O'zbekistonda muqaddas Ramazon oyi 19 fevraldan boshlanadi. Buni Prezident Shavkat Mirziyoyevning farmoni O'zbekiston Musulmonlari Idorasi ma'lumotlariga tayangan holda e'lon qildi.
Hujjatda Qoraqalpog'iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklariga Din ishlari qo'mitasi, Mahalla assotsiatsiyasi, Milliy ijtimoiy himoya agentligi va "Nuroniy" jamg'armasi bilan hamkorlikda Ramazon oyi tadbirlarini milliy an'analar va ma'naviy qadriyatlarga muvofiq tashkil etish topshirildi.
Tadbirlar "Ramazon – rahm-shafqat, birlik va shukrona oyi" shiori ostida o'tkaziladi. Maxsus e'tibor kam ta'minlangan va ijtimoiy himoyaga muhtoj fuqarolarni qo'llab-quvvatlash, mahallalarda o'zaro hurmat va kelishuv muhitini mustahkamlash, muqaddas joylar, ziyoratgohlar va qabristonlarni obodonlashtirishga qaratiladi.
Shuningdek, farmonda tadbirlarni haddan tashqari sarf-xarajatlarsiz – ixcham, mazmunli va tejamlilik tamoyillariga rioya qilgan holda o'tkazish zarurligi ta'kidlangan.

Священный месяц Рамазан в Узбекистане начнется 19 февраля. Об этом говорится в постановлении президента Шавката Мирзиёева со ссылкой на данные Управления мусульман страны.
Документом поручено Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с Комитетом по делам религий, Ассоциацией махаллей, Национальным агентством социальной защиты и фондом «Нуроний» обеспечить организацию мероприятий месяца Рамазан в соответствии с национальными традициями и духовными ценностями.
Мероприятия пройдут под девизом «Рамазан – месяц милосердия, единства и благодарности». Особое внимание планируется уделить поддержке малообеспеченных и социально уязвимых граждан, укреплению атмосферы взаимного уважения и согласия в махаллях, благоустройству святынь, мест паломничества и кладбищ.
Также в постановлении подчеркивается необходимость проведения мероприятий без излишеств – компактно, содержательно и с соблюдением принципов бережливости.