2025-yil iyun oyida Zaamin tumanida sodir bo‘lgan hodisa bo‘yicha apellyatsiya sudi qaror chiqardi. Xorazm viloyatidan dam olish uchun kelgan oilaning 2 yoshli bolasi g‘oyib bo‘ldi, bir necha kundan so‘ng jonsiz holda topildi. Tekshiruv shuni ko‘rsatdiki, bolani "Zomin" sanatoriyasining feldsheri avtomobil bilan urib yuborgan, ammo yordam ko‘rsatmagan va jasadi yashirgan.
Zaamin tuman sudi 2025-yil 10-dekabrda O.T. ismli shaxsni Jinoyat kodeksining 117-moddasi 2-qismi (Xavfli holatda qoldirish) va 266-moddasi 2-qismi "a" bandi (Transport vositalari harakati xavfsizligi qoidalarini buzish) bo‘yicha aybdor deb topdi. Unga 7 yil ozodlikdan mahrum qilish va 3 yil muddatga transport vositalarini boshqarish huquqidan mahrum etish jazosi belgilandi.
Jizzax viloyat sudining apellyatsiya instansiyasi 2026-yil 24-fevralda birinchi instansiya sudining qarorini o‘z kuchida qoldirdi. Hodisa 2025-yil 23-iyunda, bolaning uydan chiqib ketganidan keyin sodir bo‘lgan, jasadi bir necha kundan so‘ng uydan bir kilometr naridagi tepalikda topilgan.

Апелляционный суд вынес решение по инциденту, произошедшему в Зааминском районе в июне 2025 года. Двухлетний ребенок из семьи, приехавшей на отдых из Хорезмской области, пропал без вести, а через несколько дней был найден без признаков жизни. Расследование установило, что ребенка сбил на автомобиле фельдшер санатория «Зомин», который не оказал помощи и скрыл тело.
Зааминский районный суд 10 декабря 2025 года признал гражданина О.Т. виновным по части 2 статьи 117 (Оставление в опасности) и пункту «а» части 2 статьи 266 (Нарушение правил безопасности движения транспортных средств) Уголовного кодекса. Ему назначено наказание в виде 7 лет лишения свободы с лишением права управления транспортными средствами на 3 года.
Апелляционная инстанция Джизакского областного суда 24 февраля 2026 года оставила приговор суда первой инстанции без изменения. Инцидент произошел 23 июня 2025 года, тело ребенка было обнаружено на холме примерно в километре от места проживания через несколько дней после исчезновения.