️ O‘rta Sharqdagi mojaro kuchayib, global havo qatnovini izdan chiqargani sababli, dunyo davlatlari mintaqadan repatriatsiya reyslarini kuchaytirmoqda. Germaniya hukumati tomonidan ijaraga olingan Lufthansa samolyoti Muskatdan (Ummon) kelib, Frankfurtga qo‘ndi. Samolyotda Germaniya hukumati tomonidan tanlangan, AQShning Eron hujumi tufayli havo qatnovi to‘xtaganidan keyin Fors ko‘rfazi mintaqasida qolib ketgan fuqarolar bor edi.
️ Germaniya tashqi ishlar vaziri Yoxann Vadefulning aytishicha, reysda homilador ayollar, bolalar va kasallari bo‘lgan odamlar kabi zaif guruhlarga ustuvorlik berilgan. Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroghchi esa AQShning Hind okeanida Eron fregatini cho‘ktirgani haqida gapirdi va “AQSh o‘z qo‘ygan presedentidan achinarli afsusda qoladi” deb e’lon qildi.
️ Eron yangi hujumlar boshladi, ertalab Isroil va AQSh bazalariga hujum qildi. Isroil bir nechta raketa hujumlarini e’lon qildi, Tel-Aviv va Quddusda havo hushyorligi signali berildi. Isroil Qurolli Kuchlari (IDF) Tehronni nishonga olgan keng ko‘lamli zarbalar boshlaganini ma’lum qildi. Eron davlat ommaviy axborot vositalari Tehron va Karaj shahrida portlashlar haqida xabar berdi.
️ Avstraliya va Kanada bosh vazirlari Kanberrada bo‘lib o‘tgan uchrashuvda AQSh-Isroil-Eron urushini pasaytirishga chaqirdi, ammo shuni ta’kidladiki, Eron hech qachon yadro quroliga ega bo‘lmasligi kerak. Kanada bosh vaziri Mark Karney matbuot anjumanida: “Biz bu dushmanlikning kengroq pasayishini ko‘rmoqchimiz” dedi. Avstraliya bosh vaziri Entoni Albaniz esa: “Biz Eronning yadro quroli olish imkoniyati butunlay yo‘q qilinishini ko‘rmoqchimiz” dedi.
️ Bir qator davlatlar, jumladan Avstraliya, Fransiya, Germaniya, Niderlandiya, Ispaniya, AQSh va Rossiya o‘z fuqarolari uchun maxsus evakuatsiya reyslarini tashkil qilmoqda. Ba’zi davlatlar tijorat samolyotlarini ijaraga olmoqda, boshqalari harbiy samolyotlardan foydalanmoqda. Ular Ummon, Iordaniya, Saudiya Arabistoni va Birlashgan Arab Amirliklaridagi fuqarolarni evakuatsiya qilmoqda.

️ По мере обострения конфликта на Ближнем Востоке, который нарушает глобальное авиасообщение, правительства по всему миру усиливают репатриационные рейсы из региона. Зафрахтованный правительством Германии самолёт Lufthansa вылетел из Маската (Оман) и приземлился во Франкфурте. На борту находились граждане, отобранные немецкими властями, которые оказались заблокированными в регионе Персидского залива после удара США по Ирану, остановившего авиаперелёты.
️ Министр иностранных дел Германии Йоханн Вадефуль заявил, что рейс отдавал приоритет уязвимым группам, таким как беременные женщины, дети и люди с заболеваниями. Иранский министр иностранных дел Аббас Арагчи прокомментировал потопление американской подлодкой иранского фрегата в Индийском океане, заявив: «США горько пожалеют о прецеденте, который они создали». Это первое официальное подтверждение Ираном инцидента с фрегатом IRIS Dena.
️ Иран начал новую волну атак утром в четверг, нанеся удары по израильским и американским базам. Израиль сообщил о нескольких ракетных атаках, сирены воздушной тревоги прозвучали в Тель-Авиве и Иерусалиме. Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) заявила, что начала крупномасштабные удары по инфраструктуре «террористического режима Ирана» в Тегеране. Иранские государственные СМИ сообщили о взрывах в Тегеране и городе Кередж.
️ Премьер-министры Австралии и Канады на встрече в Канберре призвали к деэскалации войны США-Израиля с Ираном, но подчеркнули, что Тегеран никогда не должен обладать ядерным оружием. Премьер-министр Канады Марк Карни заявил на пресс-конференции: «Мы хотим увидеть более широкую деэскалацию этих враждебных действий». Премьер-министр Австралии Энтони Албанез добавил: «Мы хотим, чтобы возможность Ирана получить ядерное оружие была устранена раз и навсегда».
️ Ряд стран, включая Австралию, Францию, Германию, Нидерланды, Испанию, США и Россию, организуют специальные эвакуационные рейсы для своих граждан. Некоторые страны фрахтуют коммерческие самолёты, другие используют военную авиацию. Эвакуация проводится из таких стран, как Оман, Иордания, Саудовская Аравия и Объединённые Арабские Эмираты.