O‘zbekistonda ishbilarmonlik faolligi indeksi (IFA) 2026-yil aprel oyida 1065 punktni tashkil etib, mart oyiga nisbatan 6,5 foizga, yillik hisobda esa 22 foizga oshdi. Bu haqda Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi xabar berdi.
Indeksning barcha asosiy tarkibiy qismlarida o‘sish qayd etildi. Bank operatsiyalari soni 8,3 foizga, birjada xomashyo xaridlari hajmi 5,4 foizga, faoliyat yuritayotgan korxonalar soni esa 1,7 foizga oshdi. Eng katta o‘sish tovar belgilarini ro‘yxatdan o‘tkazishda kuzatildi – bir oy ichida 33,9 foizga ko‘paydi.
Ijobiy dinamika barcha hududlarda kuzatildi. Eng yuqori o‘sish sur’atlari Qoraqalpog‘iston Respublikasida – 46,2 foiz, Namanganda – 43 foiz, Jizzaxda – 41,1 foiz va Sirdaryo viloyatida – 38,1 foizni tashkil etdi.
Aprel oyida banklararo to‘lovlar soni 7,64 million operatsiyaga yetdi, bu o‘tgan oyga nisbatan 588,8 ming tranzaksiyaga ko‘p. Eng sezilarli o‘sish Toshkent shahrida – 9,8 foiz, Toshkent viloyatida – 9,1 foiz, Sirdaryo viloyatida – 9 foiz va Qoraqalpog‘istonda – 8,1 foiz qayd etildi.
Shu bilan birga, Xorazm viloyatida bank operatsiyalari soni 4,4 foizga, Andijon viloyatida esa 3,7 foizga kamaydi.
Avvalroq, 2026-yilda O‘zbekistonda yosh tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlashga 25 trillion so‘m yo‘naltirilishi rejalashtirilgani xabar qilingan edi.

Индекс деловой активности в Узбекистане в апреле 2026 года достиг 1065 пунктов, увеличившись на 6,5% по сравнению с мартом и на 22% в годовом выражении. Об этом сообщили в Центре экономических исследований и реформ.
Рост зафиксирован по всем основным компонентам индекса. Количество банковских операций увеличилось на 8,3%, объем закупок сырья на бирже — на 5,4%, а число действующих предприятий выросло на 1,7%. Наиболее значительный прирост показала регистрация товарных знаков, увеличившаяся за месяц на 33,9%.
Положительная динамика наблюдалась во всех регионах страны. Самые высокие темпы роста индекса деловой активности зафиксированы в Республике Каракалпакстан — 46,2%, Намангане — 43%, Джизаке — 41,1% и Сырдарьинской области — 38,1%.
В апреле количество межбанковских платежей достигло 7,64 млн операций, что на 588,8 тысячи транзакций больше, чем месяцем ранее. Наиболее заметный рост этого показателя отмечен в Ташкенте — 9,8%, а также в Ташкентской области — 9,1%, Сырдарьинской области — 9% и Каракалпакстане — 8,1%.
При этом снижение числа банковских операций зафиксировано в Хорезмской области — на 4,4% и Андижанской области — на 3,7%.
Ранее сообщалось, что в 2026 году на поддержку молодых предпринимателей в Узбекистане планируется направить 25 триллионов сумов.