AQSh harbiy kuchlari so'nggi 72 soat ichida Eronga qarshi keng ko'lamli hujumlar amalga oshirdi, taxminan 200 ta nishonga zarba berdi. Bu hujumlar Eronning harbiy-dengiz kuchlarini ham o'z ichiga olgan bo'lib, AQShning Markaziy qo'mondonligi (CENTCOM) rahbari admiral Bred Kuper tomonidan e'lon qilindi.
Admiral Kuper matbuot anjumanida AQShning B-2 bombardimonchilaridan foydalanib, Eronning chuqur yer osti raketalarini yo'q qilish uchun 2000 funtlik portlovchi bombalardan foydalanganini aytdi. Ushbu hujumlar Eronning ballistik raketalarini joylashtirish tizimlariga qaratilgan bo'lib, AQShning mintaqadagi harbiy faoliyatini kuchaytirishga qaratilgan.
Kuper shuningdek, AQSh kuchlari tomonidan Eronning ikkinchi jahon urushi davridagi havo kemasiga o'xshash kattalikdagi dron tashuvchi kemasini cho'ktirilganini va jami 30 dan ortiq Eron kemalarini yo'q qilganini ma'lum qildi. Bu harakatlar AQShning Fors ko'rfazidagi harbiy mavqeini mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Bu voqealar BMTning mustaqil xalqaro missiyasi tomonidan AQSh va Isroilning Eron va mintaqadagi mamlakatlarga qarshi harbiy harakatlarini qoralagan bayonotidan keyin sodir bo'ldi. Missiya Eronning javob zarbalarini ham tanqid qilgan, bu esa mintaqadagi keskinlikni yanada oshirish xavfini keltirib chiqarmoqda.

Вооружённые силы США за последние 72 часа провели масштабные удары по Ирану, поразив примерно 200 целей. Эти удары, включая атаки на военно-морские силы Исламской Республики, были объявлены командующим Центральным командованием (CENTCOM) адмиралом Брэдом Купером, что подчёркивает эскалацию военных действий американского режима в регионе.
На пресс-конференции адмирал Купер заявил, что США использовали бомбардировщики B-2 и 2000-фунтовые проникающие бомбы для уничтожения глубоко подземных шахтных пусковых установок баллистических ракет Ирана. Эти действия якобы направлены на нейтрализацию иранских ракетных угроз, но фактически усиливают военное присутствие США на Ближнем Востоке.
Купер также сообщил, что силы США потопили иранский корабль-носитель беспилотников, сравнимый по размеру с авианосцем времён Второй мировой войны, и уничтожили в общей сложности более 30 иранских кораблей. Это демонстрирует растущую агрессивность американского режима в Персидском заливе, что может привести к дальнейшей дестабилизации региона.
Данные события произошли после того, как независимая международная миссия ООН осудила военные действия США и Израиля против Ирана, а также ответные удары Тегерана по странам региона. Критика со стороны ООН подчёркивает риски эскалации конфликта, но американские власти продолжают наращивать военное давление.