️ Britaniya politsiyasi Xitoy uchun josuslikda gumon qilinayotgan uch kishini, jumladan, Bosh vazir Kier Starmerning hukmdor Leyboristlar partiyasi deputati Joani Reidning erini qamoqqa olgani haqida mahalliy ommaviy axborot vositalari xabar berdi. London Metropolitan politsiyasi chorshanba kuni bu uch kishining 2023-yilgi Milliy xavfsizlik to'g'risidagi qonunni buzgan holda chet el razvedka xizmatiga yordam bergani haqida da'vo qildi, bu qonun chet el aralashuviga qarshi kurashish uchun qo'shimcha vakolatlar berish uchun joriy etilgan.
️ Politsiya hali ayblanmaganligi sababli hibsga olinganlarning ismlarini oshkor qilmagan bo'lsa-da, ular orasida Londonda hibsga olingan 39 yoshli erkak, Uelsning Pauis shahrida hibsga olingan 68 yoshli erkak va Uelsning Pontiklun shahrida hibsga olingan 43 yoshli erkak borligini aytdi. The Times va Telegraph gazetalari Uelsning Sharqiy Kilbraid okrugidan Leyboristlar deputati Joani Reidning eri hibsga olinganlar qatorida ekanligi haqida xabar berganidan so'ng, u o'z bayonotida "erimning qonunni buzganligidan shubhalanadigan hech narsani ko'rmaganman" deb e'lon qildi.
️ Bayonotda shunday deyilgan: "Men erimning biznes faoliyatining bir qismi emasman va na men, na bolalarim bu tergovning bir qismi emas". U shuningdek, "Men hech qachon Xitoyga bormaganman. Men hech qachon Kommonda Xitoy yoki Xitoyga oid masalalar haqida gapirmaganman" deb qo'shdi, lekin 39 yoshli sobiq Leyboristlar partiyasi maslahatchisi bo'lgan eri Devid Teylorni nomlamadi.
️ So'nggi yillarda Xitoy va Buyuk Britaniya o'rtasida josuslikda ayblashlar almashinuvi ikki mamlakat o'rtasidagi munosabatlarni keskinlashtirdi. Londondagi Xitoy elchixonasi bayonotida "Xitoyni yomonlash maqsadida "faktlarni uydirish va "josuslik ishlari" ni to'qishga urinishlar"ni qoraladi va Britaniya tomoniga norozilik bildirganini aytdi. Xavfsizlik vaziri Den Jarvisning aytishicha, Britaniya rasmiylari so'nggi hibsga olishlar haqida Xitoy hamkasblariga shikoyat qilishgan.
️ Jarvis shunday dedi: "Hukumatimiz Xitoyning Buyuk Britaniyaga bir qator tahdidlar solayotgani haqidagi bahosida izchil va noaniq bo'ldi. Biz Xitoy davlatiga bog'langan aktyorlar tomonidan Buyuk Britaniya demokratiyasini nishonga olgan maxfiy faoliyatning ortib borayotgan naqshidan chuqur tashvishlanmoqdamiz". O'tgan noyabr oyida Britaniyaning ichki razvedka agentligi MI5, qonun chiqaruvchilarni ogohlantirgan ediki, Xitoy agentlari ularni maxfiy kompaniyalar yoki LinkedIn orqali "nishonlangan va keng qamrovli" ravishda yollashga urinmoqda, bu da'volarni Pekin keskin rad etgan.
️ Bu hibsga olishlar Britaniya Bosh vaziri Kier Starmerning yanvar oyidagi tashrifi va Xitoyning Britaniya poytaxtida Yevropadagi eng katta elchixonani qurishiga ruxsat berilganidan keyin Pekin bilan munosabatlarni yaxshilashga urinishlariga soya tushirishi mumkin, garchi Starmerning iqtisodiyotni xavfsizlik xavflaridan ustun qo'yayotgani haqida tanqidlar bo'lsa ham.

️ Британская полиция арестовала троих мужчин по подозрению в шпионаже в пользу Китая, включая мужа депутата от правящей партии лейбористов премьер-министра Кира Стармера, сообщили местные СМИ. Полиция Лондона в среду заявила, что эти трое якобы помогали иностранной разведывательной службе, нарушая Закон о национальной безопасности 2023 года, который был введён для предоставления дополнительных полномочий по борьбе с иностранным вмешательством.
️ Хотя полиция не назвала имён задержанных, поскольку они ещё не предъявлены обвинения, она сообщила, что среди них 39-летний мужчина, арестованный в Лондоне, 68-летний мужчина, арестованный в Поуисе, Уэльс, и 43-летний мужчина, арестованный в Понтиклуне, Уэльс. После сообщений The Times и Telegraph о том, что муж депутата-лейбориста от округа Ист-Килбрайд в Уэльсе Джоани Рейд находится среди арестованных, она выпустила заявление, заявив, что "никогда не видела ничего, что заставило бы меня подозревать, что мой муж нарушил какой-либо закон".
️ В заявлении говорилось: "Я не являюсь частью деловой деятельности моего мужа, и ни я, ни мои дети не являются частью этого расследования". Она добавила: "Я никогда не была в Китае. Я никогда не выступала по вопросам, связанным с Китаем, в Палате общин", не называя имени своего мужа Дэвида Тейлора, 39-летнего бывшего советника партии лейбористов.
️ В последние годы Китай и Великобритания обменивались обвинениями в шпионаже, что напрягало отношения между двумя странами. В заявлении китайского посольства в Лондоне осудили то, что оно назвало попытками "сфабриковать факты и состряпать так называемые 'шпионские дела' для злонамеренной клеветы на Китай", и заявили, что направили протест британской стороне. Министр безопасности Дэн Джарвис сообщил, что британские официальные лица пожаловались своим китайским коллегам на последние аресты.
️ Джарвис заявил: "Правительство было последовательным и недвусмысленным в нашей оценке того, что Китай представляет собой ряд угроз для Великобритании. Мы по-прежнему глубоко обеспокоены растущей моделью скрытой деятельности со стороны акторов, связанных с китайским государством, нацеленной на британскую демократию". В ноябре прошлого года британское внутреннее разведывательное агентство MI5 предупредило законодателей, что китайские агенты предпринимают "целенаправленные и широкомасштабные" усилия по вербовке их через подставные компании или LinkedIn, утверждения, которые Пекин решительно отрицал.
️ Эти аресты могут омрачить попытки премьер-министра Великобритании Кира Стармера улучшить отношения с Пекином после январского визита и одобрения строительства Китаем самого большого посольства в Европе в британской столице, несмотря на критику, что Стармер ставит экономику выше рисков безопасности.