Foto: Alexandr Podvalny/Unsplash
"Oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligi to'g'risida"gi qonunga muvofiq, Vazirlar Mahkamasining qaror loyihasi ishlab chiqildi. Hujjat oziq-ovqat biznesi operatorlarini ro'yxatga olish, ularning faoliyatini xavf darajasi bo'yicha baholash va yangi mexanizmlar asosida davlat nazoratini tashkil etishni nazarda tutadi.
Loyihaga ko'ra, oziq-ovqat biznesi operatorlari davlat xizmatlari markazlari yoki Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali elektron anketa asosida ro'yxatdan o'tkaziladi. Reyestrni yuritish Sog'liqni saqlash vazirligi huzuridagi Sanitariya-epidemiologik farovonlik va jamoat salomatligi qo'mitasiga yuklanadi.
Operatorlar xavf darajasiga qarab toifalarga bo'linadi, ularning faoliyati ustidan davlat nazorati esa xavflarni tahlil qilish tizimi asosida amalga oshiriladi. Ob'ektlar va mahsulotlar belgilangan xavfsizlik talablariga mos kelmagan hollarda vakolatli organlar tegishli choralarni ko'rishi mumkin.
Qaror loyihasiga muvofiq, Sog'liqni saqlash vazirligi, Adliya vazirligi va raqamli texnologiyalar vazirligi 3 oy ichida Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali orqali davlat xizmatlarini ko'rsatish tartibini, shuningdek har bir bosqichdagi murojaatlarni kuzatish tizimini joriy etishi kerak.
Sog'liqni saqlash vazirligiga qiziqish bildirgan idoralar bilan birgalikda o'z normal-huquqiy hujjatlarini ushbu qarorga muvofiqlashtirish topshirildi.