️ Ispaniya AQSh prezidenti Donald Trumpning Eron ustiga hujumlar bilan bog‘liq missiyalar uchun harbiy bazalaridan foydalanishga ruxsat bermagani uchun mamlakat bilan barcha savdoni to‘xtatish tahdididan so‘ng, AQSh xalqaro huquq va Yevropa Ittifoqi bilan ikki tomonlama savdo shartnomalariga rioya qilish kerakligini aytdi.
️ Ispaniya hukumati seshanba kuni bergan bayonotida: “Biz AQShning savdo embargosining mumkin bo‘lgan ta‘sirini bartaraf etish uchun zarur resurslarga egamiz”, deb e‘lon qildi.
️ AQSh va Isroil shanba kuni Eronga hujum qilganidan so‘ng, Ispaniya Bosh vaziri Pedro Sanches bu hujumlarni xalqaro huquqni buzish deb qoraladi. U Eronga qarshi urushni tugatish uchun muloqotga chaqirib, “nafratli rejimga qarshilik ko‘rsatish va, shu bilan birga, asossiz va xavfli harbiy aralashuvga qarshilik ko‘rsatish mumkin”, dedi.
️ Dushanba kuni Ispaniya tashqi ishlar vaziri Xose Manuel Alvares Madrid AQSh va Ispaniya tomonidan birgalikda boshqariladigan, ammo Ispaniya suvereniteti ostidagi harbiy bazalardan Eronga qarshi hujumlar uchun foydalanishga ruxsat bermasligini aytdi.
️ Keyinchalik, AQSh janubiy Ispaniyadagi Rota va Moron harbiy bazalaridan 15 ta samolyot, shu jumladan yoqilg‘i quyish tankerlarini ko‘chirdi.
️ Seshanba kuni Vashingtondagi Oval kabinetda Germaniya kansleri Frederix Merts bilan uchrashuvdan oldin Trump muxbirlarga: “Ispaniya bazalardan foydalanishga ruxsat bermagani uchun dahshatli bo‘ldi”, dedi.
️ U o‘zining g‘aznachilik kotibi Skott Bessentga Ispaniya bilan “barcha aloqalarni uzish”ni buyurganini aytdi.
️ Bu Ispaniyaning Trumpni g‘azablantirgan birinchi marta emas. 2024 yilda Sanches Isroilga qurol tashiydigan kemalarning Ispaniyaga kelib tushishiga ruxsat bermadi.
️ Ispaniya, shuningdek, NATOning barcha a‘zolariga 2035 yilga kelib yalpi ichki mahsulotning 5 foizini mudofaaqa sarflash haqidagi AQSh chaqiriqlariga bo‘ysunmadi.
️ Ispaniya dunyodagi eng yirik zaytun moyi eksportchisi bo‘lib, shuningdek, AQShga avto qismlari, po‘lat va kimyoviy moddalar sotadi. Ammo u Trumpning iqtisodiy jazolash tahdidlariga boshqa Yevropa davlatlariga qaraganda kamroq zaif.
️ AQSh aholini ro‘yxatga olish byurosining ma‘lumotlariga ko‘ra, AQSh 2025 yilda ketma-ket to‘rtinchi yil Ispaniya bilan savdo surplusiga ega bo‘ldi, bu 4,8 milliard dollarni tashkil etdi, AQSh eksporti 26,1 milliard dollar, importi esa 21,3 milliard dollarni tashkil qildi.

️ Испания заявила, что США должны соблюдать международное право и двусторонние торговые соглашения с Европейским союзом, после того как президент США Дональд Трамп пригрозил прекратить всю торговлю со страной за отказ разрешить использование американских военных баз для миссий, связанных с ударами по Ирану.
️ «У нас есть необходимые ресурсы, чтобы сдержать возможное воздействие торгового эмбарго со стороны США», — заявило правительство Испании во вторник.
️ После нападения США и Израиля на Иран в субботу премьер-министр Испании Педро Санчес осудил атаки как нарушение международного права. Он призвал к диалогу для прекращения войны с Ираном, заявив, что «можно выступать против ненавистного режима и, в то же время, против неоправданного и опасного военного вмешательства».
️ В понедельник министр иностранных дел Испании Хосе Мануэль Альбарес сказал, что Мадрид не позволит использовать военные базы страны, которые совместно управляются США и Испанией, но находятся под испанским суверенитетом, для атак на Иран.
️ Впоследствии США передислоцировали 15 самолетов, включая танкеры-заправщики, с военных баз Рота и Морон на юге Испании.
️ Во вторник перед встречей с канцлером Германии Фридрихом Мерцем Трамп заявил журналистам в Овальном кабинете в Вашингтоне, что «Испания была ужасной» за неразрешение использования баз.
️ Он сказал, что приказал своему министру финансов Скотту Бессенту «прекратить все дела» с Испанией.
️ Это не первый раз, когда Испания разозлила Трампа. В 2024 году Санчес, один из немногих левоориентированных лидеров в Европе, отказался разрешить судам, перевозящим оружие в Израиль, заходить в испанские порты.
️ Испания также отказалась выполнять призывы США к всем членам НАТО тратить 5% своего валового внутреннего продукта (ВВП) на оборону к 2035 году.
️ Испания является крупнейшим в мире экспортером оливкового масла, а также продает автозапчасти, сталь и химикаты в США. Но она менее уязвима к угрозам Трампа об экономическом наказании, чем другие европейские страны.
️ По данным Бюро переписи населения США, у США был торговый профицит с Испанией четвертый год подряд в 2025 году, составивший 4,8 млрд долларов, при экспорте США в 26,1 млрд долларов и импорте в 21,3 млрд долларов.