AQSh Prezidenti Donald Trump maʼmuriyati Kubada hukumatni agʻdarish rejasini davom ettirishini bildirdi. Bu bayonot AQSh-Isroilning Eronga qarshi urushi ikkinchi haftasiga kirgan paytda, Florida shtatida boʻlgan matbuot anjumanida berildi. Trump Reuters axborot agentligiga bergan intervyusida, Davlat departamenti hali ham Kubaga eʼtibor qaratayotganini va Oq uyning rejalari orasida orolni "doʻstona egallash" ham boʻlishi mumkinligini aytdi.
Trumpning soʻzlariga koʻra, Davlat kotibi Marko Rubio Kubani "hal qilmoqda". U shunday dedi: "U (Rubio) buni hal qilmoqda va bu doʻstona egallash boʻlishi mumkin, boʻlmasligi ham mumkin. Bu unchalik muhim emas, chunki ular haqiqatan ham... ularning energiyasi yoʻq, puli yoʻq". Prezident shuningdek, "Ular kelishuvga kelishadi yoki biz buni osonlikcha amalga oshiramiz" deb qoʻshimcha qildi.
Kuba yanvar oyidan beri energiya inqirozi bilan kurashmoqda, bu AQSh kuchlari Venesuela Prezidenti Nikolas Maduroni oʻgʻirlab ketgan va Karakasdan Gavana yoʻnalishidagi yoqilgʻi eksportini toʻxtatganidan keyin yuzaga keldi. Bu harakat Kubani uning kam sonli ittifoqchilaridan va iqtisodiyot uchun asosiy neft manbaidan uzib qoʻydi. Oq uy amaldorlari Kubaning iqtisodiy qulashga yuz tutayotganini va uning hukumati Vashington bilan muzokaralar olib borishga tayyor ekanligini taklif qilishdi.
Trump bir necha marta Kuba hukumati "qulashga" tayyorligini va uning rahbarlari Vashington bilan "kelishuv tuzishni" xohlayotganini aytgan, NBC News xabar bergan. Biroq, Kuba yuqori darajadagi muzokaralar haqidagi xabarlarni rad etgan, ammo sobiq Kuba Prezidenti Raul Kastroning nabirasi Raul Gilyermo Rodriges Kastro va AQSh amaldorlari oʻrtasidagi "norasmiy muzokaralar" haqidagi AQSh ommaviy axborot vositalari xabarlarini "ochiqchasiga" rad etmagan.
Kuba oʻnlab yillar davomida AQShning nishonida boʻlgan, ammo Trump Sovuq urushdan keyin Gavandagi hukumat oʻzgarishini ochiqchasiga muhokama qilgan va uni amalga oshirishga intilgan birinchi AQSh prezidentidir. Trumpning Venesuela va Kubaga hujumlari uning "Monro doktrinasi"ni qayta tiklashiga mos keladi – bu XIX asr siyosati boʻlib, Gʻarbiy yarimshar faqat AQSh taʼsiri ostida boʻlishi kerakligini taʼkidlaydi. Trump birinchi marta Kubani "doʻstona egallash" gʻoyasini fevral oyida ilgari surgan.

Президент США Дональд Трамп заявил, что его администрация продолжает планы по свержению правительства на Кубе. Это заявление прозвучало во время пресс-конференции во Флориде, в то время как война США и Израиля против Ирана вступила во вторую неделю. Трамп, по данным информационного агентства Reuters, заявил, что Государственный департамент по-прежнему сосредоточен на Кубе, и планы Белого дома могут включать «дружественный захват» острова.
По словам Трампа, госсекретарь Марко Рубио «разбирается» с Кубой. Он сказал: «Он (Рубио) разбирается с этим, и это может быть дружественный захват, а может и не быть. Это не имеет особого значения, потому что они действительно дошли до... как говорят, до паров. У них нет энергии, у них нет денег». Президент добавил: «Они либо заключат сделку, либо мы сделаем это так же легко».
Куба борется с энергетическим кризисом с января, когда силы США похитили президента Венесуэлы Николаса Мадуро и остановили экспорт топлива из Каракаса в Гавану, отрезав страну от одного из её немногих союзников и ключевого источника нефти для кубинской экономики. Чиновники Белого дома предположили, что Куба сталкивается с экономическим коллапсом и что её правительство готово вести переговоры с Вашингтоном.
Трамп неоднократно заявлял, что правительство Кубы готово «рухнуть» и что его лидеры хотят «заключить сделку» с Вашингтоном, сообщает NBC News. Однако Куба опровергла сообщения о переговорах на высоком уровне, но не «открыто» отрицала сообщения американских СМИ о «неформальных переговорах» между внуком бывшего президента Кубы Рауля Кастро Раулем Гильермо Родригесом Кастро и американскими чиновниками.
Куба десятилетиями находится в центре внимания США, но Трамп является первым президентом США после холодной войны, который открыто обсуждает и преследует цель смены правительства в Гаване. Атаки Трампа на Венесуэлу и Кубу соответствуют его возрождению «доктрины Монро» — политики XIX века, которая утверждает, что Западное полушарие должно находиться исключительно под влиянием США, а не какой-либо другой иностранной державы. Трамп впервые выдвинул идею «дружественного захвата» Кубы в феврале.