️ Britaniya politsiyasi Xitoy uchun josuslikda gumon qilinayotgan uch kishini, jumladan, Bosh vazir Kier Starmerning hukmdor Leyboristlar partiyasi deputati Joani Reidning erini qamoqqa olgani haqida mahalliy ommaviy axborot vositalari xabar berdi. London Metropolitan politsiyasi chorshanba kuni bu uch kishining 2023-yilgi Milliy xavfsizlik to'g'risidagi qonunni buzgan holda chet el razvedka xizmatiga yordam bergani haqida da'vo qildi, bu qonun chet el aralashuviga qarshi kurashish uchun qo'shimcha vakolatlar berish uchun joriy etilgan.
️ Politsiya hali ayblanmaganligi sababli hibsga olinganlarning ismlarini oshkor qilmagan bo'lsa-da, ular orasida Londonda hibsga olingan 39 yoshli erkak, Uelsning Pauis shahrida hibsga olingan 68 yoshli erkak va Uelsning Pontiklun shahrida hibsga olingan 43 yoshli erkak borligini aytdi. The Times va Telegraph gazetalari Uelsning Sharqiy Kilbraid okrugidan Leyboristlar deputati Joani Reidning eri hibsga olinganlar qatorida ekanligi haqida xabar berganidan so'ng, u o'z bayonotida "erimning qonunni buzganligidan shubhalanadigan hech narsani ko'rmaganman" deb e'lon qildi.
️ Bayonotda shunday deyilgan: "Men erimning biznes faoliyatining bir qismi emasman va na men, na bolalarim bu tergovning bir qismi emas". U shuningdek, "Men hech qachon Xitoyga bormaganman. Men hech qachon Kommonda Xitoy yoki Xitoyga oid masalalar haqida gapirmaganman" deb qo'shdi, lekin 39 yoshli sobiq Leyboristlar partiyasi maslahatchisi bo'lgan eri Devid Teylorni nomlamadi.
️ So'nggi yillarda Xitoy va Buyuk Britaniya o'rtasida josuslikda ayblashlar almashinuvi ikki mamlakat o'rtasidagi munosabatlarni keskinlashtirdi. Londondagi Xitoy elchixonasi bayonotida "Xitoyni yomonlash maqsadida "faktlarni uydirish va "josuslik ishlari" ni to'qishga urinishlar"ni qoraladi va Britaniya tomoniga norozilik bildirganini aytdi. Xavfsizlik vaziri Den Jarvisning aytishicha, Britaniya rasmiylari so'nggi hibsga olishlar haqida Xitoy hamkasblariga shikoyat qilishgan.
️ Jarvis shunday dedi: "Hukumatimiz Xitoyning Buyuk Britaniyaga bir qator tahdidlar solayotgani haqidagi bahosida izchil va noaniq bo'ldi. Biz Xitoy davlatiga bog'langan aktyorlar tomonidan Buyuk Britaniya demokratiyasini nishonga olgan maxfiy faoliyatning ortib borayotgan naqshidan chuqur tashvishlanmoqdamiz". O'tgan noyabr oyida Britaniyaning ichki razvedka agentligi MI5, qonun chiqaruvchilarni ogohlantirgan ediki, Xitoy agentlari ularni maxfiy kompaniyalar yoki LinkedIn orqali "nishonlangan va keng qamrovli" ravishda yollashga urinmoqda, bu da'volarni Pekin keskin rad etgan.
️ Bu hibsga olishlar Britaniya Bosh vaziri Kier Starmerning yanvar oyidagi tashrifi va Xitoyning Britaniya poytaxtida Yevropadagi eng katta elchixonani qurishiga ruxsat berilganidan keyin Pekin bilan munosabatlarni yaxshilashga urinishlariga soya tushirishi mumkin, garchi Starmerning iqtisodiyotni xavfsizlik xavflaridan ustun qo'yayotgani haqida tanqidlar bo'lsa ham.

️ British police have arrested three men suspected of spying for China, including the husband of a lawmaker from Prime Minister Keir Starmer's ruling Labour Party, according to local media reports. London's Metropolitan Police stated on Wednesday that the three men had allegedly assisted a foreign intelligence service, violating the country's National Security Act of 2023, which was introduced to grant additional powers to tackle foreign interference.
️ While the police did not name those detained, as they have not yet been charged, they confirmed the arrests included a 39-year-old man in London, a 68-year-old man in Powys, Wales, and a 43-year-old man in Pontyclun, Wales. Following reports by The Times and the Telegraph that the husband of Joani Reid, the Labour lawmaker for East Kilbride in Wales, was among those arrested, she issued a statement saying she had "never seen anything to make me suspect my husband has broken any law".
️ The statement added, "I am not part of my husband's business activities and neither I nor my children are part of this investigation." It further noted, "I have never been to China. I have never spoken on China or China-related matters in the Commons," without naming her husband, David Taylor, a 39-year-old former Labour Party adviser.
️ In recent years, China and the United Kingdom have traded spying accusations, straining bilateral relations. The Chinese embassy in London condemned what it called attempts to "fabricate facts and concoct so-called 'espionage cases' to maliciously slander China," stating it had lodged a protest with the British side. Security Minister Dan Jarvis said British officials complained to their Chinese counterparts about the latest arrests.
️ Jarvis claimed, "The government has been consistent and unambiguous in our assessment that China presents a series of threats to the United Kingdom. We remain deeply concerned by an increasing pattern of covert activity from Chinese state-linked actors targeting UK democracy." Last November, Britain's domestic intelligence agency, MI5, warned lawmakers that Chinese agents were making "targeted and widespread" efforts to recruit them through cover companies or LinkedIn, allegations that Beijing has strongly denied.
️ The arrests could cast a shadow over British Prime Minister Keir Starmer's attempts to improve relations with Beijing following a January visit and the approval for China to build the largest embassy in Europe in the British capital, despite criticism that Starmer was prioritizing the economy over security risks.