O'zbekiston, Toshkent – AN Podrobno.uz. O'zbekiston fuqarolari ayollar Turkiyada o'tgan yilgi chet elliklar bilan turmush qurish bo'yicha yetakchilar qatoriga kirishdi. Ular faqat Suriya vakillaridan keyin ikkinchi o'rinni egallab, Marokash, Ozarbayjon va Rossiyadan kelgan kelinlarni ortda qoldirdi, deb xabar beradi Podrobno.uz muxbiri.
Turkiya Statistika Boshqarmasi ma'lumotlariga ko'ra, 2025 yilda mamlakatda 28 646 chet ellik ayol turmushga chiqdi. Suriya fuqarolari ayollari 13,8 % turmush qurishga hissa qo'shdi. O'zbekistonlik qizlar minimal farq bilan ikkinchi o'rinni egalladi – 13,7 %, bu mutlaq raqamlarda taxminan 3 925 kishini tashkil qiladi.
Uchinchi o'rinni Marokashlik kelinlar (9,6 %) egalladi. Beshlikda Ozarbayjon (6,8 %) va Rossiya (5,7 %) fuqarolari ayollar ham bor.
Chet ellik kuyovlar orasida (jami 5 347 kishi) Turkiyada oila qurganlarda suriyaliklar (20,9 %) va nemislar (18,8 %) yetakchilik qilmoqda. O'zbekiston fuqarolari erkaklar eng mashhur chet ellik kuyovlar o'nligiga kirmadi.
O'zbekistonda ham chet elliklar bilan turmush qurish soni bir necha yildan beri barqaror o'sib bormoqda. Oldinroq ma'lum qilinganidek, 2021 yilning birinchi olti oyida mamlakatda 0,3 ming bunday nikoh ro'yxatga olingan. 2022 yilda ularning soni 1,9 mingga, 2023 yilda 1,8 mingga oshdi, 2025 yilga kelib esa 3,4 mingga yetdi.

Узбекистан, Ташкент – АН Podrobno.uz. Гражданки Узбекистана вошли в число лидеров по количеству браков с иностранцами, заключенных в Турции по итогам прошлого года. Они заняли второе место после представительниц Сирии, опередив невест из Марокко, Азербайджана и России, сообщает корреспондент Podrobno.uz.
По данным Управления статистики Турции, в 2025 году в стране вышли замуж 28 646 иностранных женщин. На долю гражданок Сирии пришлось 13,8 % браков. Узбекистанки оказались на втором месте с минимальным отрывом – 13,7 %, что в абсолютных цифрах составляет около 3 925 человек.
Третье место заняли невесты из Марокко (9,6 %). В пятерку также вошли гражданки Азербайджана (6,8 %) и России (5,7 %).
Среди иностранных женихов, создавших семью в Турции (всего 5 347 человек), лидируют сирийцы (20,9 %) и немцы (18,8 %). Граждане Узбекистана в десятку самых популярных иностранных женихов не попали.
Число брачных союзов с иностранцами продолжает стабильно расти уже несколько лет и в самом Узбекистане. Ранее сообщалось, что за первые шесть месяцев 2021 года в стране было зарегистрировано 0,3 тысячи таких браков. В 2022 году их число выросло до 1,9 тысячи, в 2023 году составило 1,8 тысячи, а к 2025 году достигло 3,4 тысячи.