O'zbekistonda muqaddas Ramazon oyi 19 fevraldan boshlanadi. Buni Prezident Shavkat Mirziyoyevning farmoni O'zbekiston Musulmonlari Idorasi ma'lumotlariga tayangan holda e'lon qildi.
Hujjatda Qoraqalpog'iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklariga Din ishlari qo'mitasi, Mahalla assotsiatsiyasi, Milliy ijtimoiy himoya agentligi va "Nuroniy" jamg'armasi bilan hamkorlikda Ramazon oyi tadbirlarini milliy an'analar va ma'naviy qadriyatlarga muvofiq tashkil etish topshirildi.
Tadbirlar "Ramazon – rahm-shafqat, birlik va shukrona oyi" shiori ostida o'tkaziladi. Maxsus e'tibor kam ta'minlangan va ijtimoiy himoyaga muhtoj fuqarolarni qo'llab-quvvatlash, mahallalarda o'zaro hurmat va kelishuv muhitini mustahkamlash, muqaddas joylar, ziyoratgohlar va qabristonlarni obodonlashtirishga qaratiladi.
Shuningdek, farmonda tadbirlarni haddan tashqari sarf-xarajatlarsiz – ixcham, mazmunli va tejamlilik tamoyillariga rioya qilgan holda o'tkazish zarurligi ta'kidlangan.

The holy month of Ramadan in Uzbekistan will begin on February 19. This was announced in a decree by President Shavkat Mirziyoyev, citing data from the country's Muslim Board.
The decree instructs the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, regional and Tashkent city administrations, in cooperation with the Committee for Religious Affairs, the Mahalla Association, the National Social Protection Agency, and the "Nuroniy" Foundation, to ensure the organization of Ramadan events in accordance with national traditions and spiritual values.
The decree also emphasizes the need to conduct events without excess—compactly, substantively, and in compliance with principles of frugality.