Buxoro viloyati G‘ijduvon tumanida 13 yoshli qiz homilador bo‘lgani haqida xabarlar tarqaldi. Bolalar ombudsmani Surayyo Rahmonova idorasi holatni tasdiqladi.
Ma’lum bo‘lishicha, qizga oilaga tanish shaxs tomonidan jinsiy zo‘ravonlik sodir etilgan bo‘lishi mumkin. Qizning homiladorligi homila 6 oylik bo‘lgan vaqtda aniqlangan.
Holat bo‘yicha Jinoyat kodeksining 118-moddasi 4-qismi (O‘n to‘rt yoshga to‘lmagan shaxsning nomusiga tegish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Ayblanuvchi ushlanib, qamoq ehtiyot chorasi qo‘llangan.

В Гиждуванском районе Бухарской области распространились сообщения о беременности 13-летней девочки. Омбудсмен по правам ребенка Сурайё Рахмонова подтвердила данный факт.
По предварительным данным, девочка могла стать жертвой сексуального насилия со стороны знакомого семьи. Беременность была обнаружена на сроке 6 месяцев.
По данному случаю возбуждено уголовное дело по части 4 статьи 118 Уголовного кодекса (Понуждение к половому сношению с лицом, не достигшим четырнадцатилетнего возраста). Подозреваемый задержан, к нему применена мера пресечения в виде заключения под стражу.
Омбудсмен по правам ребенка продолжит мониторинг ситуации для обеспечения законных интересов несовершеннолетней.