O‘zbekistonda o‘tkazilgan so‘nggi tekshiruvlar natijasida iste’molchilar tomonidan energiya resurslaridan ruxsatsiz foydalanishning 234 ta holati aniqlandi, deb xabar berdi Uzenergoinspeksiya matbuot xizmati.
Uzenergoinspeksiya o‘tgan oy davomida huquqni muhofaza qiluvchi organlar va elektr va gaz ta’minot kompaniyalari bilan hamkorlikda nazorat tadbirlarini o‘tkazdi. Natijada, 50,6 million kVt/soat elektr energiyasi – taxminan 103 milliard so‘m qiymatida – va 12,4 million kub metr tabiiy gaz – taxminan 32,6 milliard so‘m qiymatida – noqonuniy iste’mol qilinganligi aniqlandi. Umumiy moliyaviy zarar 135,67 milliard so‘mga qayta hisoblab chiqildi.
Bundan tashqari, energiya foydalanish qoidalarini buzish bilan bog‘liq holda 471 ta ma’muriy ish rasmiy ravishda ro‘yxatga olingan.
Qonunga muvofiq, qoidabuzar iste’molchilarga nisbatan intizomiy choralar qo‘llanildi va tegishli ish materiallari keyingi huquqiy ishlov berish uchun huquqni muhofaza qiluvchi organlarga topshirildi.