AQSh va Isroil Eronni hujumga boshlagach, Eron, Isroil va bir qancha Yaqin Sharq davlatlarida portlashlar eshitilmoqda.
Eron javoban Isroilga va AQSh qo'shinlari joylashgan bir nechta harbiy bazalarga raketalar va dronlar otishni boshladi.
Isroil havo kuchlari ma'lumotiga ko'ra, so'nggi kun ichida AQSh bilan birgalikda Eronning 31 viloyatidan 24 tasiga 1200 dan ortiq snaryad tashlangan.
Eronning Islom inqilobi gvardiyasi (IRGC) AQSh qo'shinlari joylashgan 27 ta bazaga va Isroilning Tel-Aviv va boshqa hududlaridagi harbiy ob'ektlarga hujum uyushtirganini ma'lum qildi.
Hozirgi kunga qadar Eron Bahrayn, Iroq, Iordaniya, Quvayt, Ummon, Qatar, Saudiya Arabistoni va Birlashgan Arab Amirliklariga hujumlar amalga oshirdi. Hujumlarning aksariyati daf qilindi.
AQSh Markaziy qo'mondonligi ma'lumotiga ko'ra, Eron hujumlari natijasida uchta AQSh askari halok bo'ldi, beshtasi og'ir yaralandi.
Eron Qizil Yarim oy jamiyati va rasmiy ommaviy axborot vositalari ma'lumotiga ko'ra, dastlabki hisob-kitoblarga ko'ra, 201 kishi halok bo'lgan, kamida 747 kishi yaralangan. Eng og'ir voqea Eronning janubi-sharqidagi Minab shahrida sodir bo'lib, boshlang'ich maktabga qilingan hujumda kamida 148 kishi halok bo'ldi, 95 kishi yaralandi.
Isroilda Eronning ballistik raketasi natijasida Beit Shemesh shahrida sakkiz kishi halok bo'ldi, 20 ga yaqin kishi yaralandi. Tel-Aviv atrofida bir ayol halok bo'ldi, 121 kishi yaralandi.
Bahraynda AQSh harbiy-dengiz floti shtab-kvartirasiga hujum qilindi. Bahrayn ichki ishlar vazirligi xalqaro aeroportga dron hujumi uyushtirilganini, moddiy zarar yetkazilganini, ammo halok bo'lganlar yo'qligini tasdiqladi.
Iroqda AQSh va Isroil tomonidan hujumga uchragan Jurf al-Sakher bazasida ikki jangchi halok bo'ldi, besh kishi yaralandi.

Взрывы слышны в Иране, Израиле и ряде стран Ближнего Востока после того, как США и Израиль начали атаки на Иран в субботу.
Тегеран ответил запусками ракет и дронов по Израилю и военным базам США в регионе.
По данным ВВС Израиля, за последние сутки в совместной атаке с США было сброшено более 1200 боеприпасов на 24 из 31 провинции Ирана.
Корпус стражей исламской революции (КСИР) Ирана заявил об атаках на 27 баз США на Ближнем Востоке, а также на военные объекты Израиля в Тель-Авиве и других районах.
Иран осуществил удары по восьми странам региона: Бахрейну, Ираку, Иордании, Кувейту, Оману, Катару, Саудовской Аравии и ОАЭ. Большинство атак были перехвачены.
По данным Центрального командования США, в результате иранских атак погибли три американских военнослужащих, пятеро получили серьёзные ранения.
По предварительным данным Иранского общества Красного Полумесяца и официальных СМИ, погибли 201 человек, ранены не менее 747. Самый смертоносный инцидент произошёл в городе Минаб на юго-востоке Ирана, где удар по начальной школе для девочек унёс жизни не менее 148 человек, 95 получили ранения.
В Израиле в результате баллистической ракеты Ирана в Бейт-Шемеше погибли восемь человек, около 20 ранены. В районе Тель-Авива подтверждена гибель одной женщины, 121 человек получили ранения.
В Бахрейне иранские ракеты поразили штаб-квартиру 5-го флота ВМС США. Министерство внутренних дел Бахрейна подтвердило атаку дрона на международный аэропорт, приведшую к материальному ущербу без человеческих жертв.