronning raketa hujumi natijasida olgan jarohatlaridan vafot etganini tasdiqladi.

По меньшей мере девять человек погибли в результате иранской ракетной атаки на израильский город Бейт-Шемеш. Эта атака является продолжением ответных ударов Ирана по израильским и американским военным объектам в нескольких странах Ближнего Востока после гибели Верховного лидера аятоллы Али Хаменеи в результате удара Израиля и США.
Жители Тель-Авива сообщили о громких взрывах, которые могли быть вызваны ракетными ударами или перехватами систем ПВО. Израильские спасательные службы подтвердили девять погибших и 28 раненых в Бейт-Шемеше, что увеличило общее число жертв в Израиле до 10 с начала конфликта.
«Вы перешли нашу красную линию и должны заплатить цену», — заявил спикер иранского парламента Мохаммад Багер Галибаф в телеобращении в воскресенье.
Американские военные сообщили об отсутствии потерь среди военнослужащих США и минимальном ущербе инфраструктуре, несмотря на то, что они описали это как «сотни иранских ракетных и дроновых атак».
Израильские военные заявили, что Иран запустил «десятки» ракет по территории Израиля, многие из которых были успешно перехвачены. Служба экстренной помощи Маген Давид Адом подтвердила, что женщина в регионе Тель-Авива скончалась от травм, полученных во время иранской ракетной атаки.