️ O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Ozarbayjon Tashqi ishlar vaziri Jeyhun Bayramov bilan telefon orqali suhbat o‘tkazdi. Suhbat davomida Saidov Eronning Naxichevon Muxtor Respublikasiga qilingan hujumlari haqida jiddiy tashvish bildirdi.
️ Bayramov Eronning uchuvchisiz parvoz qiluvchi apparatlari (BPLA) tomonidan amalga oshirilgan hujumlar haqida batafsil ma’lumot berdi. Hujum natijasida tinch aholi jabrlangan, shuningdek, fuqarolik infratuzilmasi zarar ko‘rgan.
️ Saidov xalqaro huquq tamoyillariga zid bo‘lgan va boshqa davlatning suvereniteti va hududiy yaxlitligini buzadigan harakatlarning qabul qilib bo‘lmasligini ta’kidladi. U O‘zbekistonning bunday harakatlarni qat’iyan qoralashini va tinchlik va barqarorlikni qo‘llab-quvvatlashini bildirdi.
️ Ilgari Ozarbayjon Eronni Naxichevon Muxtor Respublikasidagi fuqarolik infratuzilmasi ob’yektlariga hujum qilganlikda ayblagan edi. Mamlakat Tashqi ishlar vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 5-mart kuni Eron BPLAlari Naxichevon xalqaro aeroporti terminali binosiga zarba bergan, yana bir dron Shakarobod qishlog‘idagi maktab yoniga qulagan.
️ Tashqi ishlar vazirligi xabar berishicha, voqea natijasida ikkita tinch aholi vakili jabrlangan, ularga tibbiy yordam ko‘rsatilgan. Bu hodisa mintaqaviy keskinlikni kuchaytirishi va tinchlik jarayonlariga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi haqida xavotirlar mavjud.

️ Министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов провел телефонный разговор с главой МИД Азербайджана Джейхуном Байрамовым. В ходе беседы Саидов выразил серьезную обеспокоенность атаками иранских беспилотников на Нахичеванскую Автономную Республику.
️ Байрамов подробно рассказал о нападении беспилотных летательных аппаратов (БПЛА) Ирана. В результате атаки пострадали мирные жители, а также была повреждена гражданская инфраструктура, что подчеркивает риски для стабильности в регионе.
️ Саидов подчеркнул неприемлемость действий, противоречащих принципам международного права и нарушающих суверенитет и территориальную целостность другого государства. Он заявил, что Узбекистан решительно осуждает такие инциденты и поддерживает мирные инициативы.
️ Ранее Азербайджан обвинил Иран в атаке на объекты гражданской инфраструктуры в Нахичеванской Автономной Республике. По данным МИД страны, 5 марта иранские БПЛА нанесли удар по зданию терминала международного аэропорта Нахичевань, еще один дрон упал рядом со школой в селе Шакерабад.
️ Как сообщили во внешнеполитическом ведомстве, в результате инцидента пострадали два мирных жителя, им оказана медицинская помощь. Этот инцидент может усугубить региональную напряженность и негативно повлиять на мирные процессы, вызывая опасения у международного сообщества.