️ O‘zbekiston poytaxti Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan matbuot uchrashuvida Eronning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Muhammad Ali Eskandari AQSh prezidenti Donald Tramp haqida keskin bayonot berdi. Diplomat Trampni “umuman hech narsani qadrlamaydigan va hech qanday qoidalarga rioya qilmaydigan odam” deb ta’rifladi.
️ Eskandari ta’kidlashicha, Vashingtonning Tehron bilan dushmanligi haqiqiy yadro tahdidiga emas, balki Eron Islom inqilobidan keyin boshlangan siyosatga bog‘liq. U Xalqaro Atom Energiyasi Agentligi (XAEA) tomonidan berilgan 20 ta hisobotda Eron Islom Respublikasining yadro quroli yaratish niyati yo‘qligi tasdiqlanganini eslatdi. Diplomatning so‘zlariga ko‘ra, mamlakat rahbariyatining barcha darajalari – ruhiy rahbardan tortib oddiy amaldorgacha – bu haqda xalqaro maydonlarda, shu jumladan AQSh tomoni bilan o‘tkazilgan 500 dan ortiq bevosita va bilvosita muzokaralarda takror-takror bayon qilgan.
️ Eron elchisi, shuningdek, 2007 yildan keyin AQSh razvedka xizmatlari ham Eronning yadro quroli yaratishga intilishini qayd etmaganini ta’kidladi. U yadro da’volarini mojaroni kuchaytirish uchun soxta bahona deb atadi.
️ Matbuot uchrashuvida Eskandari Isroil tomonidan Livan harakati “Hizbulloh”ni keng miqyosda moliyalash haqidagi da’volarni ham rad etdi. U bunday da’volarning haqiqatga mos kelmasligini ta’kidladi va ularni mintaqaviy keskinlikni oshirishga qaratilgan harakatlar deb baholadi.

️ Чрезвычайный и полномочный посол Ирана в Узбекистане Мохаммад Али Эскандари в ходе встречи с журналистами в Ташкенте сделал резкое заявление о президенте США Дональде Трампе. Дипломат охарактеризовал Трампа как «человека, который вообще ничего не ценит и не соблюдает никакие правила», подчеркнув непредсказуемость политики американского режима.
️ По словам Эскандари, враждебность Вашингтона к Тегерану не связана с реальной ядерной угрозой, а является следствием политики, начатой после Исламской революции в Иране. Он отметил, что Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) в 20 своих отчетах подтвердило отсутствие у Исламской Республики намерений создавать ядерное оружие. Весь руководящий состав страны – от духовного лидера до рядовых чиновников – неоднократно заявлял об этом на международных площадках, включая более 500 прямых и косвенных переговоров с американской стороной.
️ Посол также напомнил, что разведывательные службы США после 2007 года не фиксировали стремления Ирана к созданию ядерного оружия. Он назвал ядерные обвинения ложным поводом для эскалации конфликта, что, по его мнению, отражает деструктивную роль американского режима в регионе.
️ Эскандари прокомментировал и обвинения израильской стороны о масштабном финансировании ливанского движения «Хезболла», заявив, что подобные утверждения не соответствуют действительности. Он оценил эти заявления как часть кампании по нагнетанию напряженности, поддерживаемой западными союзниками.