️ Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyev Naxichevan avtonom respublikasiga qilingan dron hujumini qat'iy qoralab, uni rejalashtirilgan terror akti deb atadi. Aliyevning aytishicha, dronlar Eron hududidan uchirilgan bo'lib, ularning nishoni faqat tinch aholi ob'ektlari: xalqaro aeroport, terminal binosi va maktab bo'lgan.
️ "Bu xiyonatkor o'q otish va iflos terror aktidir. Biz Tehrondan nafaqat tushuntirish, balki rasmiy uzr so'rashni kutamiz", – dedi Aliyev, aybdorlarni jazolashni talab qilib. Ushbu bayonotdan so'ng, Boku harbiy qismlar, chegara qo'shinlari va maxsus kuchlarni to'liq jangovar tayyorgarlikka o'tkazdi, qarshilik choralarini tayyorlash uchun buyruq berildi.
️ Eron bu ayblovlarni keskin rad etdi. Mamlakatning davlat OAV va Tashqi ishlar vazirligi Eron harbiylari Ozarbayjonga zarba bermaganligini va Turkiya ustidagi raketani ushlab qolish bilan hech qanday aloqasi yo'qligini ta'kidladi. Bu javob mintaqaviy keskinlikni yanada oshirishi mumkin.
️ Oldinroq, Ozarbayjon Tashqi ishlar vazirligi 5-mart kuni Eron dronlari Naxichevan xalqaro aeroportining terminal binosiga hujum qilganini, yana bir dron Shakerobod qishlog'idagi maktab yaqiniga qulaganini bildirgan edi. Hodisa natijasida ikki tinch fuqaro jabrlangan, ularga tibbiy yordam ko'rsatilgan.
️ O'zbekiston Tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Ozarbayjon Tashqi ishlar vaziri Jeyhun Bayramov bilan telefon orqali suhbat o'tkazib, Naxichevanga qilingan Eron dron hujumlari haqida jiddiy tashvish bildirdi. Bu O'zbekistonning mintaqadagi vaziyatga nisbatan ehtiyotkor pozitsiyasini ko'rsatadi.

️ Azerbaijani President Ilham Aliyev strongly condemned a drone attack on the Nakhchivan Autonomous Republic, labeling it a planned terrorist act. The head of state claimed that the drones were launched from Iranian territory, targeting exclusively civilian infrastructure: an international airport, a terminal building, and a school.
️ "This is a treacherous shelling and a dirty terrorist act. We expect not only explanations but also official apologies from Tehran," Aliyev stated, demanding punishment for those responsible. In response to the incident, Baku placed its army, border guards, and special forces on full combat alert, with armed forces ordered to prepare a package of retaliatory measures, potentially escalating regional tensions.
️ Iran categorically denies the accusations. State media and the country's Foreign Ministry assert that Iranian military forces did not strike Azerbaijan and have no connection to a missile intercepted over Turkish airspace. This denial sets the stage for further diplomatic friction and possible conflict escalation in the volatile region.
️ Previously, Azerbaijan accused Iran of attacking civilian infrastructure in the Nakhchivan Autonomous Republic. According to the Azerbaijani Foreign Ministry, on March 5, Iranian drones struck the terminal building of Nakhchivan International Airport, with another drone falling near a school in the village of Shakerabad. The incident resulted in injuries to two civilians, who received medical assistance.