Narxlarning oshishi AQSh Prezidenti Donald Tramp ma'muriyatiga nisbatan norozilikni chuqurlashtirishi va oq uyga kuchliroq siyosiy bosim o'tkazishi mumkin, chunki u hayot qimmatlashuvi muammolarini hal qilishda qiyinchiliklarga duch kelmoqda va yil oxirida muhim oraliq saylovlar bo'lib o'tadi. GasBuddy hisobotiga ko'ra, AQShda benzinning o'rtacha narxi so'nggi haftada galloniga 51 sentga oshdi. 52 yoshli Alma Nyuell Kaliforniyaning Goleta shahridagi benzin quyish shoxobchasida narx oshishidan xavotirda ekanligini aytdi: "Narxlar katta ta'sir ko'rsatadi, chunki men hozir ishlamayapman. Oziq-ovqat va ijara allaqachon juda qimmat".
Urushning buzilishlari, jumladan, global tranzit va yuk tashishning asosiy tuguni bo'lgan Hormuz bo'g'ozining yopilishini o'z ichiga oladi. Iroq uzoq vaqtdan beri AQSh va Isroil bilan to'qnashuv sodir bo'lsa, bo'g'ozni yopishi mumkinligini aytgan. Global neftning taxminan 20 foizi va tabiiy gazning sezilarli qismi, asosan Osiyoga, bo'g'oz orqali o'tadi, bu esa hozir to'xtab qolgan. Iroqning mintaqadagi mamlakatlardagi energiya infratuzilmasiga hujumlari ba'zi mamlakatlarni ishlab chiqarishni kamaytirishga olib keldi.
Boshqa iqtisodiy sohalar ham bosimni his qilmoqda. Shimoliy yarimsharda bahor ekish mavsumi arafasida qishloq xo'jaligi ishlab chiqarishi uchun muhim bo'lgan o'g'it kabi tovarlar narxi oshmoqda. Global o'g'it savdosining taxminan uchdan bir qismi Hormuz bo'g'ozi orqali o'tadi. Urushning ta'siri butun global iqtisodiyotga tarqalishi mumkin, bunda kambag'al mamlakatlar ayniqsa og'ir zarba oladi. Pokiston dushanba kuni bir qator tejamkorlik choralari va yoqilg'i subsidiyalarini qisqartirishni e'lon qildi, Bangladesh esa urush natijasida universitetlarni yopdi va yoqilg'i iste'molini cheklashni e'lon qildi.
AQSh rasmiylari va dunyo mamlakatlari energiya narxlarining oshishi zarbasini yumshatishga yordam beradigan choralarni, jumladan, global ta'minotni vaqtincha oshirish maqsadida strategik neft zaxiralarini chiqarish imkoniyatini muhokama qilishdi. G7 dushanba kuni energiya ta'minotini qo'llab-quvvatlash uchun "zarur choralarni" ko'rishini aytdi, ammo strategik zaxiralarni chiqarishni e'lon qilishdan bosh tortdi, energiya vazirlari bu masalani yanada muhokama qilish uchun seshanba kuni uchrashadi. AQShning 415 million barrel dan ortiq strategik neft zaxirasi bor, bu dunyodagi eng kattalaridan biri, u ittifoqchi mamlakatlar bilan hamkorlikda chiqarishi mumkin. Biroq, bu choralar qachon amalga oshirilishi va urush yaratgan bo'shliqlarni qancha vaqt to'ldirishi mumkinligi noma'lum.

Резкий рост цен на энергоносители из-за войны США и Израиля с Ираном оказывает негативное воздействие на экономику США, усугубляя проблемы потребителей с ростом стоимости жизни. Цена на нефть выросла с примерно 67 долларов за баррель до начала войны 28 февраля до почти 97 долларов в понедельник, поскольку конфликт дестабилизирует производство и транспортировку в одном из самых энергоемких регионов мира. Цена на нефть временно превысила 100 долларов в воскресенье, прежде чем немного снизиться.
Рост цен может углубить разочарование администрацией президента США Дональда Трампа и усилить политическое давление на Белый дом, который уже сталкивается с трудностями в решении проблем стоимости жизни на фоне важных промежуточных выборов, запланированных на конец этого года. Согласно отчету GasBuddy, средняя цена на бензин в США за последнюю неделю выросла на 51 цент за галлон. 52-летняя Альма Ньюэлл на заправочной станции в прибрежном городе Голета, Калифорния, выразила обеспокоенность ростом цен: «Цены оказывают большое влияние, потому что я сейчас не работаю. Еда и аренда уже очень дорогие».
Сбои, вызванные войной, включают закрытие Ормузского пролива, ключевого узла глобального транзита и судоходства. Иран давно заявлял, что может закрыть пролив в случае конфронтации с США и Израилем. Около 20% мировой нефти и значительная часть природного газа проходят через пролив, в основном в Азию, и эти поставки теперь заблокированы, поскольку движение через узкий водный путь остановилось. Атаки Ирана на энергетическую инфраструктуру в странах региона также привели к сокращению производства в некоторых странах.
Другие экономические секторы также ощущают давление. Цены на такие товары, как удобрения, жизненно важные для сельскохозяйственного производства, растут накануне весеннего сева в Северном полушарии. Около трети мировой торговли удобрениями проходит через Ормузский пролив. Последствия войны могут распространиться на всю мировую экономику, причем бедные страны пострадают особенно сильно. Пакистан в понедельник объявил о ряде мер жесткой экономии и сокращении субсидий на топливо, в то время как Бангладеш закрыл университеты и объявил об ограничениях на использование топлива из-за войны.
Официальные лица США и страны мира уже обсуждают меры по смягчению шока от роста цен на энергоносители, включая возможное высвобождение стратегических запасов нефти в попытке временно увеличить глобальное предложение. «Большая семерка» в понедельник заявила, что примет «необходимые меры» для поддержки энергоснабжения, но воздержалась от объявления о высвобождении стратегических запасов, при этом министры энергетики соберутся во вторник для дальнейшего обсуждения этого вопроса. США имеют стратегический запас нефти объемом более 415 миллионов баррелей, один из крупнейших в мире, который они могут высвободить в координации с союзными странами. Однако неясно, когда эти меры вступят в силу и как долго такие шаги смогут заполнить пробелы, созданные войной.