Eron rahbari Oliy Rahbar Oyatulloh Ali Xomeneiy, shuningdek, bir qancha yuqori martabali shaxslar AQSh va Isroilning shanba kuni amalga oshirgan zarbalarida halok bo‘ldi.
Eron davlat axborot agentligi IRNA 86 yoshli Xomeneiyning o‘limini tasdiqladi. Xomeneiyning qizi, kuyovi va nabirasi ham AQSh va Isroilning uyushtirilgan hujumida halok bo‘ldi.
Eron Prezidenti Mas‘ud Pezeshkian Xomeneiyning o‘ldirilishini “musulmonlarga, ayniqsa shia amaliyotchilariga qarshi ochiq urush deklaratsiyasi” deb atadi.
IRNA boshqa bir qancha yuqori martabali shaxslarning o‘limini ham tasdiqladi:
- Ali Shamxani – Eron Mudofaa Kengashi kotibi, Oliy Rahbarning yaqin maslahatchisi. 70 yoshli Shamxani AQSh va Eron o‘rtasidagi yadro dasturi bo‘yicha muzokaralarni olib bordi. U 2025-yil iyun oyida Isroil zarbasidan omon qolgan edi.
- Abdolrahim Musaviy – Eron qurolli kuchlari bosh shtab boshlig‘i. U 2017-2025-yillarda Eron armiyasining bosh qo‘mondoni bo‘lib ishlagan. Musaviy Eronning ballistik raketalari, dron tizimlari va kosmik uchirishlarini rivojlantirishda muhim rol o‘ynagan.
- Aziz Nosirzoda – Eron mudofaa vaziri. U ilgari Eron qurolli kuchlari bosh shtabi o‘rinbosari va havo kuchlari qo‘mondoni (2018-2021) bo‘lgan. Nosirzoda Eron harbiy va yadro infratuzilmasini himoya qilishda muhim rol o‘ynadi.
- Husayn Pokpur – Eron Inqilobiy gvardiyasi (IRGC) bosh qo‘mondoni (2025-yil iyundan). Pokpur IRGCning zirhli bo‘linmalari va 1980-yillardagi urushdagi jangovar diviziyasini boshqargan.

Верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи, а также ряд высокопоставленных лиц погибли в результате ударов, нанесенных США и Израилем в субботу.
Государственное информационное агентство Ирана IRNA подтвердило смерть 86-летнего Хаменеи. Дочь, зять и внук верховного лидера также погибли в скоординированной атаке США и Израиля.
Президент Ирана Масуд Пезешкиан назвал убийство Хаменеи «открытым объявлением войны мусульманам», особенно шиитам.
IRNA также подтвердило гибель нескольких других высокопоставленных деятелей:
• Али Шамхани – секретарь Совета обороны Ирана, близкий советник верховного лидера. 70-летний Шамхани курировал переговоры между США и Ираном по иранской ядерной программе. В июне 2025 года он выжил после израильского удара.
• Абдолрахим Мусави – начальник Генерального штаба вооруженных сил Ирана. Ранее он был главнокомандующим иранской армией (2017-2025). Мусави играл ключевую роль в разработке баллистических ракет, дронов и космических запусков Ирана.
• Азиз Насирзаде – министр обороны Ирана. Ранее он был заместителем начальника Генштаба и командующим ВВС (2018-2021). Насирзаде сыграл важную роль в защите военной и ядерной инфраструктуры Ирана.
• Хоссейн Пакпур – главнокомандующий Корпусом стражей исламской революции (КСИР) с июня 2025 года. Пакпур командовал бронетанковыми подразделениями КСИР и боевой дивизией во время войны с Ираком в 1980-х годах.