️ Eron Qurolli Kuchlari rasmiy bayonotida Turkiya hududiga hech qanday raketalar otilmaganligini e'lon qildi. Bayonotda Eron Turkiyaning suverenitetini hurmat qilishini ta'kidladi. Bu e'lon Turkiya Milliy Mudofaa Vazirligining Eron tomonidan otilgan ballistik raketani NATO havo va raketaga qarshi mudofaa tizimlari tomonidan O'rta er dengizining sharqiy qismida yo'q qilinganligi haqidagi da'vosidan keyin keldi.
️ Turkiya Milliy Mudofaa Vazirligi o'tgan chorshanba kuni Eron tomonidan otilgan ballistik raketa Iroq va Suriya havo bo'shlig'idan o'tib, Turkiya havo bo'shlig'iga yo'naltirilganligini aniqlaganini aytdi. Bayonotda raketaning qayerga qaratilgani aniq emasligi, ammo NATOning O'rta er dengizidagi mudofaa tizimlari tomonidan o'z vaqtida yo'q qilinganligi qayd etildi. Vazirlik hodisada jabrlanganlar yoki yaradorlar bo'lmaganini, ammo Anqara o'ziga qarshi har qanday dushmanlik harakatlariga javob berish huquqini saqlab qolishini aytdi.
️ Turkiya Prezidenti Rajab Toyyip Erdo'gan o'zining kechki mamlakatga murojaatida NATO ittifoqchilari bilan maslahatlashib, barcha zarur choralarni ko'rayotganini va shunga o'xshash hodisalarning takrorlanishiga yo'l qo'ymaslik uchun aniq ogohlantirishlar berayotganini bildirdi. U "Agar biz, bir millat sifatida, tinchlik va osoyishtalikda yashashni istasak... bizning to'sqinlik qilish qobiliyatimizni doimiy ravishda oshirishimiz kerak" deb ta'kidladi.
️ Turkiya Tashqi ishlar vaziri Hakan Fidan o'tgan chorshanba kuni Eron tashqi ishlar vaziriga qo'ng'iroq qilib, Anqaraning noroziligini bildirgan. NATO matbuot kotibi Ellison Xart Eronning Turkiyani nishonga olganini qoralab, tashkilot "Turkiya o'z ichiga olgan barcha ittifoqchilar bilan mustahkam turishini" aytdi. AQSh Mudofaa vaziri Pita Hegseth ballistik raketaning yo'q qilinishi NATOning 5-moddasini ishga tushirishiga olib kelmasligini aytdi.
️ Hodisa Turkiyadagi Injiqlik havo bazasi atrofida sodir bo'ldi, bu baza chet el harbiy kuchlari, asosan AQSh va boshqa NATO ittifoqchilari tomonidan foydalaniladi. Baza Turkiya havo kuchlari nazorati ostida, ammo qo'shma Turkiya-AQSh havo bazasi sifatida ishlaydi. Injiqlik bazasi 1991-yil Fors ko'rfazi urushi paytida AQSh boshchiligidagi operatsiyalar uchun muhim logistika va havo yordami joyi bo'lgan, keyinchalik Iroq va Afg'onistondagi operatsiyalar uchun yuk markazi sifatida xizmat qilgan.

️ Вооруженные силы Ирана в официальном заявлении, распространенном государственными СМИ, категорически отрицали запуск каких-либо ракет в сторону турецкой территории, настаивая на том, что Иран уважает суверенитет Турции. Это заявление последовало после утверждений Министерства национальной обороны Турции о том, что баллистическая ракета, выпущенная из Ирана и прошедшая через воздушное пространство Сирии и Ирака в направлении Турции, была уничтожена системами ПВО и ПРО НАТО в восточной части Средиземного моря.
️ Турецкое военное ведомство в среду заявило, что баллистический боеприпас, запущенный из Ирана, был обнаружен при пересечении воздушного пространства Ирака и Сирии и движении в сторону турецкого воздушного пространства, после чего своевременно перехвачен средствами ПВО и ПРО НАТО, дислоцированными в восточном Средиземноморье, и обезврежен. В министерстве подчеркнули, что неясно, куда именно была нацелена ракета, и что инцидент не привел к жертвам или травмам, однако Анкара оставляет за собой право ответить на любые враждебные действия в свой адрес.
️ Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в вечернем обращении к нации заявил, что страна принимает все необходимые меры предосторожности в консультации с союзниками по НАТО и делает самые четкие предупреждения, чтобы предотвратить повторение подобных инцидентов. Он подчеркнул: «Если мы, как нация, хотим жить в мире и спокойствии... мы должны постоянно наращивать наши сдерживающие возможности. В эти трудные времена... мы абсолютно ничего не оставляем на волю случая в вопросах безопасности наших границ и воздушного пространства».
️ Министр иностранных дел Турции Хакан Фидан в среду в телефонном разговоре со своим иранским коллегой передал протест Анкары, как сообщило агентство Reuters. Официальный представитель НАТО Эллисон Харт осудила действия Ирана, направленные против Турции, заявив, что альянс «твердо стоит на стороне всех союзников, включая Турцию», и что «наша сдерживающая и оборонительная позиция остается сильной во всех сферах, включая противовоздушную и противоракетную оборону».
️ Министр обороны США Пит Хегсет заявил, что «нет оснований» полагать, что уничтожение баллистической ракеты приведет к активации статьи 5 НАТО, которая гласит, что нападение на одного члена альянса считается нападением на всех. Инцидент произошел в районе авиабазы Инджирлик в Турции, которую используют иностранные военные контингенты, в первую очередь США и другие союзники по НАТО. База находится под контролем ВВС Турции, но функционирует как совместная турецко-американская авиабаза, имевшая критическое значение для операций под руководством США в Ираке и Афганистане.