O‘zbekiston, Toshkent – AN Podrobno.uz. 2025-yilda o‘zlashtirish yoki o‘g‘irlik yo‘li bilan o‘g‘irlikda ayblanib, deyarli besh ming kishi aybdor deb topildi. Ularga turli jazo choralari – ozodlikdan mahrum qilishdan tortib jarimalargacha qo‘llanildi, deb xabar beradi Podrobno.uz muxbiri.
Oliy sud matbuot xizmatining ma’lum qilishicha, o‘tgan yili Jinoyat kodeksining 167-moddasi bo‘yicha 4 985 kishi jazolangan. Ularga jarimalar, tuzatish va majburiy jamoat ishlari, ozodlikni cheklash yoki mahrum qilish kabi jazo choralari belgilangan. Yana 69 kishi shartli ravishda jazolangan.
Ushbu toifadagi ishlar eng ko‘p Toshkent shahrida, shuningdek Samarqand, Andijon, Namangan va Qashqadaryo viloyatlarida ko‘rib chiqilgan.
Ilgari ma’lum qilinganidek, 2025-yil yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston sud tizimida 59 sudya o‘z lavozimlaridan mahrum bo‘lgan. Ulardan uchtasi korrupsion jinoyatlar uchun jazolangan.

Узбекистан, Ташкент – АН Podrobno.uz. Почти пять тысяч человек признаны виновными в хищениях путем присвоения или растраты в 2025 году. Им назначены различные наказания – от лишения свободы до штрафов, передает корреспондент Podrobno.uz.
Как сообщила пресс-служба Верховного суда, в прошлом году по статье 167 Уголовного кодекса осуждены 4 985 лиц. Им назначены наказания в виде штрафов, исправительных и обязательных общественных работ, ограничения или лишения свободы. Еще 69 человек осуждены условно.
Наибольшее количество дел данной категории рассмотрено в Ташкенте, а также в Самаркандской, Андижанской, Наманганской и Кашкадарьинской областях.
Ранее сообщалось, что по итогам 2025 года в судебной системе Узбекистана своих постов лишились 59 судей. Трое из них были осуждены за коррупционные преступления.