Istanbulda, o‘tgan yil 17-oktabrda Buxoro viloyati Jondor tumanida cho‘pon tomonidan topilgan tadbirkarni o‘ldirishda gumon qilinayotgan to‘rt kishi qo‘lga olindi. Qurbonning jasadida pichoq yaralari izlari bor edi va u qisman tuproq bilan qoplangan holda kuchli chirash holatida topilgan. O‘likning shaxsi O‘zbekistondan yuborilgan DNK namunalarini Turkiyada yashovchi bolalarining DNK namunalari bilan solishtirish orqali aniqlandi.
Qurbon 2025-yil 28-mayda O‘zbekistonga kelgan, 3-iyunda esa uning qarindoshlari uning yo‘qolganligi haqida ariza berishgan. Tergov hodisa joyidan o‘tgan avtomobil orqali jinoyatchilarning iziga tushdi. Mashina Istanbulda yashovchi, qurbonning hamyurti tomonidan ijaraga olingan edi.
Avtomobil salonida olib borilgan lyuminol tekshiruvi paytida qurbonning qon izlari topildi. Jinoyat sodir etilgandan so‘ng, mashinani ijaraga olgan shaxs Turkiyaga qaytib, keyinroq o‘z tanishini O‘zbekistonga yuborib, mashinani ijara kompaniyasiga qaytarishni va hodisaga aloqadorlikni yashirishni buyurgan.
Istanbul Qotillikni tergov qilish boshqarmasida olib borilgan so‘roq paytida asosiy gumonlanuvchi jinoyatni sodir etganini tan oldi. Uning so‘zlariga ko‘ra, sabab moliyaviy nizodir: hamkorlar O‘zbekistonda restoran ochishni rejalashtirgan, ammo bitim barbod bo‘lgan. Gumonlanuvchi o‘zi qo‘ygan 20 ming dollarini qaytarishni talab qilgan, bu esa avtomobilda jangga olib kelgan va o‘ldirish bilan yakunlangan. Hamkorlar jasadni shossedan o‘rmon ichkarisiga ko‘chirib, tuproq bilan qoplagan va mamlakatni tark etgan.

В Стамбуле задержаны четверо подозреваемых в убийстве бизнесмена, чье тело было обнаружено пастухом 17 октября прошлого года в Жондорском районе Бухарской области. На останках были следы ножевых ранений, они частично засыпаны землей и находились в сильной степени разложения. Личность погибшего установлена путем сравнения образцов ДНК, отправленных из Узбекистана, с ДНК детей бизнесмена, проживающих в Турции.
Установлено, что погибший прибыл в Узбекистан 28 мая 2025 года, а 3 июня его родственники подали заявление о пропаже. Следствие вышло на преступников через автомобиль, проезжавший мимо места происшествия. Машина была арендована одним из соотечественников погибшего, проживающим в Стамбуле.
При проведении люминолового исследования в салоне автомобиля обнаружены следы крови, совпавшие с образцами жертвы. После совершения преступления арендатор авто вернулся в Турцию, а затем отправил своего знакомого в Узбекистан, чтобы вернуть машину в прокат и скрыть причастность к инциденту.
На допросе в Управлении по расследованию убийств полиции Стамбула главный подозреваемый признался в совершении преступления. По его словам, мотивом стал финансовый спор: партнеры планировали открыть ресторан в Узбекистане, но сделка сорвалась. Подозреваемый потребовал вернуть вложенные им 20 тысяч долларов, что привело к драке в автомобиле, закончившейся убийством. Соучастники перенесли тело с шоссе вглубь леса и присыпали землей, после чего покинули страну.