Buyuk Britaniya tashqi ishlar vaziri Ivett Kuper 26-fevral kuni Markaziy Osiyo davlatlari tashqi ishlar vazirlari bilan Londonda uchrashadi. Bu 1991-yildan beri mintaqada birinchi marta o'tkaziladigan S5+1 formatidagi uchrashuvdir. Qozog'iston, Qirg'iziston, Tojikiston, Turkmaniston va O'zbekiston vazirlari allaqachon Londonga yetib kelgan.
Buyuk Britaniyaning O'zbekistondagi elchixonasi matbuot xizmatining xabariga ko'ra, uchrashuv muhim minerallar, oliy ta'lim va "yashil" o'sish bo'yicha yangi kelishuvlar orqali iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash, ta'minot zanjirlarini diversifikatsiya qilish va mintaqaviy barqarorlikni oshirish imkoniyatini beradi.
O'zbekiston va Buyuk Britaniya ta'lim sohasidagi hamkorlikni kuchaytirishni, shuningdek, ta'minot zanjirlarini diversifikatsiya qilish, ingliz tili va akademik hamkorlikni kengaytirish, "yashil" o'tish loyihalarini qo'llab-quvvatlashni rejalashtirmoqda. Bu o'zbekistonlik talabalar, tadqiqotchilar va biznes vakillari uchun yangi imkoniyatlar yaratadi.
Xabarda shunday deyilgan: "Buyuk Britaniyaning ishtiroki O'zbekiston va butun mintaqaning mustaqilligi, iqtisodiy xavfsizligi va farovonligini qo'llab-quvvatlashimizni ifodalaydi."
Fevral oyi boshida Buyuk Britaniyaning Ozarbayjon va Markaziy Osiyo bo'yicha savdo vakili lord Olderdays O'zbekistonga tashrif buyurib, prezident, hukumat vakillari va hamkorlar bilan uchrashdi, shuningdek, Samarqand, Navoiy va Olmaliq shaharlariga tashrif qildi. U Britaniya-O'zbekiston infratuzilma konferensiyasida nutq so'zlab, UK Export Finance orqali moliyalashtiriladigan infratuzilma hamkorligi taklifini bayon etdi.
Bahor oxirida Buyuk Britaniya-O'zbekiston qo'shma iqtisodiy qo'mitasining navbatdagi yig'ilishi o'tkazilishi rejalashtirilgan.

UK Foreign Secretary Yvette Cooper will meet with the foreign ministers of all Central Asian countries on February 26 in London. This marks the first joint meeting in the S5+1 format since the region's countries gained independence in 1991. The ministers from Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan, and Uzbekistan have already arrived in London.
According to the press service of the UK Embassy in Uzbekistan, the meeting is an opportunity to strengthen partnership with this strategically important region, including enhancing economic ties through agreements on critical minerals, higher education, and green growth, diversifying supply chains, and boosting regional stability.
Uzbekistan and the UK anticipate elevating cooperation to a new level, particularly in education, and strengthening links within a comprehensive regional agreements package. These initiatives aim to diversify supply chains, expand English language and academic collaboration, and support green transition projects, which will create new opportunities for Uzbek students, researchers, and business representatives.
The message states: "UK involvement in these processes demonstrates our firm support for the independence, economic security, and long-term prosperity of Uzbekistan and the entire region."
In early February, the UK Trade Commissioner for Azerbaijan and Central Asia, Lord Olderdaes, visited Uzbekistan on a multi-day trip, meeting with the president, government representatives, and partners, and touring Samarkand, Navoi, and Almalyk. He spoke at the UK-Uzbekistan Infrastructure Conference, outlining the UK's offer for cooperation on high-quality, sustainable infrastructure, including financing through UK Export Finance (UKEF).