O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Toshkentda urbanizatsiya jarayonlarini rivojlantirish va yashil maydonlarni kengaytirish bo'yicha takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
So'nggi yillarda poytaxt iqtisodiyoti va aglomeratsiyasi faol rivojlanmoqda: shaharning doimiy aholisi 3,1 milliondan oshdi, 2045-yilga kelib bu ko'rsatkich ikki baravar oshishi mumkin. Shu sababli, turar-joy fondi, transport va muhandislik infratuzilmasi, shuningdek, ijtimoiy soha rivojiga alohida e'tibor qaratilmoqda.
Shahar muhitini sog'lomlashtirish ustuvor yo'nalishlardan biri sifatida belgilandi. Toshkent va unga tutash hududlarda yashil maydonlar maydoni uch baravar oshirilib, 25 ming gektarga yetkazilishi, aholi boshiga yashil o'simliklar bilan ta'minlanishi 3 kvadrat metrdan 6 kvadrat metrga ko'tarilishi rejalashtirilmoqda.
Jami 85 ta loyiha taklifi taqdim etildi, ularning umumiy maydoni 2 679 gektarni tashkil qiladi. Loyihalar yagona shaharsozlik yondashuvi asosida baholandi, bunda hududning kamida 30% yashil maydonlar yaratilishi, eskirgan uchastkalarni yangilash va kichik yer uchastkalarida nuqtaviy qurilishdan voz kechish nazarda tutilgan.
Muhokama natijasida 18 ta loyihani amalga oshirishga ruxsat berish, yana 12 tasini parametrlarni o'zgartirish bilan qayta ishlash, 54 ta loyihani esa to'liq konseptual qayta ko'rib chiqish taklif qilindi.
Alohida, Yangihayot tumanidagi "Yangi avlod" maxsus sanoat zonasini kengaytirish rejalari ko'rib chiqildi. Yirik sanoat korxonalarini poytaxt markazidan bosqichma-bosqich ko'chirish va yuqori qo'shilgan qiymatga ega ekologik xavfsiz ishlab chiqarishlarni joylashtirish zarurligi ta'kidlandi.
Ma'qullangan loyihalarni amalga oshirish yiliga 1,5 milliard dollarlik qo'shimcha yalpi mintaqaviy mahsulot yaratish, byudjetga 3,5 trillion so'm daromad keltirish va 260 mingga yaqin ish o'rinlari yaratish imkonini berishi kutilmoqda.
Shuningdek, umumiy maydoni 134 gektar bo'lgan to'qqizta yangi jamoat bog'i yaratish ma'qullandi. Infratuzilma to'lovlaridan olingan mablag'lar birinchi navbatda yashil hududlarni rivojlantirishga, keyin esa shahar infratuzilmasi ob'ektlarini qurishga yo'naltirilishi rejalashtirilmoqda.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией предложений по развитию урбанизационных процессов и увеличению зеленых территорий в Ташкенте.
В последние годы экономика и агломерация столицы активно развиваются: численность постоянного населения города превысила 3,1 млн человек, а к 2045 году, по прогнозам, может увеличиться более чем вдвое. В связи с этим особое внимание уделяется развитию жилищного фонда, транспортной и инженерной инфраструктуры, а также социальной сферы.
Одним из приоритетных направлений определено оздоровление городской среды. Планируется увеличить площадь зеленых зон в Ташкенте и прилегающих территориях в три раза — до 25 тысяч гектаров, а обеспеченность зелеными насаждениями на душу населения повысить с 3 до 6 квадратных метров.
Всего представлено 85 проектных предложений общей площадью 2 679 гектаров. При их рассмотрении проекты оценивались на основе единого градостроительного подхода, с учетом обязательного создания зеленых зон не менее чем на 30% территории, реновации устаревших участков и отказа от точечной застройки на небольших земельных участках.
По итогам обсуждения предложено разрешить реализацию 18 проектов, еще 12 — доработать с изменением параметров, а 54 проекта направлены на полный концептуальный пересмотр.
Отдельно рассмотрены планы расширения специальной промышленной зоны «Янги авлод» в Янгихаётском районе. Подчеркнута необходимость поэтапного переноса крупных промышленных предприятий из центральной части столицы и размещения экологически безопасных производств с высокой добавленной стоимостью.
Ожидается, что реализация одобренных проектов позволит ежегодно формировать дополнительный валовой региональный продукт в размере 1,5 млрд долларов, обеспечить поступления в бюджет на уровне 3,5 трлн сумов и создать около 260 тысяч рабочих мест.
Также одобрено создание девяти новых общественных парков общей площадью 134 гектара. Средства от инфраструктурных платежей планируется в первую очередь направлять на развитие зеленых территорий, а затем — на строительство объектов городской инфраструктуры.