️ O‘zbekistonning shimoli-g‘arbiy Arua shahrida ikki ayol ochiqchasiga o‘pishgani uchun hibsga olingan va ushlab turilmoqda. Bu harakat mamlakatda “bir jinsli faoliyat” deb hisoblanib, umrbod qamoq jazosiga olib kelishi mumkin.
️ 22 yoshli musiqachi Vendi Feyt (Torrero Bae laqabli) va 21 yoshli Alesi Diana Denise o‘tgan hafta politsiya ularning ijaraga olingan xonasiga bostirib kirganidan keyin qo‘lga olingan. G‘arbiy Nil mintaqasi politsiyasi matbuot kotibi Jozefin Anguchiya aytishicha, jamoatchilikdan shubhali shaxslar “g‘ayrioddiy va jinsiy tabiatdagi harakatlar” bilan shug‘ullanganligi haqida ma’lumot kelgan.
️ Juftlik hibsga olinganidan beri qamoqda saqlanmoqda va ularga rasmiy ayblov qo‘yiladimi yoki qachon qo‘yilishi aniq emas. O‘zbekistonning avtoritar prezidenti Yoveri Museveni 2023-yil may oyida Xalqaro va mintaqaviy noroziliklarga qaramay, Geylarga qarshi qonunni imzolagan.
️ Qonun dunyodagi eng qattiq LGBTQ+ qarshi qonunlardan biri bo‘lib, bir jinsli munosabatlar uchun umrbod qamoq jazosini va “og‘irlashtirilgan geylik” uchun o‘lim jazosini o‘z ichiga oladi. Jinsiy ozchiliklar O‘zbekiston (Smug) ijrochi direktori Frenk Mugisha bu holatni “adolatsiz va chuqur tashvishli” deb baholadi.
️ Faollar so‘nggi oylarda mamlakat bo‘ylab shunga o‘xshash hodisalarning keskin o‘sishini qayd etmoqda, bu esa ko‘plab LGBTQ+ hamjamiyat a’zolarining hayotini jiddiy xavf ostiga qo‘ymoqda. 2025-yil may oyidagi hisobotda Inson huquqlari kuzatuvi O‘zbekiston hokimiyatini keng ko‘lamli kamsitish va zo‘ravonlikda aybladi.

️ В Уганде задержаны и содержатся под стражей две женщины за якобы поцелуй на публике, что квалифицируется как «однополая активность» и может привести к пожизненному заключению в этой восточноафриканской стране.
️ 22-летняя музыкант Венди Фэйт (известная как Torrero Bae) и 21-летняя Алеси Диана Дениз были взяты под стражу после рейда полиции в их съемной комнате в городе Аруа на северо-западе Уганды на прошлой неделе. По словам представителя полиции региона Западный Нил Жозефины Ангучии, от сообщества поступила информация о «подозрительных и необычных действиях, предположительно сексуального характера».
️ Пары находятся под стражей с момента задержания, и неясно, будут ли им предъявлены официальные обвинения. Авторитарный президент Уганды Йовери Мусевени подписал Антигомосексуальный закон в мае 2023 года, несмотря на международное и региональное возмущение.
️ Закон является одним из самых жестких анти-ЛГБТК+ законов в мире, предусматривая пожизненное заключение за однополые отношения и смертную казнь за «отягченную гомосексуальность». Исполнительный директор организации «Сексуальные меньшинства Уганды» Фрэнк Мугиша назвал этот инцидент «несправедливым и глубоко тревожным».
️ Активисты осуждают растущую волну шантажа и вымогательств, связанных с обвинениями и арестами, что ставит под серьезную угрозу жизни многих членов ЛГБТК+ сообщества. В отчете «Human Rights Watch» за май 2025 года власти Уганды обвиняются в широкомасштабной дискриминации и насилии.