️ AQSh va Isroil Yaqin Sharqda yangi tartibsizliklar boshlagan bir paytda, Xitoy Vashingtondagi siyosiy va moddiy resurslari Osiyoga e‘tibor qaratishga yetmaydigan tuzilishdan foyda olishi mumkin.
️ Rasmiy ravishda Xitoy hujumlarni qoraladi. Tashqi ishlar vaziri Van Yi ularni "qabul qilib bo‘lmaydigan" deb atab, o‘t ochishni to‘xtatishga chaqirdi – bu Donald Trumpning tobora noto‘g‘ri tashqi siyosat harakatlariga javoban Pekinning odatiy ritorikasi.
️ Biroq, diplomatik ochko‘llar qozonish imkoniyatidan tashqari, Trumpning Eron bilan urush boshlashi, u allaqachon mintaqaviy mojaroga aylanib bormoqda, Xitoyga yana bir bor mudofaa sohasidagi strategik minerallar ustidan hukmronligidan foydalanish va Tayvan masalasini AQSh uchun tobora uzayib borayotgan tashvishlar ro‘yxatiga qo‘shish imkonini beradi.
️ Biroq, Eron hujumlari Xitoy uchun, ayniqsa neft masalasida, ba‘zi xavflarni ham keltirib chiqaradi. Xitoy Eronning eksport qilinadigan neftining 80%ini sotib oladi, bu Xitoyning dengiz orqali neft importining 13%ini tashkil qiladi.
️ Natixis investitsiya bankining Osiyo-Tinch okeani bo‘yicha bosh iqtisodchisi Alisiya Garsiya-Xerrero ta‘kidlashicha, Xitoy sun‘iy intellektni o‘qitish uchun zarur bo‘lgan ma‘lumotlar markazlarining tez rivojlanishi tufayli energiya talabining keskin o‘sishiga duch kelmoqda. "Bozor narxidan past narxlarda neft kamayib bormoqda".
️ Xitoy strategik zaxiralarini mustahkamlamoqda. 2021-yilda va‘da qilingan 400 milliard dollarlik Xitoy-Eron hamkorlik shartnomasining faqat kichik bir qismi amalga oshirilgan. Xitoy o‘tgan yili neft zaxiralarini to‘pladi, import 4,4% o‘sdi, buning 80% dan ortig‘i zaxiralashga sarflandi.
️ Bu Xitoyga Eron neftidan mahrum bo‘lish va Hormuz bo‘g‘ozidagi uzilishlardan kelib chiqadigan har qanday zarbalarni kamida bir necha oy davomida bardosh berish imkonini beradi.
️ Ba‘zi tahlilchilarning fikricha, neft narxlaridagi o‘zgarishning eng katta zarari Trumpga tegadi, u noyabr oyidagi sayoldan oldin AQShdagi inflyatsiyani nazorat qilishni istaydi.
️ Vashingtonning harbiy harakatlari natijasida yuzaga kelgan tartibsizliklardan Xitoyning foyda olishi mumkin bo‘lgan jihatlar ham mavjud. Yangi hujum AQSh va Isroil uchun Amerika qurollari zaxiralarini kamaytiradi.
️ Bu qurollarning barchasi galliyumdan ishlab chiqarilgan yarimo‘tkazgichlar va radarlarga bog‘liq – Xitoy ushbu strategik mineralning yetkazib berish zanjirini nazorat qiladi. O‘tgan yilgi savdo urushi paytida Pekin galliyum va boshqa nodir yer elementlari eksportini to‘xtatib, global sanoat zanjirlarini falaj qilishga yaqin keltirdi.

️ В то время как США и Израиль открывают новую главу хаоса на Ближнем Востоке, Китай может извлечь выгоду из того, что вашингтонское истеблишмент не обладает политическими или материальными ресурсами для сосредоточения на Азии.
️ Официально Китай осудил атаки. Министр иностранных дел Ван И назвал их "неприемлемыми" и призвал к прекращению огня – это типичная риторика Пекина в ответ на все более непредсказуемые внешнеполитические шаги Дональда Трампа.
️ Однако помимо возможности набрать дипломатические очки, решение Трампа начать войну с Ираном, которая уже перерастает в региональный конфликт, создает пространство для Китая, чтобы вновь использовать свое доминирование в области стратегических минералов, особенно в оборонной сфере, и ставит вопрос о Тайване в растущий список проблем для США.
️ Тем не менее, удары по Ирану также создают риски для Китая, особенно в отношении нефти. Считается, что Китай покупает около 80% экспортируемой иранской нефти, что составляет примерно 13% морского импорта Китая.
️ Главный экономист по Азиатско-Тихоокеанскому региону инвестиционного банка Natixis Алисия Гарсия-Эрреро отмечает, что Китай сталкивается с резким ростом спроса на энергию из-за быстрого развертывания центров обработки данных для обучения искусственного интеллекта. "Тренд – все меньше нефти по ценам ниже рыночных".
️ Китай укрепляет свои стратегические буферы. Лишь небольшая часть обещанных в 2021 году 400 миллиардов долларов по китайско-иранскому соглашению фактически была предоставлена. Китай в прошлом году наращивал запасы нефти – импорт сырой нефти вырос на 4,4%, причем более 80% этого увеличения пошло на создание запасов.
️ Это означает, что Китай сможет выдержать любые потрясения в поставках – как от потери иранской нефти, так и от сбоев в Ормузском проливе – по крайней мере в течение нескольких месяцев.
️ Некоторые аналитики считают, что наибольший удар от шока цен на нефть понесет Трамп, который хочет сдержать инфляцию в США перед промежуточными выборами в ноябре.
️ Есть и аспекты, в которых Китай может получить выгоду от беспорядков, вызванных военными действиями Вашингтона. Новое наступление в Иране истощит запасы американского оружия как для США, так и для Израиля.
️ Все это оружие зависит от полупроводников и радаров, изготовленных с использованием галлия – стратегического минерала, цепочку поставок которого контролирует Китай. Во время торговой войны прошлого года Пекин прекратил экспорт галлия и других редкоземельных элементов, почти парализовав глобальные промышленные цепочки поставок.