O'zbekistonda 2025 yil yakunlariga ko'ra, emlash qamrovi 95 foizga yetdi. Bu ma'lumotni Sanitariya-epidemiologik farovonlik qo'mitasi taqdim etdi.
Qo'mita 5,6 million bolaning 13 xil vaksina bilan emlanganligini ta'kidladi. Bu choralar boshqariladigan kasalliklar bo'yicha barqaror vaziyatni saqlashga va ularning yo'q qilinishi to'g'risidagi xalqaro sertifikatlarni tasdiqlashga imkon berdi.
Gepatit S davolashda alohida muvaffaqiyatlarga erishildi: 2022-2025 yillar oralig'ida 47 732 bemor to'liq tuzaldi, bu byudjet mablag'lari va Misrdan kelgan dori vositalari hisobiga amalga oshirildi.
Oziq-ovqat bozorini nazorat qilish sohasida sifatisiz mahsulotlarning keng ko'lamli olib qo'yilishi qayd etildi. Yil davomida mutaxassislar 33 ming tonnadan ortiq muddati o'tgan mahsulotlarni yo'q qildi, ularda shirinliklar (259 tonna), ichimliklar (251 tonna), sabzavot va mevalar (220 tonna), shuningdek go'sht mahsulotlari (106 tonna) yetakchilik qildi.
Shu bilan birga, 44 ta oziq-ovqat zaharlanishi holati qayd etildi, ularning aksariyati (29 holat) uy sharoitida tayyorlangan sabzavot konservalarini iste'mol qilish natijasida yuz berdi. Bunday zaharlanishlardan 17 nafar bolani o'z ichiga olgan 63 kishi jabr ko'rdi, 6 ta zaharlanish holati bolalar bog'chalarda bevosita qayd etildi.
Tibbiy va sanitariya nazoratidan tashqari, qo'mita fuqarolar va tashkilotlarning huquqiy qo'llab-quvvatlashiga e'tibor qaratdi. Yil davomida qo'mitaga 3 877 murojaat keldi, ularning 82 foiziga ijobiy qarorlar qabul qilindi yoki rasmiy tushuntirishlar berildi.
Keng ko'lamli diagnostika, shuningdek, B va S gepatit viruslarini skrining qilish masalalarini qamrab oldi, buning uchun viloyatlarga 2,4 milliondan ortiq ekspress-testlar yuborildi. Bunday kompleks ish jamoatchilik salomatligini uzoq muddatli mustahkamlash va yuqumli tahdidlarning tarqalishining oldini olishga qaratilgan.

В Узбекистане по итогам 2025 года уровень охвата вакцинацией достиг 95%. Такие данные представил Комитет по санитарно-эпидемиологическому благополучию.
Ведомство подчеркнуло, что иммунизация охватила 5,6 миллиона детей, привитых 13 видами вакцин. Эти меры позволили сохранить стабильную ситуацию по управляемым заболеваниям и подтвердить международные сертификаты об их ликвидации.
Особые успехи достигнуты в лечении гепатита С: за период 2022–2025 годов полностью вылечились 47 732 пациента, что стало возможным благодаря бюджетному финансированию и медикаментам из Египта.
В сфере контроля продовольственного рынка зафиксированы масштабные изъятия некачественной продукции. За год специалисты утилизировали более 33 тысяч тонн просроченных товаров, среди которых лидируют сладости (259 тонн), напитки (251 тонна), овощи и фрукты (220 тонн), а также мясные изделия (106 тонн).
При этом зафиксировано 44 случая пищевых отравлений, большинство из которых (29 случаев) произошло из-за употребления домашних овощных консервов. От таких отравлений пострадали 63 человека, включая 17 детей, а 6 случаев интоксикации были зафиксированы непосредственно в детских садах.
Помимо медицинского и санитарного контроля, ведомство уделило внимание правовой поддержке граждан и организаций. В течение года в комитет поступило 3 877 обращений, по 82% из которых были приняты положительные решения или предоставлены официальные разъяснения.
Масштабная диагностика также затронула вопросы скрининга вирусных гепатитов B и C, для чего в регионы было направлено более 2,4 миллиона экспресс-тестов. Такая комплексная работа направлена на долгосрочное укрепление общественного здоровья и предотвращение распространения инфекционных угроз.