O'zbekiston, Toshkent – AN Podrobno.uz. Jenevadagi Millatlar saroyida BMTning Inson huquqlari bo'yicha Kengashining 61-sessiyasining yuqori darajali segmentida "Yangi O'zbekiston" konsepsiyasi inson huquq va erkinliklarini ta'minlash va himoya qilish sohasida taqdim etildi.
O'zbekiston Milliy inson huquqlari markazi direktori, akademik Akmal Saidov onlayn formatda chiqish qildi. U mamlakat BMT Nizomining tamoyillariga amal qilayotganini, demokratik institutlar va inson huquqlari tizimini rivojlantirishini ta'kidladi. Konsepsiya modernizatsiya, ochiqlik va inson huquqlariga rioya qilish bo'yicha strategik yo'nalishni aks ettiradi.
Tadbirda BMT Bosh kotibi António Guterres, BMT Bosh Assambleyasi raisi Annalena Baerbock, BMT Inson huquqlari bo'yicha Oliy komissari Volker Türk, shuningdek davlat rahbarlari, tashqi ishlar vazirlari va BMT a'zolari delegatsiyalari rahbarlari ishtirok etdi.
Saidov yangilangan "O'zbekiston – 2030" Strategiyasi barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish, ijtimoiy adolatni ta'minlash, qonun ustuvorligini mustahkamlash va aholi turmush darajasini oshirish bo'yicha milliy "yo'l xaritasi" vazifasini o'tayotganini ma'lum qildi. Keyingi ishlar doirasida 2026–2030-yillar uchun ikkinchi Milliy inson huquqlari strategiyasi tayyorlanmoqda va BMTning Beshinchi bosqich Jahon dasturi doirasida Milliy huquqiy ta'lim dasturi ishlab chiqilmoqda.
2026-yilda mamlakatda Xalqaro inson huquqlari paktiining 60 yilligiga bag'ishlangan 5-Samarqand inson huquqlari forumi, shuningdek Yoshlar parlamentarlari global konferensiyasi o'tkazilishi rejalashtirilmoqda.

Узбекистан, Ташкент – АН Podrobno.uz. Во Дворце Наций в Женеве на сегменте высокого уровня 61-й сессии Совета ООН по правам человека была представлена концепция «Нового Узбекистана» в области обеспечения и защиты прав и свобод человека.
Директор Национального центра Узбекистана по правам человека, академик Акмаль Саидов, выступил в онлайн-формате. Он отметил, что страна следует принципам Устава ООН, развивает демократические институты и правозащитную систему. Концепция отражает стратегический курс на модернизацию, открытость и соблюдение прав человека.
В мероприятии участвовали Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш, председатель Генеральной Ассамблеи ООН Анналена Бербок, верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк, а также главы государств, министры иностранных дел и руководители делегаций стран-членов ООН.
Саидов сообщил, что обновленная Стратегия «Узбекистан – 2030» служит национальной «дорожной картой» по достижению Целей устойчивого развития, обеспечению социальной справедливости, укреплению верховенства закона и повышению качества жизни населения. В рамках дальнейшей работы готовится вторая Национальная стратегия по правам человека на 2026–2030 годы и разрабатывается Национальная программа по правовому образованию в рамках Пятого этапа Всемирной программы ООН.
В 2026 году в стране планируется проведение 5-го Самаркандского форума по правам человека, приуроченного к 60-летию Международных пактов о правах человека, а также Глобальной конференции молодых парламентариев.