Raqobatni rivojlantirish va iste'molchilarni himoya qilish qo‘mitasi mamlakat bo‘ylab yirik chakana savdo tarmoqlari va savdo majmualariga Ramazon oyidan oldin ijtimoiy ahamiyatga ega oziq-ovqat mahsulotlarida asossiz narx oshirishlarning oldini olish bo‘yicha ko‘rsatma berdi.
Qo‘mitaning matbuot xizmati xabar berishicha, bu ko‘rsatma Prezident Shavkat Mirziyoyevning ko‘rsatmalariga muvofiq chiqarilgan.
Viloyat savdo majmualariga tovarlar yetkazib beruvchi chakana savdo tarmoqlari va yetkazib beruvchi korxonalarga Ramazon oyidan oldin an'anaviy ravishda talab oshadigan asosiy oziq-ovqat mahsulotlari uchun narx barqarorligini ta'minlash buyurildi.
Tadbirkorlar narxlar, logistika xarajatlari yoki chakana narxlarning oshishiga olib kelishi mumkin bo‘lgan boshqa omillardagi har qanday o‘zgarishlar haqida qo‘mitaga darhol xabar berishlari shart. Shuningdek, ular yetkazib beruvchilarni asossiz narx oshirishlarning qabul qilinmasligi haqida ogohlantirishga buyurildi.
Qo‘mita o‘z vakolatlari doirasida ijtimoiy ahamiyatga ega oziq-ovqat mahsulotlari uchun barqaror narxlarni saqlash uchun barcha zarur choralarni ko‘rishni ta'kidladi.

Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей дал указание крупным розничным сетям и торговым комплексам по всей стране предотвратить необоснованное повышение цен на социально значимые продукты питания перед священным месяцем Рамадан.
Как сообщила пресс-служба комитета, данное распоряжение было издано в соответствии с указаниями Президента Шавката Мирзиёева.
Розничным сетям и предприятиям-поставщикам, обеспечивающим товарами региональные торговые комплексы, было приказано обеспечить стабильность цен на основные продукты питания, спрос на которые традиционно возрастает перед Рамаданом.
Бизнес обязан незамедлительно информировать комитет о любых изменениях в ценах, логистических расходах или других факторах, которые могут привести к росту розничных цен. Им также было поручено предупредить поставщиков о недопустимости необоснованного повышения цен.
Комитет подчеркнул, что в рамках своих полномочий примет все необходимые меры для поддержания стабильных цен на социально значимые продукты питания.