Eron va AQSh kuchlari aprel oyidagi sulhga qaramasdan o'zaro zarbalar almashishni davom ettirmoqda. Bu Fors ko'rfazi va Hormuz bo'g'ozidagi keskinlikni kuchaytirib, mo'rt sulhning buzilishi mumkinligi haqida xavotirlarni oshirmoqda. Dohada vositachilik sa'y-harakatlari davom etmoqda.
8 aprelda e'lon qilingan vaqtinchalik sulhga qaramay, Eron Hormuz bo'g'ozida yuk tashishni nazorat qilishda davom etmoqda. Bu bo'g'oz orqali dunyo neft va gazining beshdan bir qismi tashiladi. AQSh esa Eron portlariga dengiz blokadasini o'rnatdi. Ekspertlarning fikricha, tomonlar o'rtasidagi ishonchsizlik sulhni mustahkamlashga to'sqinlik qilmoqda.
AQSh Markaziy qo'mondonligi (CENTCOM) 12 may kuni Eron janubidagi raketa maydonchalari va qayiqlarga yangi zarbalar berganini ma'lum qildi. Eron Islom Inqilobi Qo'riqchilari Korpusi (IRGC) esa AQSh uchuvchisiz samolyotini urib tushirgani va yana bir samolyot bilan dronni havo hududiga kirgani uchun o'qqa tutganini bildirdi.
Sulh boshlanganidan beri 3,468 nafar eronlik halok bo'lgan, jumladan 376 bola va 496 ayol. Isroilda 26 kishi halok bo'lgan, AQSh esa 13 askarini yo'qotgan. Livanda vaziyat eng og'ir bo'lib, u yerda 3,200 dan ortiq kishi halok bo'lgan.
Sulhning birinchi kunlaridayoq Quvayt o'z havo hududiga yetti dron kirganini e'lon qildi va Eronda aybladi. AQSh Eron bilan bog'liq Iroq guruhlarini hujumlarda aybladi, biroq Eron rad etdi. 12 aprelda Islomoboddagi to'g'ridan-to'g'ri muzokaralar barbod bo'lgach, AQSh Eron portlariga dengiz blokadasini e'lon qildi.
18 aprelda Eron kuchlari Hormuz bo'g'ozida ikkita hind kemasiga o'q uzdi. 20 aprelda AQSh Eron konteyner kemasini musodara qildi, bu Eron tomonidan "qaroqchilik" deb baholandi. 22 aprelda IRGC uchta kemaga o'q uzib, ikkita xorijiy konteyner kemasini qo'lga oldi.
4 mayda BAA Eronni Fujayradagi neft zavodiga raketa va dron hujumida aybladi. 14 mayda Hindiston yuk kemasi Ummon qirg'oqlarida cho'kdi. 19 mayda BAAdagi Barakah atom stansiyasi yaqinida dron hujumi natijasida yong'in chiqdi.
Diplomatik sa'y-harakatlar davom etmoqda. Eron rasmiylari muzokaralar uchun Qatarga bordi. Eron neft va neft mahsulotlari eksportiga qo'yilgan sanksiyalarni olib tashlashni, shuningdek, yadro dasturi bo'yicha muzokaralar uchun 60 kunlik muddatni taklif qilmoqda. AQSh esa Saudiya Arabistoni, Qatar va Pokistonning Isroil bilan munosabatlarini normallashtirishga intilmoqda.
Tahlilchilarning fikricha, har qanday kelishuv siyosiy jihatdan nozik bo'lib, barcha tomonlar o'zlariga foydali kelishuvni taqdim etishga intilmoqda.

Иранские и американские силы продолжают обмениваться ударами, несмотря на апрельское перемирие, что усиливает напряженность в Персидском заливе и Ормузском проливе. Хрупкое перемирие может рухнуть, пока посреднические усилия продолжаются в Дохе.
Центральное командование США (CENTCOM) заявило о новых ударах по южному Ирану 12 мая, нацеленных на ракетные площадки и катера, якобы пытавшиеся установить морские мины. Иранский Корпус стражей исламской революции (КСИР) сообщил о сбитии американского беспилотника и обстреле самолета и другого дрона, вторгшихся в воздушное пространство Ирана.
С момента объявления временного перемирия 8 апреля Иран продолжает контролировать судоходство через Ормузский пролив, через который в мирное время перевозится пятая часть мировых поставок нефти и газа. США ввели морскую блокаду иранских портов. Эксперты отмечают, что глубокое недоверие между сторонами мешает укреплению перемирия.
По данным Минздрава Ирана, с 28 февраля в результате американо-израильских атак погибли 3468 человек, включая 376 детей и 496 женщин. В Израиле погибли 26 человек, США подтвердили 13 боевых потерь. Наиболее тяжелая ситуация в Ливане, где погибли более 3200 человек.
Перемирие было нарушено почти сразу: 10 апреля Кувейт заявил о вторжении семи дронов, обвинив Иран. США обвинили связанные с Ираном иракские группировки в атаках, но Тегеран отверг обвинения. После провала прямых переговоров в Исламабаде 12 апреля США объявили морскую блокаду иранских портов.
18 апреля иранские силы обстреляли два индийских судна в Ормузском проливе. 20 апреля США захватили иранский контейнеровоз, что Тегеран назвал "пиратством". 22 апреля КСИР обстрелял три судна и захватил два иностранных контейнеровоза.
4 мая ОАЭ обвинили Иран в ракетно-дронной атаке на нефтеперерабатывающий завод в Фуджейре. 14 мая индийское грузовое судно затонуло у берегов Омана. 19 мая дрон вызвал пожар у атомной станции Барака в ОАЭ.
Дипломатические усилия продолжаются: иранские чиновники отправились в Катар для переговоров. Иран добивается снятия санкций на экспорт нефти и 60-дневного периода для переговоров по ядерной программе. США стремятся увязать переговоры с нормализацией отношений Саудовской Аравии, Катара и Пакистана с Израилем.
Аналитики считают, что любое соглашение остается политически чувствительным, и все стороны ищут рычаги для заключения сделки, которую можно представить как победу.