Oltoy o'lkasida, qattiq sovuq va qorli ob-havoda yo'lda qolgan o'zbekistonlik fuqarolar qutqarildi. Hodisa 25-fevral kechasi A-321 federal magistralida, Rebrixa tumanida yuz berdi. Biysk shahridan O'zbekistonga ketayotgan Chevrolet avtomobilida besh kishi bor edi.
81-yong'in-o'chirish va qutqaruv bo'limi xodimlari tez yordam ko'rsatdi. Sovuqdan qattiq azob chekayotgan o'zbekistonliklar Rebrixa qishlog'idagi isitish punktiga evakuatsiya qilindi.
"Qutqarilganlarga hozir hech qanday xavf yo'q, tibbiy yordam kerak bo'lmadi. Novosibirskdan qarindoshlari kelmoqda, odamlarni olib ketish va avtomobilni tuzatish uchun", – dedi 18-otryadning o'rinbosari Aleksey Saenko.
Ilgari, uch nafar o'zbekistonlik fuqarosi Qozog'istonda, Astana-Petropavlovsk magistralida nosoz avtobusda qolgan yo'lovchilar qatorida edi. Qozog'istonning Favqulodda vaziyatlar vazirligi xodimlari ularni tezda isitish punktiga olib ketishdi.

В Алтайском крае спасатели оказали помощь гражданам Узбекистана, оказавшимся в критической ситуации на заснеженной трассе в сильный мороз. Инцидент произошел в ночь на 25 февраля на федеральной трассе А-321 в Ребрихинском районе. В сломавшемся автомобиле Chevrolet находились пять человек, следовавших из Бийска в Узбекистан.
На помощь прибыли бойцы 81-й пожарно-спасательной части. Замерзающих узбекистанцев эвакуировали в пункт обогрева в селе Ребриха.
"Сейчас спасенным ничего не угрожает, медицинская помощь не потребовалась. Из Новосибирска выехали родственники, чтобы забрать людей и отремонтировать автомобиль", – сообщил заместитель начальника 18 отряда Алексей Саенко.
Ранее трое граждан Узбекистана оказались среди пассажиров, застрявших на трассе Астана — Петропавловск из-за неисправности автобуса. Сотрудники МЧС Казахстана оперативно доставили их в пункт обогрева.