Yaponiyaning ikkinchi yirik avtomobil ishlab chiqaruvchisi Honda kompaniyasi elektr avtomobillar (EV) bo‘yicha strategiyasini tubdan qayta ko‘rib chiqishga majbur bo‘ldi. Kompaniya bu qarorga AQSh siyosatidagi o‘zgarishlar va tariflar, shuningdek, Osiyo bozoridagi raqobatbardoshlikning pasayishi sabab bo‘lganini aytdi. Honda bir vaqtlar EV texnologiyalarini rivojlantirishga sarmoya kiritgan bo‘lsa-da, hozirgi vaziyat uning moliyaviy natijalariga jiddiy salbiy ta‘sir ko‘rsatmoqda.
Kompaniya rasmiy bayonotida: "Honda uzoq muddatli istiqbolda EV optimal yechim bo‘ladi deb hisoblagan edi. Shu asosda biz EVlarni ommalashtirishga qaratilgan strategik yo‘nalishni tanladik", deb ta‘kidladi. Biroq, "AQSh hukumati siyosatidagi o‘zgarishlar, jumladan, import tariflarining joriy etilishi" tufayli biznesning rentabelligi pasayib ketdi. Honda, shuningdek, Donald Tramp ma‘muriyati davrida EV sotib olish uchun soliq imtiyozlarining bekor qilinishi va qazib olinadigan yoqilg‘i qoidalarining yumshatilishini ham sabab sifatida ko‘rsatdi.
Osiyo bozorida, xususan, Xitoyda mahalliy ishlab chiqaruvchilarning arzon EV modellari bilan kuchayib borayotgan raqobati Honda mahsulotlarining raqobatbardoshligini sezilarli darajada pasaytirdi. Shu sababli, Shimoliy Amerikadagi EV bozorining sekinlashuviga javoban, Honda ushbu mintaqada ayrim elektr modellarini ishlab chiqish va chiqarishni bekor qilishga qaror qildi.
Honda bu strategik o‘zgarishlar bilan bog‘liq holda bir necha yil davomida jami 2,5 trillion iyen (taxminan 15,7 milliard dollar) miqdorida xarajat va yo‘qotishlar kutilayotganini ma‘lum qildi. Joriy moliyaviy yil uchun (mart oyining oxirigacha) kompaniya avval 300 milliard iyen foyda kutilayotgan bo‘lsa, endi 420-690 milliard iyen miqdorida sof zarar ko‘rishini prognoz qilmogda. Bundan tashqari, Honda Xitoydagi raqobatning kuchayishi munosabati bilan ushbu mamlakatdagi sarmoyalarini qayta baholashi mumkinligini aytdi.
EV bozoridagi muammolar faqat Honda bilan cheklanmaydi. Yaqinda nemis avtomobil ishlab chiqaruvchisi Porsche ham EV strategiyasini qisman to‘xtatishi tufayli 2025 yilda o‘z balansiga jiddiy zarba berganini e‘lon qildi. Yevropa Ittifoqida ham EV subsidiyalari va hukumat rag‘batlantirishlari muammoli holga kelmoqda. YI 2035 yildan boshlab faqat elektr avtomobillarni sotishni majburiy qilish rejasini dekabr oyida to‘xtatdi, bu qarorda Germaniyaning bosimi muhim rol o‘ynadi. 2025 yilda Yevropa Ittifoqida sotilgan yangi avtomobillarning atigi 17,4 foizi sof EVlar edi, bu oldingi yilga nisbatan o‘sish bo‘lsa-da, o‘n yil ichida erishilishi rejalashtirilgan maqsadga hali ham ancha masofa borligini ko‘rsatadi.

Второй по величине японский автопроизводитель Honda вынужден кардинально пересмотреть свою стратегию в области электромобилей (EV). Компания заявила, что это решение вызвано изменениями политики США и тарифами, а также снижением конкурентоспособности на азиатских рынках. Несмотря на прежние инвестиции в развитие EV-технологий, текущая ситуация оказывает серьёзное негативное влияние на финансовые результаты Honda.
В официальном заявлении компания отметила: «Honda считала, что с долгосрочной перспективы EV являются оптимальным решением. Основываясь на этом убеждении, мы выбрали стратегическое направление, ориентированное на популяризацию EV». Однако «изменения политики правительства США, включая введение импортных тарифов», привели к снижению рентабельности бизнеса. Honda также указала на отмену налоговых льгот на покупку EV и смягчение регулирования в отношении ископаемого топлива при администрации Дональда Трампа.
На азиатских рынках, особенно в Китае, усиление конкуренции со стороны местных производителей, предлагающих доступные модели EV, значительно снизило конкурентоспособность продукции Honda. В ответ на замедление рынка EV в Северной Америке компания решила отменить запуск и разработку некоторых электрических моделей в этом регионе.
Honda сообщила, что ожидает общих расходов и убытков, связанных с этим стратегическим поворотом, в размере 2,5 трлн иен (примерно $15,7 млрд) в течение нескольких лет. На текущий финансовый год (до конца марта) компания прогнозирует чистый убыток в диапазоне 420–690 млрд иен, в то время как ранее ожидалась прибыль около 300 млрд иен. Кроме того, Honda может переоценить инвестиции в Китае из-за усиления конкуренции там.
Проблемы на рынке EV затрагивают не только Honda. Немецкий автопроизводитель Porsche недавно объявил о серьёзном ударе по своему балансу в 2025 году из-за частичного сворачивания стратегии EV. В Европейском союзе также наблюдаются трудности с субсидиями и государственными стимулами для EV. ЕС приостановил планы по полному запрету продаж неэлектрических автомобилей с 2035 года в декабре, во многом под давлением Германии. В 2025 году на чистые EV (без гибридов) приходилось лишь 17,4% новых автомобилей, проданных в ЕС, что свидетельствует о значительном отставании от ранее установленных целей.