Mahalliy deputat Sharadwat Mukherjee AFP agentligiga bergan intervyusida haykalning xavfli holatda ekanligini va muhandislar tomonidan tekshirilganini ma’lum qildi.
Haykal Messining dekabr oyida Hindistonga qilgan GOAT safari chog‘ida ochilgan bo‘lib, u Argentinalik futbolchini Jahon kubogini ko‘targan holda tasvirlaydi.
Hozirda ishchilar haykalni arqonlar bilan mahkamlashga urinmoqda, biroq uni olib tashlash sanasi hozircha noma’lum. Deputatning so‘zlariga ko‘ra, haykalni boshqa joyga qayta o‘rnatish rejalari haqida ma’lumot yo‘q.
Eslatib o‘tamiz, Hindiston futbol bo‘yicha FIFA reytingida 142-o‘rinda bo‘lsa-da, futbol mamlakatda ikkinchi eng mashhur sport turi hisoblanadi.

В индийском городе Калькутта (Западная Бенгалия) принято решение демонтировать 21-метровую позолоченную статую футбольной суперзвезды Лионеля Месси из-за угрозы безопасности.
Местный законодатель Шарадват Мукерджи сообщил агентству AFP, что инженеры правительства штата признали статую небезопасной, заметив, что она «раскачивается на ветру».
Статуя, изображающая 38-летнего аргентинца с поднятым Кубком мира, была установлена в декабре во время тура Месси GOAT по Индии.
В среду рабочие пытались закрепить монумент канатами, однако точные сроки демонтажа пока не определены. Мукерджи отметил, что «удаление оказалось легче сказать, чем сделать».
Судьба статуи после демонтажа неизвестна. Индия занимает 142-е место в рейтинге ФИФА, но футбол является вторым по популярности видом спорта в стране.