O'zbekistonning Misrdagi elchixonasi xodimlari 38 yoshli fuqaroning jasadini vatanga qaytarishni tashkil qildi. Ayol yurak xurujidan to'satdan vafot etgan.
"Dunyo" axborot agentligining elchixonaga tayanib bergan ma'lumotiga ko'ra, fojiali xabar olingach, diplomatlar Misrning vakolatli organlari bilan aloqa o'rnatib, jasadni vatanga jo'natish uchun zarur hujjatlarni tezkorlik bilan rasmiylashtirgan.
Elchixona xodimlari, shuningdek, Misrda bo'lgan vafot etgan ayolning qarindoshlariga keng qo'llab-quvvat ko'rsatib, aviakompaniya va dafn xizmatlari bilan muloqot qilish kabi tashkiliy masalalarni hal qilishda yordam bergan. Oilaning istagiga ko'ra, jasad milliy an'analar bo'yicha vatanda dafn etiladi.
Ilgari Turkiyada vafot etgan Durdona Hakimovaning jasadi O'zbekistonga olib kelingan edi. Repatriatsiya bilan bog'liq barcha xarajatlarni diplomatik vakillik va Migratsiya agentligi o'z zimmasiga olgan.

Сотрудники посольства Узбекистана в Египте организовали репатриацию тела 38-летней гражданки республики. Женщина внезапно скончалась от сердечного приступа.
Как сообщает информационное агентство "Дунё" со ссылкой на дипмиссию, сразу после получения трагического известия дипломаты установили контакт с компетентными органами Египта и оперативно оформили все необходимые документы для отправки тела на родину.
Сотрудники посольства также оказали всестороннюю поддержку родственникам умершей, находившимся в Египте, помогая решать организационные вопросы, включая взаимодействие с авиакомпанией и ритуальными службами. В соответствии с пожеланием семьи тело будет захоронено на родине по национальным традициям.
Ранее в Узбекистан привезли тело скончавшейся в Турции Дурдоны Хакимовой. Все расходы, связанные с репатриацией, взяли на себя дипломатическое представительство и Агентство по миграции.