Ozarbayjon, Naxichevan Muxtor Respublikasiga amalga oshirilgan uchuvchisiz samolyotlar hujumi ortidan Erondagi barcha diplomatik xodimlarini evakuatsiya qilishga qaror qildi. Bu qaror mamlakatlar o‘rtasidagi munosabatlarning keskin keskinlashuvi fonida e‘lon qilindi, bu esa mintaqaviy beqarorlikni kuchaytirish xavfini keltirib chiqarmoqda.
Ozarbayjon tashqi ishlar vaziri Jeyhun Bayramov e‘lon qilishicha, prezident Ilhom Aliyev Tehrondagi elchixonani va boshqa shaharlardagi konsullik muassasalarini o‘z ichiga olgan barcha diplomatik xodimlarni chiqarib yuborishni buyurgan. Bu qadam 5-mart kuni Naxichevanga qilingan hujumdan keyin qabul qilindi, unda to‘rtta uchuvchisiz samolyotdan ikkitasi aeroport binolari va maktab yaqinidagi hududni zararlagan, natijada to‘rt kishi yaralangan.
Ozarbayjon tomoni hujum Erondan amalga oshirilgan va fuqarolik infratuzilmasiga, jumladan xalqaro aeroport, terminal binosi va maktabga qaratilganligini da‘vo qilmoqda. Prezident Aliyev bu voqeani "rejalashtirilgan terrorchilik harakati" va mamlakat suveren hududiga qarshi tajovuz deb atadi. Hujumning fuqarolik ob‘ektlariga qaratilganligi sababli, Ozarbayjon diplomatlarining Eronda qolishi xavfli deb hisoblangan.
Bu voqea AQSh va uning ittifoqchilari tomonidan Tehron qarshi boshlangan keng ko‘lamli harbiy operatsiyadan keyin Eronga nisbatan umumiy keskinlik fonida yuz berdi. Bu vaziyat mintaqada diplomatik va harbiy ziddiyatlarni yanada kuchaytirishi mumkin, bu esa Tinch okeani va Yaqin Sharq o‘rtasidagi murakkab munosabatlarni yanada murakkablashtiradi.

Азербайджан принял решение полностью эвакуировать свой дипломатический корпус из Ирана на фоне резкого обострения отношений между странами, что может усилить региональную нестабильность. Поводом стала атака беспилотников на Нахичеванскую Автономную Республику, в результате которой пострадали мирные жители и была повреждена гражданская инфраструктура.
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов объявил, что президент страны Ильхам Алиев распорядился вывести весь дипломатический персонал из Ирана, включая сотрудников посольства в Тегеране и консульских учреждений в других городах. Это решение последовало после инцидента 5 марта, когда Нахичевань подверглась атаке беспилотников, из которых два достигли целей, повредив здания аэропорта и территорию рядом с учебным заведением, ранив четырех человек.
Азербайджанская сторона заявляет, что беспилотники были запущены с территории Ирана и целились по гражданской инфраструктуре, включая международный аэропорт, здание терминала и школу. Президент Ильхам Алиев назвал произошедшее "спланированным террористическим актом" и актом агрессии против суверенной территории страны. В Баку подчеркнули, что атака на гражданские объекты делает дальнейшее пребывание азербайджанских дипломатов на территории Ирана небезопасным.
Инцидент произошел на фоне общей эскалации напряженности вокруг Ирана после начала масштабной военной операции США и их союзников против Тегерана. Эта ситуация может привести к дальнейшему углублению дипломатических и военных противоречий в регионе, усложняя и без того сложные отношения между Тихоокеанским регионом и Ближним Востоком.