️ Aviakompaniya matbuot xizmati xabariga ko‘ra, elektr razryadi samolyot qoplamasiga aylanma yo‘nalishning birinchi qismida tushgan. Xitoyga qo‘ngandan so‘ng, bort tizimlarni batafsil tekshirish va zarar miqyosini baholash uchun jadvaldan chiqarildi.
️ Yo‘lovchilarni xavf ostida qoldirmaslik uchun aviakompaniya rahbariyati zudlik bilan zararlangan laynerni almashtirishga qaror qildi. Biroq zaxira samolyotni uzoq parvozga tayyorlash va yangi parvoz jadvalini kelishish ko‘p vaqt talab qildi. Natijada C6511D/C6512D aylanma reysi deyarli 48 soatga kechiktirildi.
️ Majburiy kutish vaqtida Guangzhou aeroportidagi barcha yo‘lovchilar mehmonxonaga joylashtirildi va bepul uch mahal ovqat bilan ta’minlandi.
️ Yangilangan jadvalga ko‘ra, zaxira bort Xitoydan 18-may kuni mahalliy vaqt bilan 20:25 da C6512D teskari reysini amalga oshiradi. Yo‘lovchilarning Toshkentga kelishi seshanba oqshomiga o‘tar kechasi Toshkent vaqti bilan 00:50 da kutilmoqda.

️ 16 мая пассажирский лайнер авиакомпании Centrum Air, выполнявший регулярный рейс по маршруту Ташкент—Гуанчжоу, получил удар молнии в корпус. В целях безопасности поврежденное воздушное судно было немедленно отстранено от эксплуатации и направлено в технический ангар.
️ Как сообщили в пресс-службе авиаперевозчика, электрический разряд попал в обшивку самолета на первом плече кругового маршрута. Сразу после приземления в Китае борт вывели из расписания для детальной диагностики систем и оценки масштаба повреждений.
️ Чтобы не подвергать пассажиров риску, руководство авиакомпании приняло решение оперативно заменить поврежденный лайнер. Однако подготовка резервного самолета к дальнему перелету и согласование нового полетного графика потребовали значительного времени. В результате круговой рейс C6511D/C6512D отложили почти на 48 часов.
️ На время вынужденного ожидания в аэропорту Гуанчжоу всех пассажиров задержанного рейса разместили в гостинице и обеспечили бесплатным трехразовым питанием.
️ Согласно обновленному графику, резервный борт выполнит обратный рейс C6512D из Китая 18 мая в 20:25 по местному времени. Прибытие пассажиров в Ташкент ожидается в ночь на вторник — в 00:50 по ташкентскому времени.