️ AQSh va Isroil Yaqin Sharqda yangi tartibsizliklar boshlaganida, Xitoy siyosiy yoki jismoniy resurslari Osiyoga qaratish uchun yetarli bo‘lmagan Vashington tuzilmasi foydasiga chiqishi mumkin.
️ Rasmiy ravishda Xitoy hujumlarni qoraladi. Tashqi ishlar vaziri Van Yi ularni "qabul qilib bo‘lmas" deb atadi va o‘t ochishni to‘xtatishga chaqirdi – bu Donald Trumpning tobora beqaror tashqi siyosat harakatlariga javoban Pekinning odatiy ritorikasi.
️ Biroq, diplomatik ochko‘larni qo‘lga kiritish imkoniyatidan tashqari, Trumpning Eron bilan urush boshlashi, allaqachon mintaqaviy mojaroga aylanib bormoqda, bu Xitoyga yana bir bor mudofaa sohasida o‘zining muhim minerallar ustunligidan foydalanish va Tayvan masalasini AQSh uchun tobora uzayib borayotgan tashvishlar ro‘yxatiga qo‘shish imkonini beradi.
️ Biroq, Eron hujumlari Xitoy uchun, ayniqsa neft masalasida, ma‘lum darajada xavf tug‘diradi. Xitoy Eronning jo‘natiladigan neftining taxminan 80%ini sotib oladi, bu Xitoyning dengiz orqali neft importining 13%ini tashkil qiladi.
️ Eronning arzon neftidan mahrum bo‘lish Xitoy uchun zarba bo‘lar edi, ammo boshqarish mumkin. Biroq, AQSh Venesuela neft sanoatini nazorat ostiga olganiga atigi ikki oy bo‘ldi, bu ham Xitoy uchun arzon manba (garchi ancha kichikroq).
️ Kolumbiya Universiteti Global Energiya Siyosati Markazining katta tadqiqotchisi Erika Daunsning tahliliga ko‘ra, 2025-yilda Xitoyning neft importining beshdan biridan ko‘prog‘i sanksiyalangan manbalardan (Venesuela, Eron va Rossiya) kelgan. Ushbu ta‘minot zanjirlarining ikkitasi endi xavf ostida.
️ Natiks investitsiya bankining Osiyo-Tinch okeani bo‘yicha bosh iqtisodchisi Alisiya Garsiya-Erero ta‘kidlashicha, bu Xitoy uchun qulay vaqt emas, chunki sun‘iy intellektni o‘qitish uchun zarur bo‘lgan ma‘lumotlar markazlarining tez rivojlanishi tufayli energiya talabi oshmoqda.
️ Biroq, Xitoy strategik zaxiralarini mustahkamlamoqda. 2021-yilda va‘da qilingan 400 milliard dollarning juda kichik qismi amalga oshirildi. Xitoy o‘tgan yili neft zaxiralarini to‘pladi, bu esa unga Eron neftidan mahrum bo‘lish va Hormuz bo‘g‘ozidagi uzilishlardan kelib chiqadigan har qanday zarbalarga kamida bir necha oy davomida bardosh bera olish imkonini beradi.
️ Ba‘zi tahlilchilarning fikricha, neft narxlaridagi o‘zgarishlarning eng katta zarari Trumpga tegadi, u noyabr oyidagi oraliq saylovlar oldidan AQShda inflyatsiyani nazorat qilishni istaydi.
️ Bundan tashqari, Vashingtonning harbiy zarbalari natijasida yuzaga kelgan tartibsizliklardan Xitoyning foydalanishi mumkin bo‘lgan ba‘zi jihatlar mavjud. Eron bilan yangi hujum AQSh va Isroil uchun Amerika qurollari zaxiralarini kamaytiradi.
️ Bu qurollarning barchasi Xitoy nazorat qiladigan galliy kabi muhim minerallardan tayyorlangan yarimo‘tkazgichlar va radarlarga bog‘liq. O‘tgan yilgi AQSh-Xitoy savdo urushi paytida Pekin galliy va boshqa nodir yer elementlarini eksport qilishni to‘xtatdi, bu deyarli global sanoat ta‘minot zanjirlarini falaj qildi.

️ В то время как США и Израиль открыли новую главу хаоса на Ближнем Востоке, Китай может извлечь выгоду из того, что вашингтонское истеблишмент не обладает политическими или физическими ресурсами для сосредоточения на Азии.
️ Официально Китай осудил атаки. Министр иностранных дел Ван И назвал их "неприемлемыми" и призвал к прекращению огня – риторика, типичная для Пекина в ответ на все более непредсказуемые внешнеполитические шаги Дональда Трампа.
️ Однако, помимо возможности набрать дипломатические очки, решение Трампа начать войну с Ираном, которая уже расширяется в региональный конфликт, создает пространство для Китая, чтобы вновь использовать свое доминирование в критически важных минералах, особенно в области обороны, и ставит вопрос о Тайване во все более длинный список проблем для США.
️ Тем не менее, удары по Ирану представляют некоторый риск для Китая, особенно когда речь идет о нефти. Считается, что Китай покупает около 80% отгружаемой иранской нефти, что составляет около 13% морского импорта Китая.
️ Потеря дешевой нефти из Ирана стала бы ударом для Китая, хотя и управляемым. Но прошло всего два месяца с тех пор, как США фактически взяли под контроль нефтяную промышленность Венесуэлы, еще один, хотя и гораздо меньший, источник дешевых поставок для Китая.
️ Согласно анализу Эрики Даунс, старшего научного сотрудника Центра глобальной энергетической политики Колумбийского университета, более пятой части импорта нефти Китаем в 2025 году приходилось на источники, включая Венесуэлу, Иран и Россию, которые были подвергнуты санкциям. Две из этих цепочек поставок теперь находятся под угрозой.
️ Главный экономист по Азиатско-Тихоокеанскому региону инвестиционного банка Natixis Алисия Гарсия-Эрреро отмечает, что это происходит не в лучшее время для Китая, поскольку страна сталкивается с растущим спросом на энергию из-за быстрого развертывания центров обработки данных, необходимых для обучения искусственного интеллекта.
️ Однако Китай укрепляет свои стратегические буферы. Лишь небольшая часть из 400 миллиардов долларов, обещанных в 2021 году, фактически была предоставлена. Китай в прошлом году наращивал запасы нефти, что позволит ему выдержать любые потрясения в поставках – как от потери иранской нефти, так и от сбоев в Ормузском проливе – по крайней мере, в течение нескольких месяцев.
️ Некоторые аналитики говорят, что наибольший ущерб от шока цен на нефть будет нанесен Трампу, который хочет сдержать инфляцию в США перед промежуточными выборами в ноябре.
️ Кроме того, могут быть некоторые аспекты, в которых Китай мог бы извлечь выгоду из беспорядков, вызванных военными действиями Вашингтона. Начало нового наступления в Иране истощит запасы американского оружия как для США, так и для Израиля.
️ Все это оружие зависит от полупроводников и радаров, изготовленных с использованием галлия – критически важного минерала, цепочку поставок которого контролирует Китай. Во время торговой войны между США и Китаем в прошлом году Пекин прекратил экспорт галлия и других редкоземельных элементов, что почти парализовало глобальные промышленные цепочки поставок.