️ Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyev Naxichevan avtonom respublikasiga qilingan dron hujumini qat'iy qoralab, uni rejalashtirilgan terror akti deb atadi. Aliyevning aytishicha, dronlar Eron hududidan uchirilgan bo'lib, ularning nishoni faqat tinch aholi ob'ektlari: xalqaro aeroport, terminal binosi va maktab bo'lgan.
️ "Bu xiyonatkor o'q otish va iflos terror aktidir. Biz Tehrondan nafaqat tushuntirish, balki rasmiy uzr so'rashni kutamiz", – dedi Aliyev, aybdorlarni jazolashni talab qilib. Ushbu bayonotdan so'ng, Boku harbiy qismlar, chegara qo'shinlari va maxsus kuchlarni to'liq jangovar tayyorgarlikka o'tkazdi, qarshilik choralarini tayyorlash uchun buyruq berildi.
️ Eron bu ayblovlarni keskin rad etdi. Mamlakatning davlat OAV va Tashqi ishlar vazirligi Eron harbiylari Ozarbayjonga zarba bermaganligini va Turkiya ustidagi raketani ushlab qolish bilan hech qanday aloqasi yo'qligini ta'kidladi. Bu javob mintaqaviy keskinlikni yanada oshirishi mumkin.
️ Oldinroq, Ozarbayjon Tashqi ishlar vazirligi 5-mart kuni Eron dronlari Naxichevan xalqaro aeroportining terminal binosiga hujum qilganini, yana bir dron Shakerobod qishlog'idagi maktab yaqiniga qulaganini bildirgan edi. Hodisa natijasida ikki tinch fuqaro jabrlangan, ularga tibbiy yordam ko'rsatilgan.
️ O'zbekiston Tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Ozarbayjon Tashqi ishlar vaziri Jeyhun Bayramov bilan telefon orqali suhbat o'tkazib, Naxichevanga qilingan Eron dron hujumlari haqida jiddiy tashvish bildirdi. Bu O'zbekistonning mintaqadagi vaziyatga nisbatan ehtiyotkor pozitsiyasini ko'rsatadi.

️ Президент Азербайджана Ильхам Алиев жестко осудил атаку беспилотников на Нахичеванскую автономную республику, назвав её спланированным террористическим актом. По словам главы государства, дроны были запущены с территории Ирана, а их целями стали исключительно гражданские объекты: международный аэропорт, здание терминала и школа.
️ «Это вероломный обстрел и грязный теракт. Мы ждем от Тегерана не только объяснений, но и официальных извинений», – заявил Алиев, потребовав наказать виновных. В ответ на инцидент Баку перевел армию, пограничников и спецназ в состояние полной боевой готовности, а вооруженные силы получили приказ подготовить пакет ответных мер, что может усугубить региональную напряженность.
️ В Иране обвинения категорически отвергают. Государственные СМИ и МИД страны заявляют, что иранские военные не наносили ударов по Азербайджану и не имеют отношения к ракете, перехваченной в небе над Турцией. Эта позиция создает основу для дальнейших дипломатических трений и потенциального эскалационного конфликта.
️ Ранее Азербайджан обвинил Иран в атаке на объекты гражданской инфраструктуры в Нахичеванской Автономной Республике. По данным МИД страны, 5 марта иранские беспилотники нанесли удар по зданию терминала международного аэропорта Нахичевань, еще один дрон упал рядом со школой в селе Шакерабад. В результате инцидента пострадали два мирных жителя, которым оказана медицинская помощь.
️ Позже Министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов провел телефонный разговор с главой МИД Азербайджана Джейхуном Байрамовым и выразил серьезную обеспокоенность атаками иранских беспилотников на Нахичевань, подчеркнув осторожную позицию Узбекистана в отношении региональной нестабильности.