24-fevral kuni AQShning xalqaro xom ashyo savdosi sohasidagi yetakchi kompaniyalaridan biri — Traxys Group — O'zbekiston Respublikasi konchilik sanoati va geologiya vaziri Bobir Islomov, davlat korxonasi "Navoiyuran" direktori Jamol Fayzullayev va O'zbekiston texnologik metallar kombinati direktori Farhod Abdullayev bilan muzokaralar o'tkazdi. Bu haqda kompaniyaning Markaziy Osiyo bo'yicha mintaqaviy shtab-kvartirasi xabar berdi.
Uchrashuvlarda uzoq muddatli offtayk-shartnomalarini amalga oshirish, geologik-qidiruv ishlarini moliyalashtirish, ilg'or qayta ishlash texnologiyalarini joriy etish, shuningdek xalqaro moliyaviy institutlarning ishtirokini kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Shuni ta'kidlash kerakki, bu kelishuvlar O'zbekistonning sanoat siyosati uchun strategik ahamiyatga ega bo'lgan yangi bosqichning boshlanishini belgilaydi. Tashabbus faqat nodir minerallarni qidirish va qazib olish bilan cheklanmaydi. Asosiy maqsad — chuqur qayta ishlashni rivojlantirish, yuqori qo'shilgan qiymatga ega mahsulotlar yaratish va global bozorda raqobatbardosh eksport tizimini shakllantirish.
5-noyabr 2025-yilda O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning AQShga rasmiy tashrifi doirasida Konchilik sanoati va geologiya vazirligi bilan Traxys Group o'rtasida hamkorlik to'g'risida shartnoma imzolandi. Hujjat 2030-yilgacha tabiiy uranni uzoq muddatli yetkazib berishni nazarda tutadi. Shartnomalarning umumiy qiymati 1,7 mlrd AQSh dollarini tashkil qiladi.
18-fevral 2026-yilda O'zbekiston Prezidentining AQShga ishchi tashrifi chog'ida Traxys Group rahbariyati bilan uchrashuvda kompaniya Markaziy Osiyo bo'yicha mintaqaviy ofisini Toshkent shahrida ochish qarorini e'lon qildi. Bu qaror hamkorlikni institutsionalizatsiya qilish, investitsion loyihalarni muvofiqlashtirish va strategik minerallar sohasidagi qo'shma dasturlarni amalga oshirishni tezlashtirishga qaratilgan.
Traxys Group 20 dan ortiq mamlakatlarda faoliyat yuritadi, AQSh, Yevropa, Osiyo va Yaqin Sharqda o'nlab xalqaro ofislarga ega. Kompaniyaning yillik savdo aylanasi taxminan 10 mlrd dollarni tashkil etadi va u uran va strategik minerallar yetkazib berish bo'yicha dunyo yetakchilaridan biridir.
Kompaniya AQSh hukumati uchun muhim minerallarning ishonchli yetkazib beruvchisi sifatida tan olingan va U.S. International Development Finance Corporation (DFC) va Export-Import Bank of the United States (EXIM Bank) kabi xalqaro moliyaviy institutlar bilan yaqin hamkorlik qiladi. Bu O'zbekiston uchun nafaqat barqaror sotish bozorini ta'minlash, balki zamonaviy texnologiyalar, moliyaviy resurslar va xalqaro ekspertizani jalb qilish imkoniyatlarini ochadi.
Traxys Groupning Markaziy Osiyo bo'yicha hamkori sifatida Temurbek Hikmatullayev tayinlandi, u Toshkentdagi mintaqaviy ofisni boshqaradi. Uning so'zlariga ko'ra, kompaniya O'zbekiston texnologik metallar kombinati mahsulotlarini uzoq muddatli offtayk-shartnomalari asosida sotib oladi, shuningdek kelajakdagi yetkazib berishlar uchun oldindan moliyalashtirish mexanizmlarini joriy etadi. Bundan tashqari, kompaniya xalqaro texnik va moliyaviy ekspertiza jalb qilinadigan geologik-qidiruv, qazib olish va qayta ishlash sohalaridagi qo'shma investitsion loyihalarda ishtirok etadi.
Hozirda Toshkentda Traxys Groupning Markaziy Osiyodagi birinchi mintaqaviy ofisining tantanali ochilishi bo'lib o'tdi. Marosimda kompaniya rahbariyati vakillari ishtirok etdi.

24 февраля американская компания Traxys Group, один из лидеров в сфере международной торговли сырьевыми товарами, провела переговоры с министром горнодобывающей промышленности и геологии Республики Узбекистан Бобиром Исламовым, директором государственного предприятия «Навоийуран» Жамолом Файзуллаевым и директором Узбекского комбината технологических металлов Фарходом Абдуллаевым. Об этом сообщила региональная штаб-квартира компании по Центральной Азии.
В ходе встреч обсуждались вопросы реализации долгосрочных оффтейк-контрактов, финансирования геологоразведочных работ, внедрения передовых технологий переработки, а также расширения участия международных финансовых институтов.
Данные договоренности знаменуют начало нового этапа, имеющего стратегическое значение для промышленной политики Узбекистана. Инициатива не ограничивается поиском и добычей редких минералов. Ключевая цель — развитие глубокой переработки, создание продукции с высокой добавленной стоимостью и формирование конкурентоспособной экспортной системы на глобальном рынке.
5 ноября 2025 года в рамках официального визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в США между Министерством горнодобывающей промышленности и геологии и Traxys Group было подписано соглашение о сотрудничестве. Документ предусматривает долгосрочные поставки природного урана до 2030 года. Общая стоимость контрактов составляет 1,7 млрд долларов США.
18 февраля 2026 года в ходе рабочего визита Президента Узбекистана в США на встрече с руководством Traxys Group компания объявила о решении открыть региональный офис по Центральной Азии в городе Ташкенте. Данное решение направлено на институционализацию сотрудничества, координацию инвестиционных проектов и ускорение реализации совместных программ в сфере стратегических минералов.
Traxys Group осуществляет деятельность более чем в 20 странах, располагает десятками международных офисов в США, Европе, Азии и на Ближнем Востоке. Годовой торговый оборот компании составляет порядка 10 млрд долларов, и она входит в число мировых лидеров по поставкам урана и стратегических минералов.
Компания признана надежным поставщиком критически важных минералов для Правительства США и тесно сотрудничает с такими международными финансовыми институтами, как U.S. International Development Finance Corporation (DFC) и Export-Import Bank of the United States (EXIM Bank). Это открывает для Узбекистана возможности не только для обеспечения стабильного рынка сбыта, но и для привлечения современных технологий, финансовых ресурсов и международной экспертизы.
Партнером Traxys Group в Центральной Азии назначен Темурбек Хикматуллаев, который возглавит региональный офис в Ташкенте. По его словам, компания будет осуществлять закупку продукции Узбекского комбината технологических металлов на основе долгосрочных оффтейк-контрактов, а также внедрит механизмы предварительного финансирования будущих поставок. Кроме того, компания примет участие в совместных инвестиционных проектах в сферах геологоразведки, добычи и переработки с привлечением международной технической и финансовой экспертизы.
В настоящее время в Ташкенте состоялось торжественное открытие первого регионального офиса Traxys Group в Центральной Азии. В церемонии приняли участие представители руководства компании.